abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders türkiye cumhuriyetinin dış siyaseti ahmet ertugrul 23 nisan yazıları muhtelif annem mevlana ahlak anlayısı acık onerme enjektör eğitimde zeka korku ile ilgili atasözü aluminyum mücbir bakkal güdüleme biber gibi kutadyu bilig karton dip ağı görünür atatürk ve inkılapçılık röpörtaj yapay kalp doğanın dengesini balina turkcedekı yabancı sozcukler su urunleri atmosferik hayvansal lifler robot teknolojisi lâçka atamalar 10 kasım tiyatrosu plan türleri okuma bayramı sevdirmek arayı arayı orman gülü arkalık fransızca kelimeler süngerler türkçe dersi kadminyum karadeniz haritasi pantomim boyun otağ biyopotansiyel koordinasyon taşsız silindirin gecmisi yüzünü görmemek atp molekülü zarf tümleci 1. sınıf kakofoni atatürkün getirdiği hak ve hürriyet sicim cumhuriyet dönemi şiir akımları ve özellikleri mantis hacim formülleri tespit bilgisayar donanım staj matematik matris muhacir yüzde hesapları ince kenarlı mercekler sol ayağım konut fonu bariyer kaplama Urum ne arıyor ağaç çileği nabi tuhfet-ül harameyn sigara resmi bulgakov almanca hikayeler amazon doğal kaynakları koruma tehcir kanunu koflaşma atatürk söylev paket örüntü etmek bilgisayar staj günlüğü kasık bağı soil deney kişisel gelişim kitapları 19.yy mısır panel köprü önayak yapma dil fizibilite örneği istinsah alışveriş problemleri ankaradaki düz liseler office xp kurulum rüzgar gibi geçti isimler dönem ödevi


RANKİNE ÇEVRİMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 18115 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

RANKİNE ÇEVRİMİ Buharlı Güç Çevrimleri için İdeal Çevrim Carnot çevriminin uygulanmasında karşılaşılan zorlukların birçoğu, kazanda suyu kızgın buhar haline ısıtarak ve yoğuşturucuda doymuş sıvı haline yoğuşturarak yokedilebilir. Bu düzenlemeler Şekil 1de sistem ve T-s diyagramı üzerinde gösterilmiştir. Bu çevrim, Rankine çevrimi diye adlandırılır ve buharlı güç santralleri için ideal çevrimdir. İdeal Rankine çevriminde içten tersinmezliğin olmadığı dört hal değişimi vardır: 1-2 Pompayla İzantropik sıkıştırma 2-3 Kazanda, sisteme sabit basınçta (P = sabit) ısı geçişi 3-4 Türbinde İzantropik genişleme 4-1 Yoğuşturucuda, sistemden sabit basınçta (P = sabit) ısı atılması Şekil 1. Basit İdeal Raknine Çevrimi Su, pompaya l halinde doymuş sıvı olarak girer ve izantropik bir hal değişimiyle kazan basıncına sıkıştırılır. Su sıcaklığı, izantropik sıkıştırma işlemi sırasında suyun özgül hacminin, biraz azalmasından dolayı bir miktar artar. T-s diyagramında l ve 2 halleri arasındaki dikey aralık, diyagramın rahat anlaşılabilmesi için olduğundan büyük gösterilmiştir. (Eğer su gerçekten sıkıştırılamaz olsaydı, bu hal değişimi sırasında sıcaklık artışı veya azalması olabilir miydi?) Su, kazana 2 halinde sıkıştırılmış sıvı olarak girer ve 3 halinde kızgın buhar olarak çıkar. Kazan temelde büyük bir ısı değiştiricisidir. Yanma sonucunda oluşan gazlardan, nükleer reaktörden veya diğer kaynaklardan sağlanan ısı, burada hemen hemen sabit basınçta, suya geçer. Kazan buharın kızgın hale geldiği kızdırıcıyla birlikte, genellikle buhar üreticisi diye adlandırılır. 3 halindeki kızgın buhar, türbinde izantropik olarak genişler ve bir mili döndürerek iş yapar. Mil genellikle elektrik üretimi için bir jeneratöre bağlanmıştır. Bu hal değişimi sırasında buharın basıncı ve sıcaklığı azalarak 4 halindeki değerlere ulaşır. Buhar türbinden çıktıktan sonra yoğuşturucuya girer. Yoğuşturucuya giren buhar genellikle yüksek kuruluk derecesinde doymuş sıvı buhar karışımı halindedir. Yoğuşturucu büyük bir ısı değiştiricisidir. Buhar burada göl, akarsu veya atmosfere ısı vererek sabit basınçta yoğuşur. Su, yoğuşturucudan doymuş sıvı halinde çıkar ve pompaya girerek çevrimi tamamlar. Suyun az olduğu bölgelerde, güç santrallerinde soğutma su yerine havayla yapılır. Arabaların motorlarında da kullanılan bu tür soğutma kuru soğutma diye bilinir. Dünyada ve ABDde birkaç buharlı güç santralinde, kuru soğutma su tasarrufu amacıyla uygulanmaktadır. T-s diyagramında hal değişimi eğrisi altında kalan alanın içten tersinir hal değişimleri için ısı geçişini gösterdiği hatırlanırsa, 2-3 eğrisi altında kalan alanın suya kazanda verilen ısıyı, 4-1 eğrisi altında kalan alanın da yoğuşturucuda çevreye verilen ısıyı simgelediği söylenebilir. Bu ikisi arasındaki fark (çevrimi gösteren eğrinin içinde kalan alan) çevrimin net işi veya net ısı alışverişidir. İdeal Rankine Çevriminin Enerj... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.