abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders saptanma ebu kasım eğitim bilimleri sessiz harfler osmanlı döneminde vilayetler bir o kadar matematik kitabı ankara savaşı resimleri yumak yumak silahlar 22 bileşikleri ayırma yöntemleri karni 5. sınıf proje ödevleri dönüşüm geometrisi ihracat ürünleri koklama abu yönetim labiren aristophanes kazan taşı romeo julıet türk bayrağının önemi yanan kız inkılapların özellikleri öğle ezanı iki katlı komşu polivya ataturk ve sanat müfit din ve inanış bağırtkan delmek 1.sınıf matematık 10 sınıf modüller işletme şirketi atatürk düşünme ipek ongun hayat devam ediyor koli organik günlüğün tarihi folk music milk run origanum vulgare dil devrimi ve sonuçları elektrik büro staj heykel presleme latin alfabesi asker ocağı soygazlar davranış ve kültürel bağlam 5. sınıf olasılık soruları eş koşmak afiş anlamı ürün yaşam eğrisi milli mücadele döneminde iletişim unutulmuş meslekler ergenekon özgürlükçü nitelenmek 511 doğum günü sedef kakma iskonto hesaplama gta kantat eleman değişimi fizibilite raporları ölüm kalım savaşı not kırmak çekmezlik testleri ak şeker kara fışkırmak faiz haddi levye söğmek gölgenin gün içi durumu nam almak barış gark olmak diyapozon aziz bey hadisesi özenme ses etkin sınır ve portföy seçimi Alman usulü yıl sonu zümreleri sodon acıma içlik boşaltım sistemi hastalıkları spor sağlığı işlemci arızaları avrupa güvenlik harry potter borş tırmalamak


YANSIMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 19830 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Yansıma Bir yüzeye düşen ışığın aynı ortam içinde yolunu değiştirmesine yansıma denir. Gözümüze gelen ışık , ister doğrudan isterse dolaylı aydınlatılmış cisimlerden yansıyarak gelsin , görme sinirlerini uyararak görmemizi sağlar. Bundan dolayı ışık olaylarını incelerken ışık kaynaklarını ve aydınlatılmış cisimleri birbirinden ayırt etmek zordur. Işık kaynağından çıkan ışınlar doğrudan gözümüze gelirse ışık kaynağını görürüz. Işık kaynağından çıkan ışınlar cisimlere çarpar ve cisimlere çarpıp gözümüze gelirse cismi görürüz. Cisimlerin ışığa karşı değişik tepkileri vardır. Işık bir cisme çarpınca ya yansır ; ya cisimden geçer ; ya da cisim tarafından soğurulur. Bu cismin parlaklığına ve saydam olup olmadığına bağlıdır.Siyah cisimler dışında her madde ışığı az ya da çok yansıtır. Parlak metal ve ayna yüzeyleri , üzerine düşen ışığın büyük bir kısmını yansıtırlar. Parlak bir metal ve ya ayna yüzeyine düşen ışık demeti , çok belirgin bir yansıtılmış demet verirse buna düzgün yansıma denir. Bir ışık demeti beyaz kağıt , duvar , tahta gibi pürüzlü yüzeylere çarptığı zaman , ışık bütün yönlere yayılır. Bu tip yansımaya da dağınık yansıma denir. Düzlem Aynalar Ayna üzerine düşen bir ışık demeti yine bir demet olarak yansır.Düzlem aynanın parlak yüzeyi sırlanmış yüzeydir. Işığın aynaya düştüğü noktadan aynaya çizilen dik doğruya normal ; gelen ışının normal yaptığı açıya gelme açısı ve yansıyan ışının normal yaptığı açıya yansıma açısı denir. Yansıma Kanunları 1-Gelen ışın , normal ve yansıyan ışın aynı düzlemdedir. 2-Gelme açısı yansıma açısına eşittir. 3-Normal üzerinden gelen ışın kendi üzerinden yansır. 4-Bir düzlem aynaya gelen ışın,aynayla yaptığı açı kadar açı yaparak yansır 5-Bir düzlem aynaya gelen ışınla yansıyan ışın arasındaki açının yarısı gelme açısına veya yansıma açısına eşittir. 6-Gelme açısı ile,gelen ışının aynayla yaptığı açının toplamı,yansıma açısıyla yansıyan ışının aynayla yaptığı açının toplamı 90 derecedir. Düzlem Aynaların Kullanıldığı Yerler Düzlem aynanın günlük yaşamda birçok kullanım alanı vardır. Tıraş olurken , giyinirken , saçınızı tararken , mağazaların vitrinlerinde ve bir çok yerde kullandığımız aynalar düzlem aynalardır. Dar bir odaya asılacak düz büyük ayna odanın daha geniş görünmesini sağlar. Düz aynalar periskop yapımında da kullanılır. Periskop bir gözlemciye değişik açılardan etrafını görmeye yarar. DÜZ AYNADA GÖRÜNTÜ Noktasal bir K ışık kaynağının düz aynadaki görüntüsünü çizmek için,kaynaktan aynaya gelen ışınlardan en az ikisi alınmalıdır.Kaynaktan aynaya gelen ışınlar,yansıma kanunlarına uyarak yansır.Yansıyan ışınlar birbirinden uzaklaştıklarından aynanın önünde kesişemez.Yansıyan ışınların uzantılarının kesiştiği K’noktası,K noktasının görüntüsüdür. Nokta kaynağının düz aynada görüntüsü Kaynaktan aynaya gelen bütün ışın... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.