abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders açı kenar münasebet 7. sınıf testler demir ağırlık ortaasya türk tersine dünya özgeçmiş örnegi hece ölçütler farklı din örf ve adet hoşgörü samaryum üretim sisteminin üretilmesine ilişkin hazret kurban kesmek osmancık özeti menus avogadro sayısı spazm doğal liflerin renklendirme bitim işlemi nasrettin hocayla ilgili komik fıkralar bileşik faiz kak haleli doğal hukuk fenerbahçe karamanoğulları (1256-1487) mondros imalât rıfat uçarol örnek besin zincirleri zaman ölçme atari ispat etmek inhidam cahit sitki taranci ateşten gömlek birleşik fiiller sempozyum tarla kuşu kaptan paşa 10.sınıf gir bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır ondalik kesirler geometrik şekilleri kim buldu açıklık avrat cansız varlıklar atatürk ün hayatı ingilizce harmaniye tiyatro afişi istanbul güngören ere vermek özenmek yunan mitolojisi karahanlı devleti abs polimerleri yurt sevgisi yazı mucip olmak 19.yy ekonomisi indüksiyon akımı nerden 10 emir gezegenlerin özellikleri gps control trafik polisi kimdir havacılık kilitlemek acem feshedilme seloteyp çatışma örnek matematik hikayeleri iştiyak simetrik Felemenkli proses tasarımı sıyrılma asaf halet çelebi paradoksal dil sevgisi hakkında ata sözü vahim muhteri sözünü tutmak fabrika imalat teknikleri fototerapi serçe tasarı geometri zihniye şehir turu 29 ekimle tahkik krizantem hovardalık 6. sınıf kesirler çevre bilimleri makale örnekleri yavaşlık muhalefet sahnenin dışındakiler cenin


EĞİTİMDE GÖRSEL VE İŞİTSEL ARAÇLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 19689 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Eğitimde görsel ve işitsel araçlar Eğitimde görsel ve işitsel araçlar öğrenmenin kalıcı izli olmasını sağlama açısından çok önemli görülmektedir.Bir öğrenme etkinliği ne kadar çok duyu organına hitap ederse öğrenme olayı da o kadar iyi ve kalıcı izli olur. A.B.D. Texas Üniversitesinde Philips tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, zaman faktörü sabit tutulduğunda hatırlama şu yüzdelerle olmaktadır. İnsanlar Okuduklarının %10’ unu İşittiklerinin %20’ sini Gördüklerinin %30’unu Görüp işittiklerinin %50’ sini Söylediklerinin %70’ ini Yapıp söylediklerinin %90’ ını hatırlamaktadırlar. Görüldüğü gibi ne kadar çok duyu organı devreye girerse hatırlama artıyor. Öğrencilerin öğrendiklerini daha çok hatırlayabilmeleri için sınıf içinde çok ortamlı (multi media) öğretme durumunun düzenlenmesi önemli görülmektedir. Sınıflarda en çok kullanan görsel ve işitsel araçları 3 ana grupta toplayıp aşağıdaki gibi sıralamak olasıdır. A. GÖRSEL ARAÇLAR 1. Kitaplar a. Ders Kitabı b. Öğretmen Kitabı c. Alıştırma Kitabı Ders Kitabı: Öğretimde en çok kullanılan görsel araçtır. Öğretmen Kitabı: Öğretmene dersi nasıl işleyeceği konusunda bilgi verir. Alıştırma Kitabı: Öğrencilerin hem sınıfta hem de evde kullanabileceği kaynak kitaptır. 2. Yazı Tahtaları a. Kara Tahta b. Pazen Tahta c. Manyetik Tahta d. Bülten Tahtası Kara Tahta: Geleneksel sınıf ortamında en çok kullanılan araçtır. Pazen Tahta: Bir tahta üzerine tüylü kumaş geçirilerek oluşturulur. Manyetik Tahta: Kullanılacak resimlerin arkasına mıknatıs takılır ve bunlar düşmeden tahta üzerinde durur. Bülten Tahtası: Genel duyuru için kullanılan tahtadır. 3. Resimler a. Düz Resimler b. Çizgi Resimler c. Şimşek Kartlar d. Figürinler e. Duvar Resimleri f. Levhalar g. Afişler Düz Resimler: Fotoğraf makinesiyle çekilmiş resimler, gazete, kitap gibi basılı materyallerdeki resimler. Çizgi Resimler: Basit çizgilerle bir olayı anlatan resimlerdir. Şimşek Kartlar: Bir olayı sırayla gösteren basit kartlardır. Figürinler: Bir kişi yada objenin kenarlarından kesilmesiyle elde edilen resimler. Duvar Kağıtları: Duvara sılan büyük tablo şeklindeki resimler. Levhalar: Yazı ve resimlerin kalın bir karton üzerinde görüntülenmesidir. Afişler: Reklam amacıyla kullanılan Levhalardır. 4. Gerçek Eşyalar ve Modeller 5. Projektörler ve Grafikler a. Opak Projektörü b. Tepegöz c. Slayt Projektörü d. Film Şeritleri Opak Projektörü: Fotoğraf, resim kitap sayfası gibi şeffaf olmayan materyalleri ekrana yansıtmaya yarayan araçtır. Tepegöz: Tepegöz saydamı olarak bilinen şeffaf levhaları ekrana yansıtmaya yarar. Slayt Projektörü: Slaytların ekrana yansıtılmasına yarayan araçtır. Film Şeritleri: Film Şeritlerinin ekrana yansıtılmasına yarayan araçtır. B. İşitsel Araçlar 1. Radyo 2. Pikap ve Plaklar 3. Teyp ve Ses Bantları Radyo: Radyo, kulağa hitap eden ve büyük insan kitlelerini etkil... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.