abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çıra sebep-sonuç ilişkisi bomba nasıl yapılır ayın eksenleri kalın yağ bölme coçuk kalbi kaim ezilmiş rüşt işletmelerde kısa ve uzun dönemli planlama dış politika analizi ingilizce günlük konuşma dil çelik makas çözümü snr barkodlar yangın ikna kabiliyeti 19. yüzyılda yapılan yenilikler ve demokratikleşme rafine örmecilik sır küpü nazizm sanat eseri inceleme gübreli abel azap toprakları Abbasî akarsu ekosistemleri katıların esnekliği kızılırmak haritası kezzap eski konya yeni konya tatsızlık dindarlık akrep çeşitleri ata sözlerini araştır mevsimler nasıl oluşur teknolojinin yararı cumhuriyet öncesi ve sonrası okul ortamları basınç birimleri nelerdir orhan veli marina beyde bağları aseptik ambalaj derviş ve ölüm yasak etmek ataklık yatmak 34 8. sınıf matematik foklar sıvılar öfkeli betonarmenin tarihi tanış d y p sınav sonuçları 2005 açık taşıt hipodrom açık oturum açık oturum nedir. jakuzi edep yeri 1960 sinema zenginlik kaynakları inisiyatif kafein karadenizin tarihi yerleri kapitülasyon merkezkaç tambura tutarlık enerji metotları ortak etmek bilgisayar staji accounting matematiğin kullanım alanları su ve su kaynaklarını kirletmeyelim bor nitrür kullanım alanları akış türleri zamir maça beyi atatürkün hizmetleri verilerin düzenlenmesi adem lâçka taş döşeme örgüt sorunları bilgisayarların degişimi tohum disk atma esans nasıl yapılır serada organik tarım yeryüzündeki başlıca denizler meşin osmaniye bilgisayar okul staj raporu dalkıran doğru akım makinesi öss matematik


MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 20381 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ Merkezi Sinir Sistemi, kafatası boşluğunda ve omurga içinde yer alan tüm beyin (ansefai) ve omurilikten oluşmuştur. Tüm beyin ve omurililik ile birlikte bir eksen oluşturur. İkisi de çok uzun uzantıları olan ve nöron adını alan sinir hücreleriyle destek doku olan nörogli hücrelerinden yapılır. Toplam ağırlıkları 1,5 kilogramdır. Merkezi sinir sisteminde, beyin sapından çıkan oniki kafa siniri bulunmaktadır. Ayrıca otuz bir çift omurilik siniri de vardır. Bu sinirler vücudun dışarıyla ilişkisini sağlayan sinirlerdir. Yani hareket ve duyum sinirlerimizdir. Oniki kafa sinirlerimiz şunlardır: • 1) Koklama Siniri • 2) Görme Siniri • 3) Göz Hareket Siniri • 4) Troklea Siniri • 5) Üçüz Sinir • 6) Göz Dış Hareket Siniri • 7) Yüz Siniri • 8) İşitme Siniri • 9) Dil-Yutak Siniri • 10) Akciğer-Mide Siniri • 11) Omurga Siniri • 12) Dilaltı Siniri l)BEYİN a)Beynin İşlevleri Eskiden düşünce ve duyguların merkezinin kalp olduğu sanılırdı. Oysa bugün bilincin, içgüdülerin ve deneyimle kazanılan bilgilerin beyinde oluşup biçimlendiğini biliyoruz. Sinir sisteminin en önemli parçası olan beyin, vücudun bütün hareketlerini ve tepkilerini yönettiği gibi duyguların,belleğin ve kişiliğin de merkezidir. b)Beynin Yapısı ve Anatomisi Basit yapılı hayvanların beyni kalınlaşarak kordon biçimini almış tek bir sinir lifinden oluşur. Genel kural olarak, gelişmiş hayvanların beyni basit yapılı hayvanlarınkinden, iri yapılı hayvanların beyni de küçük hayvanlarınkinden daha büyük ve karmaşıktır. Ama beyin büyüklüğünün zekayla hiçbir bağlantısı yoktur. İnsanlarda yetişkinlerin beyninin çocuklarınkinden, erkeklerin beyninin kadınlarınkinden biraz daha büyük olması yalnızca yaş, vücut ağırlığı ve cinsiyet farkından kaynaklanır. Yüzeyi, yani beyin kabuğu insanda öylesine kıvrımlıdır ki, bu görünümüyle iri bir cevizi andırır ve kıvrımları açılıp yayılacak olsa bir yastık yüzü kadar geniş bir alanı kaplar. c)Asıl Beyin İnsan beyninin en önemli bölümü olarak duygularımızı ve kişiliğimizi yönlendiren asıl beyin,beyin yarımküreleri denilen iki parçadan oluşur. İnsan vücudunun en gelişmiş organı olan beynin ağırlığı yaklaşık olarak ortalama 1350 gramdır. Beyin kabuğunda milyonlarca sinir hücresinin gövdeleri bir araya toplanmıştır; hücreler böyle toplu haldeyken kirli beyaz renkte gözüktüğü için bu dokuya bozmadde denir. Bozmaddenin hemen altında, beyin beyin kabuğundan vücudun her yanına ve beynin öbür bölümlerine uzanan sinir lifleri, yani aksonlar kümelenmiştir. Bu liflerin dışı beyaz bir beyaz bir kılıfla sarılı olduğu için bozmaddeden daha açık bir renkte gözüken bu dokuya da akmadde denir. Meninks denilen beyin zarları içten dışarıya doğru sırasıyla pia mater, araknoid ve dura mater adlarını alırlar. Pia mater; beyin hücrelerini besleyen kan damarlarıyla örtülüdür ve beynin tüm girinti ve çıkıntılarını örten tabakadır. Bu zar ile... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.