abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders political science polemik ben büyüyünce süsleniş Süheyl tonun kullanım alanları halk ağzı yeni şehirde bir öğle vakti çocuk programları romanın özellikleri doru yüceltmek aluminyum mimari dişçi saffet vurun kahpeye ödevi dünya ticaret örgütü faydaları hararet homeostasi rekreasyon egıtımı Akdeniz humması balık sinir sistemi mermerşahi dörtnal sıkım sual etmek yıldızsı denetimde önemlilik ve risk okşamak ihracatın ülke ekonomisine katkıları iç denge ölüm oranı mastarla yüzey kontrolü skorboard peryodik cetvel özleyiş öncel eski ve yeni ölçü araçları sınıfsız ağaçlar gök kır ressamlar ve resim sergileri binbaşılık john steinbeck bitmeyen kavga buyuk selcuklu devletının dagılısı bitkilerin büyümesi hayretle sal yarışı atatürk ün çocukluğu ıı.dünya savaşı sonrası türkiye bilgisayar staj dosyası şuursuzluk kan tutmak toprak erozyonu nuri erba rıemann integrali doğal maddeler mil ve göbek ceyhan nehri köprü ayşe kulin karış otokar toprak ana kitap özeti ilikleme rol yapmak saçaklı gülmece oto motor tanecik kan akçesi dinamik konya yurtlar girdi seyfi baba tein diriltici nasreddin hoca fıkraları dil kultur iliskisi sosyal ve ekonomik haklar bilgi türleri işi aksi gitmek danielle steel balık pulluluk hastalığı palikarya atatürk kadın hakları sözleri idarenin sorumluluğu ilk yardım müdahalesi oh çekmek done stochastic Çingen izin çıkmak girilmek fen bi eksik deve döşlü katır gibi tarihi olayların dile etkileri düzgün çokgen prizmalar


GÜNEŞ PİLLERİNİN ÇALIŞMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 18083 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Güneş Pillerinin Çalışması GENEL BİLGİ: Güneş pillerinin çalışmasının daha iyi anlaşılabilmesi için bazı temel teorik bilgilerin hatırlanmasında fayda vardır. l-FOTON ENERJİSİ: bir fotonun enerjisi E = h.f ile verilir. Formülde; h = 6,625.10- 34 j.s olmak üzere plank sabiti, (f) de frekanstır. (f = c / l ışık hızının dalga boyuna oranı.) güneş veya herhangi bir ışık kaynağımdan yayılan ısınlar, her biri (h.f) kadar enerji taşıyan fotonların tekil ettiği enerji akımıdır. Foton akısı, ışık demetine birim yüzeyden, birim zamanda geçen fotun sayısı olarak tanımlanır. 2-MADDENİN YAPISI VE YARI İLETKENLİĞİ Bilindiği gibi madde, pozitif yüklü çok ağır bir çekirdekle, onun etrafında belirli yörüngelerle dolanan elektronlardan meydana gelmiştir. Bu yükler, dış tesiri yoksa birbirini dengeler elektronlar, yörüngelerinin bulunduğu yarıçapa orantılı olarak potansiyel ve kinetik enerji taşırlar. En dış yük yörüngede maksimum 2, sonrakinde 8 ve 3.de 18 elektron bulunabilir. Elektronlar, ard arda gelen ve her biri belli sayıda elektron bulunduran enerji bandların da bulunurlar. Dışardan enerji alan bir elektron bir üst seviyedeki banda çıkabilir. Daha düşük banda geçen elektronda dışarı enerji yayar. Son tabaka elektronlarına valans elektronları denir ve cisimlerin kimyasal bileşik yapmalarını temin eder. Son tabakası dolmamış bir atomun, bir başka cisme ait komşu atomdan elektron kapmaya yatkınlığı vardır. İçi tabaka elektronları ise çekirdeğe çok sıkı bağlıdırlar. Termik enerji verilirse, elektronun yörüngesi etrafında titreşimi artırır. Genellile atomlarda, ilk tabak hariç, her yörünge iki alt guruptan oluşur ve bunlardan altta olanı iki elektronla doludur. Elektron, yörüngesini muhafaza ettiği müddetçe ne enerji yayar, nede absorblar. Bir elektron uyarımla, atom terk edecek enerji kazanıp ayrılabilir. Atom (+) iyon şekline geçer. İzoleli Atomda (gazlarda) Elektronlar; belirli bir enerji bandını işgal ederler. Bir kristalin atomları, kristal içinde muntazam diziler halinde yer alırlar. Atomlar, birbirlerine çok yakındırlar ve elektronlar, birbirine yakın enerjileri temsil eden enerji bandları üzerinde bulunurlar. Örneğin; bir germanyum atomunda, tek bir atom ele alınırsa atom temel haldedir. Mutlak O sıcaklıkta, elektron minimum enerji seviyesine sahiptir. Germanyum kristalinde ise, mutlak O sıcaklıkta, temel seviyenin yerini balans banda alır. Bundan sonra, hiçbir elektronun bulunmadığı yasak bölge ve sonra da yüksek enerjili iletkenlik bandı bulunur. Bu sıcaklıkta Ge kristalinde iletkenlik bandında hiçbir elektron bulunmaz, yani kristal ideal bir yalıtkandır. Ge kristallerinin iletkenlik kazanabilmesi için, iletkenlik seviyesine elektron temin edilmektedir. Bunu için gerekli enerji 0,7 ev civarındadır. Fotoelektrik olay için Eg, kristalin soğurabileceği minimum enerjisini gösterir. Buna karşın, bir metalik kristalde yasak band yoktur, il... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.