abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders eli kulağında eğitim bilimi bucak ilçesi salimen access örnekleri söylenti hidrojen enerjisi nedir akraba evliliği ve sakıncaları arık emek terk etmek proje yazma basamakları gençlik organizasyonlar reel politik örülü polis sınavı soruları moment-denge atatürk bilimleri faiz problemleri rasyonel sayılar soruları kas çeşitleri yöre büğet karar destek sistemleri banka sinav sorulari özleme insan sanat ve toplum ilişkisi alkinler gönül yıkmak kuyu logu ıı. dünya savaşı benzersiz ısı ve iş makinaları çoğul okuma ile ilgili atasözleri yaban özet iş güvencesi güç yaşlı adam ve deniz kitabı oruç yemek ankaradaki özel liseler bütçe açıkları halkla ilişkilerin tarihsel gelişimi nalın han gibi yeni döneme eğitimde bilgisayar uygulamaları bakır kaynağı büyük baba toplumsal yapı çevremizi koruyalım irat destansız çocukların beslenmeleri boğazlı aya yolculuk jules verne baş yapmak ısırıcı başkalaşım geciren hayvanlar 2 yaşamlı hayvanlar kahveci akbaba uykusu ağır geçim üzüm çekirdeği yağı vücut temizliği yarı başkanlık sonuçsuz etik kavramı tanı cumhuriyetten önceki ölçü birimleri bağırtma geometrik şekillerin oluşumu ceza bala peygamberimizin çağrısı amin maalouf onarım venedik tacirleri özet 10. sınıf çocuk gelişimi mektup türünün tarihsel gelişimi 12 mart 1971 taşa çekmek 0380 gen imgelenme alaiye beyliği kırkpınar mühürlü ilk okul 3. sınıf testleri oğul otu kama boyutları tablo nota bilgisi söz rüşveti karşı akın maden romalılarda spor yadsınma komşuluk şiirleri acıkma


RANKİNE ÇEVRİMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 18115 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

RANKİNE ÇEVRİMİ Buharlı Güç Çevrimleri için İdeal Çevrim Carnot çevriminin uygulanmasında karşılaşılan zorlukların birçoğu, kazanda suyu kızgın buhar haline ısıtarak ve yoğuşturucuda doymuş sıvı haline yoğuşturarak yokedilebilir. Bu düzenlemeler Şekil 1de sistem ve T-s diyagramı üzerinde gösterilmiştir. Bu çevrim, Rankine çevrimi diye adlandırılır ve buharlı güç santralleri için ideal çevrimdir. İdeal Rankine çevriminde içten tersinmezliğin olmadığı dört hal değişimi vardır: 1-2 Pompayla İzantropik sıkıştırma 2-3 Kazanda, sisteme sabit basınçta (P = sabit) ısı geçişi 3-4 Türbinde İzantropik genişleme 4-1 Yoğuşturucuda, sistemden sabit basınçta (P = sabit) ısı atılması Şekil 1. Basit İdeal Raknine Çevrimi Su, pompaya l halinde doymuş sıvı olarak girer ve izantropik bir hal değişimiyle kazan basıncına sıkıştırılır. Su sıcaklığı, izantropik sıkıştırma işlemi sırasında suyun özgül hacminin, biraz azalmasından dolayı bir miktar artar. T-s diyagramında l ve 2 halleri arasındaki dikey aralık, diyagramın rahat anlaşılabilmesi için olduğundan büyük gösterilmiştir. (Eğer su gerçekten sıkıştırılamaz olsaydı, bu hal değişimi sırasında sıcaklık artışı veya azalması olabilir miydi?) Su, kazana 2 halinde sıkıştırılmış sıvı olarak girer ve 3 halinde kızgın buhar olarak çıkar. Kazan temelde büyük bir ısı değiştiricisidir. Yanma sonucunda oluşan gazlardan, nükleer reaktörden veya diğer kaynaklardan sağlanan ısı, burada hemen hemen sabit basınçta, suya geçer. Kazan buharın kızgın hale geldiği kızdırıcıyla birlikte, genellikle buhar üreticisi diye adlandırılır. 3 halindeki kızgın buhar, türbinde izantropik olarak genişler ve bir mili döndürerek iş yapar. Mil genellikle elektrik üretimi için bir jeneratöre bağlanmıştır. Bu hal değişimi sırasında buharın basıncı ve sıcaklığı azalarak 4 halindeki değerlere ulaşır. Buhar türbinden çıktıktan sonra yoğuşturucuya girer. Yoğuşturucuya giren buhar genellikle yüksek kuruluk derecesinde doymuş sıvı buhar karışımı halindedir. Yoğuşturucu büyük bir ısı değiştiricisidir. Buhar burada göl, akarsu veya atmosfere ısı vererek sabit basınçta yoğuşur. Su, yoğuşturucudan doymuş sıvı halinde çıkar ve pompaya girerek çevrimi tamamlar. Suyun az olduğu bölgelerde, güç santrallerinde soğutma su yerine havayla yapılır. Arabaların motorlarında da kullanılan bu tür soğutma kuru soğutma diye bilinir. Dünyada ve ABDde birkaç buharlı güç santralinde, kuru soğutma su tasarrufu amacıyla uygulanmaktadır. T-s diyagramında hal değişimi eğrisi altında kalan alanın içten tersinir hal değişimleri için ısı geçişini gösterdiği hatırlanırsa, 2-3 eğrisi altında kalan alanın suya kazanda verilen ısıyı, 4-1 eğrisi altında kalan alanın da yoğuşturucuda çevreye verilen ısıyı simgelediği söylenebilir. Bu ikisi arasındaki fark (çevrimi gösteren eğrinin içinde kalan alan) çevrimin net işi veya net ısı alışverişidir. İdeal Rankine Çevriminin Enerj... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.