abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders üçgen nedir solutions trigonometrik fonksiyonların grafiği akıllı ev yeterli beslenme enflasyon nedir sesin yayılmasını önlemek anıtkabirin bölümleri apala bilgi formu içeriği ankiloz meteor sarımsak adamakıllı 1920 23 arası iç isyanlar ütopya bütçe aşamaları bedii faik eserleri tüketici davranışları sulama yöntemleri atatürkün ilkeleri doğal gazda hidrojen sülfür oranı treasury çift koşmak performansa dayalı ücretlendirme bayındırlık uyumsuz çocuklar hakanlık öğrenim teknikleri staj notları kaçakçılık arka ayak muafiyet ege soru the great gatsby kürk teknolojisi pay etmek son tercih skyjack kamu sağlığı ve güvenliği avrupa birliği karar alma süreci bilgisayar ile ilgili tiyatro toplumsal tabakalaşma mânia herz relik bitkiler lüzumlu lüzumsuz inşaat muhasebesi enişte sermek hacker kıtaların keşfi türkiyenin su gücü com gönül yarası munzam yararlı cemiyetler çevremizdeki mikroplar oğlan evi babil canlılar ile grafik soru aldehitlerin genel özellikleri bilgisayar sözlüğü maliyet hesaplama çalı kuşu elektronik yüzyıl akrilonitril bürolarda kontrol ve koordınasyon alias maşa gibi kullanmak ihtisar atatürk ve mimari sağlıkla ilgili hazır tez afra tafra omik direnç dövüş sanatları izmir istanbul eşya hukuku dünya güzeli mavi sürgün mensucat oturtmalık dost acı söyler uzmanlığı marka eskimol english biographies dövüşmek olan oldu linyit nedir sertlik ölçüm dilekçe raca çevremizdeki varlıklar nominalizm dana gurultu lozan antlaşması tazim mikrometre ve komparatör şezlong


AİDS VE TEDAVİ YOLLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 19793 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AİDS ve TEDAVİ YOLLARI Zamanımızın henüz çare bulamadığı korkunç hastalık. Kazanılmış bağışıklık yetersizliği hastalığı manasına gelen kelimelerin baş harflerinden meydana gelmiş olup , HIV (insan immun yetmezlik virüsü) denilen bir virüsle meydana gelir. İlk meydana gelişi ve halen en mühim bulaşma şekli ve yolu homoseksüel olmakla beraber gayri meşru bütün cinsel münasebetlerde bu hastalık için aynı riski taşımaktadır. Uyuşturucu müptelalarında (iğneyle zerk yapanlarda),ortak enjektör kullananlarda ,kan ve kan ürünlerinin naklinde(bilhassa faktör 8 alan hemofili hastaları için)daima hastalık riski olduğu iyi bilinmelidir. Ayrıca hasta olan anneden bebeğin gerek rahim içinde plasentayla, gerekse doğumdan sonra emzirmeyle hastalık geçmesi mümkündür. Hastalık son on yıl içinde teşhis edilmeye başlanmış olup süratle sayısı çoğalmaktadır. Hastaların çoğunluğu Amerika’da olup,bütün dünyaya buradan yayılmaktadır. Müslüman memleketlere çok sonra girmiş ve daha sonra zor yayılma imkanı bulabilmektedir. Dünya Sağlık Teşkilatı WHO’ nun resmi açıklamasına göre,son on yılda(1993) AIDS’ ten ölenlerin sayısı 366.455 olup,bunların217.729’uAmerikalı,92.922’si Afrikalı,51.914’ü Avrupalı ve 1080 kişisi Asyalıdır. ABD’de AIDS’ ten ölenler,Vietnam Savaşında ölen ABD asker sayısından fazladır. Dünya Sağlık Teşkilatının tahminlerine göre,10 yıl sonra AIDS’ ten yılda on milyon kişinin ölmesi muhtemeldir.(1993) Oldukça tehlikeli seyreden Aids hastalığına Yakalananların %80’iteşhis konulduktan sonraki iki yıl içinde eklenen çeşitli kanserlerden veya enfeksiyonlardan dolayı ölmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi çok uzundur. Bu durum teşhisin de çok geç konulabildiğini gösteriyor. Virüsün alınmasından hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar 2-5 yıl kadar süre geçmektedir. Hastalığın vücutta meydana getirdiği en mühim değişiklik,bağışıklık sisteminin gittikçe bozulmasıdır. Vücut gerek mikrobik ajanlara,gerekse kanser hasıl olmasına karşı immun sistemini çalıştırmamakta Ani müdafaa ve mukavemet edememektedir. Bunun sonucu menenjit,zatüre,dizanteri,beyin iltihabı(ansefelit), ve çeşitli kanser türleri ortaya çıkarak tabloyu ağırlaştırmaktadır. Hastalığın kendisine has şikayet ve bulguları yoktur. Enfeksiyonları ve çeşitli kanser türlerine göre değişik belirtiler olabilir. Ateş yükselmesi,gece terlemesi(3 aydan uzun süreli), kilo kaybı,halsizlik,aşırı yorgunluk,yaygın beze büyümeleri(kasıkta 2-3değişik yerde öksürük ile birlikte bütün kan hücrelerinde akyuvarlar ,alyuvarlar, trombosit)azalma ile kendini belli eder. Hastalığın kendine has kan testleri olup,bunlarla(ELİSA testi ve elektron mikroskobu ile)HIV antijeni ve aids virüsü tesbit edilerek kesin teşhis konulabilmektedir. Henüz virüse etkili bir ilaç koruyucu bir aşısı bulunamamıştır. Tedavi,eklenen Enfeksi... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.