abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ermenistan zenginliği beyin kanaması gücü ipliği bes hececıler ve saırlerı hakkında bılgı heraldik fizik projesi 7. sınıf matematik faktoriyel kazandibi halkla ilişkilerin tarihsel gelişimi yeni kaplıcaların oluşumu şırınga perde arabanın icadı semere 28 logaritmalar çapari kpss sorulari eflatun devlet reseptör dovme yontemleri sürtünmenin önemi elementlerin bilinen özellikleri anayasamız buruşturma kalp pili amerikan edebiyati sheakspeare pazarlama staj maniyerizm geometri açı orta öss de çıkan sorular dirhem temren hesabı kapamak gps teknolojisi bükmek 2007 2008 yıllık planlar sıfır hiyerarşi performans ve proje ödevi anlatım bozukluğu satır başı ahenkli canlılarda yaşam alanı fen ve teknoloji programı incelenmesi çizimci asfalt yollar organlar 1925 beslenme sağlık temizlik eski arabalar pazar analizi müştereken yerel yönetimler staj 3 silahşörler lineer elektronik eleştirel saray kimyasal tepkimeler sorular hoppala pirzola fransiz ihtilali itme tipik kanın dolaşmasını sağlayan organlar ağırlık özkütle bilgisayar staj örneği monte kristo alevle yüzey sertleştirme ısıl işlemi mukarrer kırmızı mektup hilesiz istida optimal 2020 yılı puanlama mikro korozyon fizibilite örnegi amboli örnek belge düzenleme açıortay+kenarortay fotoğrafçı dövdürtme conjuctions dişi kurdun atatürkün ve basın öksürme iç donu ehil olmak dayanışmacı özne öbeği bilimsel makale hazırlama aluminyum döküm cumhuriyetin getirmiş olduğu yenilikler dünyada atletizm mandra taşıtların gelişimi munzam açıklayıcı metinler


ASİTLER VE BAZLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 18355 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ASİTLER VE BAZLAR Kimyada günümüze dek, çeşitli asit-baz kavramları önerilmiş ve kullanılmıştır. Bu bölümde günümüzde kullanılmakta olan dört değişik asit-baz incelenecektir. Bu kavramlardan her biri uygun şartlarda kolaylıkla kullanılır; başka bir değişle, kimyacı amacına uygun olan asit baz kavramını kullanabilir. Önceleri, sulu çözeltilerde deneysel olarak gözlenen özellikler asit ve bazları tanımlamakta kullanılan yegane verilerdir. Buna göre,sulu çözeltilerin tadı ekşi olan, turnusolu kırmızı dönüştüren, bazları nötralleştiren ve bu gibi bazı özellikleri olan maddeler asit; sulu çözeltilerin tadı acı olan, turnusolu maviye dönüştüren, asitleri nötralleştiren ve benzeri işlevlerde bulunan maddeler ise baz olarak tanımlanmıştır. Maddenin yapısı hakkındaki bilgiler ve genellemeler arttıkça, bilim adamları asidik ve bazik özellikler gösteren maddeler ile bu maddelerin yapısal özellikleri arasındaki ilişkileri araştırmaya yöneldiler. Çözgen Sistemleri Arrhenius-su kavramındaki ilkeler, başka çözgen sistemleri içinde de asit-baz türlerinin tanımlanmasında kullanılabilir. Bir çözgen sisteminde asit, çözgene özgü katyonu veren maddedir. Böylece çözgen sisteminin asidi ile bazı tepkimeye girdiğinde oluşan ürünlerin bir tanesi çözgenin kendisidir. Tablo 1’de görülebileceği gibi çok çeşitli asit baz çözgen sistemleri geliştirilmiş olup, su sistemi çözgen sistemlerine verilebilecek örneklerden sadece bir tanesidir. Çözgen Asidik İyon Bazik İyon Tipik Asit Tipik Baz H2O H3O+ ( H+-H2O ) OH- HCl NaOH NH3 NH4+ ( H+-NH3 ) NH2- NH4Cl NaNH3 NH2OH NH3OH+(H+-NH2OH) NHOH- NH2OH-HCl(NH3OH+.Cl -) K(NHOH) HC2H3O2 H2C2H3O2+(H+HC2H3O2) C2H3O2- HCl NaC2H3O2 SO2 SO2+ SO32- SOCl2 Cs2SO2 N2O4 NO+ NO3- NOCl AgNO2 COCl2 COCl+ Cl- (COCl)AlCl4 CaCl2 Çözgen sistemleri arasında, amonyak sistemi, su sisteminden sonra incelenmiş olan sistemdir. Sıvı amonyağın özellikleri (kaynama noktası –33 oC ) suyun özelliklerine çok benzer. Örneğin sıvı amonyakta hidrojen bağları mevcuttur ve amonyak molekülü polardır. Dolayısıyla, sıvı amonyak polar ve iyonik maddeler için mükemmel bir çözgen olup elektrolitleri iyonlaştırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca birçok bileşik sıvı amonyak çözeltisinde, aynen hidratlara benzeyen, ammoniatları oluşturur (örneğin BaBr2 . 8NH3, CaCl2 . 6NH3 gibi). Bazı iyonlar ise sıvı amonyak çözeltisinde solvatize olurlar (örneğin Ag(NH3)2+ ; Cr(NH3)63+ gibi ). Elektrolitlerin sıvı amonyak çözeltileri elektriği iyi ilettikleri halde, saf sıvı amonyağın iletkenliği, aynen suyunki gibi oldukça düşüktür. Suyun elektriksel özellikleri, bu bileşiğin kendi kendine iyonlaşmasından (oto iyonizasyon) kaynaklanır. 2H20 óH3O+ + OH- Sıvı amonyak da, çok düşük oranda, kendi kendine iyonlaşır ve bu tepkime, saf sıvı amonyağın elektriği iletmesine neden olur. 2NH3 óNH4+ + NH2- Sıvı amonyak çözeltisinde amonyum iyonu, NH4+, oluşturulan bütün bileşikler asit, amid... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.