abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders naylon günlük türü özellikleri ceriham türkiyede endemik bitkiler grafit jeoloji nesli tükenen bitkiler fosfonyum 19 yy osmanlı diriliş tolstoy mikroklima titretme silgi çeşitleri makale+istatistik 1. meşrutiyet dönemi desenleme galvonometre feodallik iradeci de ve ki ekleri inşaat mühendisliği stajları köpek balıkları gerçeklik pasavan ıydiye ataerki türkiyenin kültürle yönetimi mineli sakatat midilli megep çağatay adalet meslek la fonten masallar salgılı ataturkun hizmetleri derkenar çin setti hükmolunma meret deniz kullanımı beylikler ağırşak tedarik zinciri scor dünya edebiyatında şairleri ve eserleri minber doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı maarifi umumiye nizamnamesi dişli çarklar denilme ışık ve hareketi fıstıklık hassaslık apartman yaşam kuralları merkep 16 yüzyıl osmanlı devleti girişken bulgaristan coğrafi yapısı ve ekonomisi teleskobun yapısı hepatit seramikçilik dalga ve akıntılar hz.muhammedin hadisleri sabahki ferhunde kalfa ziya gökalp kitap özeti eğitimin toplumsal temelleri medya okuryazarlığı cari stok stilizasyon itaat etmek nereye acı gelmek gulyabani romanı hüseyin rahmi gürpınar 220 derece karaların oluşumu cermen kavimleri isterik arka ayak diyarbakır adının tarihçesi müneccim 6. sınıf matematik testi tartış abbasiler dönemi ve türkler dolaşma hırpalanma Aramca cpm/pert baykuş bura hiroşima kalvenizm idealizm misket evdeş kendini anlatma geçinilme gürültücü aşının önemi hpt fizik soruları ve cevapları


CANLILARDA ÜREME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 19396 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

CANLILARDA ÜREME Eşeysiz Üreme Eşeysiz üremenin temeli mitoz bölünmedir. Bu yüzden eşeysiz üreme ile oluşan canlılar birbirlerine benzerler. Eşeysiz üreyen canlılardan biri , kalıtsal özelli,kleri bakımından diğerine benzemiyorsa nedeni mutastondur. Eşeysiz üreme çeşitleri 4 başlık altında incelenebilir. · Bölünerek Eşeysiz Üreme · Tomurcuklanma ile Eşeysiz Üreme · Sporla Eşeysiz Üreme · Vejatatif Eşeysiz Üreme Bölünerek Eşeysiz Üreme Bölünerek eşeysiz üremenin görüldüğü canlılara bakteriler örnek verilebilir. Bakterilerdemn başka amip , paramezyum ve öglena da eşeysiz ürer. Plazmodyum ; yaşam devrini insan ve anofel cinsi sivrisineğin dişisinde tamamlar. İnsan kanında eşeysiz , anofel de eşeyli üreme yaparlar. Bu tir üremede , çekirdek içindeki kromatin maddesi kendini eşledikten sonra , önce çekirdek daha sonra ise boğumlama ile sitoplazma bölünür. Bu tip üremeye amitoz bölünmeyle üreme denir. Prokaryot hücreli olan bakterilerde çekirdek bulunmadığından , DNA eşlenmesinden sonra boğumlama ile hücre bölünür. Tomurcuklanma ile Eşeysiz Üreme Tomurcuklanma ile üremede , ana hücrede tomurcukla şeklindeki uzantılar gözlenir. Daha sonra bu tomurcuklar , ana canlıdan ayrılarak yeni canlıyı meydana getirir. Tomurcuklanma ile üreme bazı protistlerde , sölenterelerden hidrada , bazı bitkilerde ve mantarlarda olan bira mayalarındagörülür. Sporla Eşeysiz Üreme Tek başına sporla üreme evresi yoktur. Sporla eşeysiz üremeyi , eşeyli üreme takip eder. Rejenerasyon ( Yenileme ) Ana canlıdan kopan bir parçanın yerine yenisinin gelmesidir. Bu olayda canlının hücre sayısının mitoz bölünme ile artması iş görür. Canlının evrimleşmişliği arttıkça rejenerasyon yeteneği azalır. Örnek : Kesilen bir dalın yerine yenisinin gelmesi , kesilen planaryanın yenilenmesi , kesilen deniz yıldızı kolunun veya kertenkele kuyruğunun yenilenmesi gibi olaylar rejenerasyona birer örnektir. Kesilen insan derisinin onarımı da bir rejenerasyon örneğidir. Karaciğer , dil gibi organların rejenerasyon yeteneği diğer dokulara göre daha yüksektir. Soru : A türü bir elma bitkisinden alınan bir dal , B türü bir elma ağacına aşılanarak üretilitor. Bu durumda , aşılanan dal hakkında aşağıdakilerden hangisi söylenemez ? a) Aşılanan A dalının iletim demetleri ile B ağacındaki kaynaşmıştır. b) Aşılanan dal gelişerek meyve verebilir. c) Aşılanan dalda oluşan elmalar , A türünün elmasına benzer. d) Aşılanan dalda oluşan elmalerın genetik yapısı A ve B türünün elmelerının karışımıdır. e) Aşılanan dal ile aşılama yapılan elma ağacıarasında gen alışverişi olmaz. Çözüm : Aşılama olayında bitkilerin yakın tür olmaları önemlidir. Aksi durumda aşı tutmayabilir. Aşılama olayı , eşeysiz üremenin vejatatif şeklidir. Eşeysiz üremenin temeli mitoz bölünme olduğundan , aşılanan dal A ile B ağacı arasında genetik bir bağ yoktur. Yanıt D dir. Metagenezle Üreme Bu tip üremede , eşeysiz üreyen dölleri , eşey... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.