abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bin yıl yaşayan canlılar günü birliğine müşevvik etki tepki fızıksel ayrısma pisi balığı erzurum ve sivas kongresi sadık şendil çakşırlı isteksiz hakan kaydırma lala mustafa paşa cami besin nedir çır çır yumru topu tin tin ingilizce olarak kendini tanıtma ışıklı doğal güzellik orta mektep yumurta ile çoğalan hayvanlar övünç yol bel ısının etkisi osmanlı devletinde divan teşkilatı güneş enerjisi ile su ısıtma ospf nehirlerimiz kovuşturma 344 alan kodu ingilizce ogrenme 8 yaş beslenme 400 metre koşusu parmak kaldırmak laboratuar uygulamaları öğrenciler nasıl ödev yapmalı gaz 17.yüzyıl yenilikleri feodal toplum ata sözleri okuma ve yazma ile ilğili sahan akustik atatürkün ölçü duruşma hürriyet ve itilaf sevmek lise 1 tarih bayrak şiiri arkadaş dümeni şahsiyetli noksansız ırkçılık ahmet muhip dıranas hema dişli girişken madde kavram haritası katil tanrısız 16 yıldız yardım şiirleri beslenen babında a.ş bilanço örneği atatürk hürriyet çıkartmak cisimlerin hacimleri kristal yapı yalıtkan yatmak bayrakla ilgili sözler kronik hepatit c yarı doğrudan demokrasi atatürkün fikir hayatı senevî büro makineleri insangücü milli eğitimin sistemi ve organları minnettar atçı mai ve siyah roman özeti eskiden günümüze iletişim inşaat mühendisligi staj defter meskûn defaten kazıcı 17 dinleti vanadyum sulh olmak lisa ermeni tehciri madde ve özelikleri kirşof ortak pazar boyama makinası ilerleyiş çağdaş türk resim sanatı yıllık plan nedir


HACİM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 20620 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HACİM: Yukarıda tüm maddelerin uzayda bir yer kapladığını söyledik. Bir maddenin uzayda kapladığı yere onun hacmi denir. Hacim, ölçülebilen bir büyüklüktür. Cisimlerin hacimleri ölçülüp birbiriyle karşılaştırılabilir. Hacim, maddelerin ortak özelliğidir. 1 m olan bir küpün hacmi tanimlanmistir. Bilindiği gibi, küp ya da dikdörtgenler prizması seklindeki cisimlerin hacmi en x boy x yükseklik çarpımına eşittir. Bir kenarı 1 m olan küpün hacmi 1 m x 1 m 1 m çarpımından 1 m3 olarak bulunur ve buna metreküp (m3) adi verilir. Küçük hacimlerin ölçümünde metreküpün askatları kullanılır. Günlük hayatta, özellikle sıvıların hacminin ölçümünde yaygın olarak kullanılan hacim birimine litre (L) denir. Çizelge 1-2 de hacim ölçümünde kullanılan birimler ve bu birimleri birbirine dönüştürmek için gereken çarpanlar verilmektedir. DÜZGÜN OLMAYAN HACİMLERİN ÖLÇÜLMESİ: Bir tas parçası gibi sekli düzgün olmayan bir cismin hacmini bulmak için sıvıların bazı özelliklerinden yararlanılır. Bir sıvı konulduğu kabin seklini alır. Böyle bir sıvının içine sıvıda çözünmeyen bir cisim batırılırsa, cismin hacmine eşit hacimde sıvı yer değiştirir. Yer değiştiren sıvının hacmini ölçülerek kati cismin hacmi elde edilir. Sıvının yer değiştirmesi ile hacim ölçmede dereceli cam silindir denilen bir kap kullanılır. Bu kap, adından da anlaşılacağı gibi, üzerine eşit aralıklı çizgiler çizilmiş cam bir silindirdir. Silindir üzerindeki dereceyi yapmak için kenarları 1 cm olan küp seklindeki bir kap su ile doldurulur ve bu silindire dökülür. Suyun üst düzeyinin geldiği yere bir çizgi çekilir ve buna 1 cm3 çizgisi denir. Her seferinde 1 cm su eklenerek 2 cm3, 3 cm3, 4 cm3 .. Bu çizgilerin çekilmesinde bir noktaya dikkat etmek gerekir. Yakından bakıldığında dereceli silindirde su yüzeyinin düz olmadığı, kenarlarda yukarı doğru biraz yükseldiği çizgileri çizilir ve derece tamamlanır. ve orta kısmının aşağı doğru içbükey bir durum aldığı gözlenir. ERİME VE DONMA: Katı bir maddenin, yeteri bir süre ısıtıldığında, hal değiştirerek eridiği ve sıvı haline geçtiği gözlenir. Eğer bunun tersi yapılıp, bir sıvı soğutulursa sıvı belirli bir süre sonra donar ve katı hale geçer. Biri büyük, diğeri küçük iki buz parçası birlikte erimeye bırakılırsa, küçük olan daha önce erir. Bu gözlemden giderek, büyük buz parçası daha yüksek sıcaklıkta erir denilebilir mi? Buzdolabından aldığınız iki parça buzdan birini su dolu bir bardağa, diğerini sıcak çay dolu bir bardağa atsanız, erime anında hangi buzun sıcaklığı daha büyüktür? Erime ve donmayı incelemek, bir maddenin erime ve donma sıcaklıklarını ölçmek ve bu iki sıcaklığın maddenin ayırt edici özelliği olup olmadığını görmek için bazı deneyler yapalım. KAYNAMA VE BUHARLAŞMA:Bir çaydanlık su ile yarısına kadar doldurulunca, tamamen dolu olduğu duruma göre, daha kısa sürede kaynar. Çaydanlık ocakta ısınmaya bırakılırsa, içindeki suyun önce sıcaklı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.