abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sekizinci eğitimde verimlilik fatih ilçesi sıcakça hizmetlerin birleştirilmesi başkalasım geciren canlilar ahmet hamdi be the change you want to see in the world üzmek trafik polisi hareketleri diyafram nefesi şemsiye ondalik kesirler içimlik mantık devreleri kamu kurumu han gibi kalite güvencenin yararları mesafeli gıdalarda küflenme bilgi toplama kaynakları ofset baskı teknolojisi iştahlı invertör emlak yönetimi vergilerin tasarrufa etkileri doga bayra kelimenin kökü kağıt sanai pines acul yasa yurutme yargı nedir şeffaflaşma 262 fasit olmak sarı yazma polyol atatürk zamanı dış politika gerdirme aspirin anzak cumhuriyet mah. Darvincilik ses iskandili nedir düşman olmak internet hizmet programının kurulması şathiye eski ve yeni ölçü dış borçlar ve ekonomik etkileri ölçülerde yapılan yenilikler döşemeler psikodinamik kuramlar globalleşme süreçleri üriner enfeksiyonlar hava gazı tenkitli lazer sinemada göstergeler ve anlam ispirtolu bronte story yüzüne kan gelmek en küçük yayılım algoritması güneş panelleri altyapı bentonit ne eğitimin vizyonu münferit osmanlıda kültür ve sanat piyemonte devlet muayene etmek beloved taşlama tezgahı history of industry kar çiçeği ateş vermek zurnacı kil nedir kopartmak pazarlamada yer orhan veli kanık sanat yaşamı hürmet cumhuriyet tarihi kronolojisi evrim teorisi moondial alâka bergüzar sofistik günlüklerin özellikleri söylenme par par pala bıyık aldehit, staj örneği mitoz ve mayoz bölünme ilginç sözler sonsuzluk sessiz büyür. hazinedar delme makinaları


DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİGORTACILIK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 176937 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Sigorta şirketlerinin Aralık 2002 ve Aralık 2003 tarihli karşılaştırmalı konsolide bilançolarına göre fon kaynak ve kullanımlarının değerlendirilerek analiz edilmesidir.
PROJENİN ÖNEMİ
Sigorta şirketlerinin fon kaynak ve kullanım neler olduğunun bilinmesi ve yine fon kullanımlarının hangi kalemlerden oluştuğunun bilinmesi projenin önemini ortaya koymaktadır.
ARAŞTIMANIN YÖNTEMİ
Analiz ve değerlendirilmenin yapılması için Sigorta şirketlerinin Aralık 2002 ve Aralık 2003 tarihli karşılaştırmalı konsolide bilançolarından ve sigorta şirketlerinin web sitelerinden yararlanılmıştır.
DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİGORTACILIK
Dünyada, modern anlamı ile sigortacılık; gerçekleşebilecek fiziki risklerin ticari yaşam ve dolayısı ile ekonomik faaliyetler üzerindeki olumsuz etkilerini giderebilmek düşüncesinden hareketle başladı. Ekonomik kayıpların sigorta şirketleri tarafından önlenerek giderilmesi sigorta olgusunun yaygınlaşmasını getirdi. Ancak sigortacılar bu riskleri üstlenirken zamanla büyük bir fon birikimine sahip olduklarını gördüler. Tacirlerden alınan primlerin oluşturduğu bu fonların atıl bir kapasite olarak beklemesi ekonomik açıdan doğru bir karar olamazdı. Bu noktadan hareketle sigorta kuruluşları banka kurmak yoluna giderek ellerindeki fonları ekonomiye aktarmaya başladılar. Bu, piyasa koşulları içinde gelişen doğal bir süreçti.
Türkiyede başlangıçtan itibaren sigorta şirketlerinin kurulmasına bankalar öncülük etmiştir.
1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’nde ele alınan kararlar içinde sigortacılık ile ilgili kararlar da vardı. Kongre’de sigortacılık ile ilgili belirlenen ilke ve kararların, sigortacılık üzerinde daha önce şikayete konu olan hususların giderilmesi amacıyla devlet kontrolünü mümkün kılacak ilke ve kararlar olduğu anlaşılmaktadır.
1920’lerde 10’u Türk, 39’u yabancı toplam 49 sigorta şirketi Türkiye’de faaliyet göstermekteydi. Prim üretimi açısından yabancı şirketlerin payının yerli şirketlerin çok üstünde olduğunu görmek mümkündür. Cumhuriyet’in ilanını izleyen yıllarda milli sigortacılığın gelişimi yönünde gerek yasal gerek kurumsal önemli girişimler ortaya çıkmışır.
1929’da Türkiye İş Bankası, Milli Sigorta ile Companie Suise de Reassurance ortaklığı olarak Milli Reasürans T.A.ş kuruldu. Milli Reasürans şirketi, sigortacılığın millileştirilmesine zemin ve imkan hazırlamak, reasürans primlerinin imkan nispetinde memlekette kalmasını sağlamak suretiyle döviz tasarrufunda bulunmak ve hazineye gelir temin etmek amaçlarıyla kurulmuştu.
1950 ‘ lerden sonra ulaştırma politikalarında karayolu ulaşımının ön plana çıkartılması ve 1953’den itibaren motorlu taşıt araçlarının Zorunlu Kaza Sigortası kapsamına alınması, sigortacılığın gelişmesinde önemli rol oynamıştır.
Planlı kalkınma döneminde ilk dört plan...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.