abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders toplu taşıma aracları gözcü kurtuluş savaşındaki cepheler ogretici metinler sesteş ocaklık kılıf değer sur çevre ve sürdürülebilir kalkınma gösterişli ışın çağı çocukları Anka gazneli devleti teknolojinin önemi gagalama protistler ödül vermek natuk avrupa birliği ve kalite güvence paslanmaz çelik su deposu ben bana güveniyorum f klavye ile q klavye bilimle edebiyat ilişkisi 16. yüzyılda matematik mobil 8-10 yaş çocuklar ses nasıl yayılır atatürk olmasaydı ne olurdu deniz kuvvetleri üçgen prizma ısının kullanım alanları hacer gabriel garcia marquez kavanoz ruhunu şad etmek koridor imalı evangelista toricelli süreksiz süt analiz sonuçlanmak hançerleme jeoloji makale başkalasım yağlı boya karbonhidratlar 29 ekim konuşma lâbrador basit makinaların kullanım alanları erte ifna uluslararası iktisat kayıtsızca mekanik bakım nedir maden bilimi dokuzuncu hariciye koğuşu inçelemesi 236 yeni turan kitap özeti hava yolu yararları Çuvaş çin internet teknolojisi 1. sınıf tacirler örnek tok sözlü sıralama elektrik bulunuşu çıkılama işletme stajı 3. derece denklemler basın ve atatürk refik halit ilköğretim ödevleri 0226 atatürkün ilkeleri saygın is adamlari varsayım nedir irdeleme istikamet ilgeç telefon pazarlama nikelaj tac mahal Hintli emlak vergisi bağdaşıklık 11. sınıf trafik dersi soruları göz hakkı zemin mekaniği kuvvet vermek akşamcı örek insanlaşma 10. sınıf matematik konuları bronz çamur açma makineleri sündüs panzehir taşı lif levha


1980-1986 TÜRKİE EKONOMİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 21577 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1980-1986 Türkiye Ekonomisi 1970lerin sonuna dogru ulusal tasarruflar ve yatirimlar arasindaki uçurum genislemistir. Ithalat, durgun ihracat karsisinda hizla büyümüstür. Kamu Iktisadi Tesebbüslerinin dengesi çarpici bir sekilde bozulmustur. Bunun sonucunda bütçe açigi büyümüs ve enflasyonda hizli bir artis olmustur. Cari islemler dengesi önemli ölçüde açik vermistir. Bu açik, 1977de GSMHnin yüzde 8ine ve döviz gelirlerinin yüzde 92sine ulasmistir. Bu açiklar özel yabanci sermaye ve rezervlerle finanse edilmistir. Fakat bu finansman sekli, dis borçlarin artmasi, borçlanma yapisinin bozulmasi ve konvertibl döviz rezervlerinin azalmasi seklinde üç alanda kötülesmeye neden olmustur. Bu ekonomik dengesizlikler sonucunda 24 Ocak 1980 Ekonomik Istikrar Kararlari alinmistir. 1980-1982 Yillari Arasinda Türkiye Ekonomisi: Söz konusu istikrar programi ile, ihracatin ve döviz gelirlerinin artirilmasi, enflasyonun kontrol altina alinmasi ve ekonominin disa açilarak uluslararasi rekabet ortamina uygun dinamik bir yapiya kavusturulmasi amaçlanmistir. Istikrar Programi ile öngörülen baslica tedbirler sunlardir: - Döviz gelirlerini artirici tedbirler, - Ithalatin libere edilmesine yönelik tedbirler, - Fiyat olusumu ile ilgili tedbirler, - Yabanci sermaye ile ilgili tedbirler, - Idari tedbirler, - Para politikasi ile ilgili tedbirler. Döviz Gelirlerini Artirici Tedbirler 24 Ocak 1980 tarihinde, Türk Lirasi dolar karsisinda yaklasik yüzde 49 oraninda devalüe edilerek dolar kuru 47 TLden 70 TLye çikarilmistir. 1 Temmuz 1981den sonra ise günlük kur ayarlamalarina baslanmistir. Ihraç ürünlerimize dis pazarlarda rekabet gücü kazandirilmasi ve ihracatta sanayi mamüllerinin payinin artirilmasi amaciyla, yeni tesvikler uygulamaya konmustur. Bu çerçevede ihracatta vergi iadesi sistemi yeniden gözden geçirilmistir. Ihracatçilarin döviz tutma yetkisi (kazandiklari dövizin yüzde 50sini kendileri ya da diger üreticilerin girdi ithalatinda kullanma olanagi) kapsami genisletilmistir. Ihracata yönelik üretimde kullanilacak girdilerin ithalati gümrük vergisinden muaf tutulmustur. T.C. Merkez Bankasi nezdinde Ihracati Tesvik Fonu kurulmus, tesvik belgesi alan ihracatçilara bu fondan kredi saglanmistir. Ticari bankalarin kredilerinin yüzde 15ini sinai ürün ihracatinda kullanmalari zorunlulugu getirilmistir. Ihracatta kullanilmak üzere yurtdisindan getirilen prefinansman dövizlerine, döviz cinslerine göre Libor faiz oranlari ve azami yüzde 1,25e kadar faiz farki (spread) verilebilmesine olanak saglanmistir. Ayrica ihracatin artirilmasi amaciyla serbest bölge, gümrüksüz antrepo kurulmasi ve islemlerin kolaylastirilmasi yönünde önlemler alinmistir. Bu uygulamalar sonucunda ihracat gerek döviz getirisi açisindan gerekse miktar açisindan üç yilda iki katina yakin artmis, ihracatin GSMH içindeki payi 1979da yüzde 4,1den 1982de yüzde 10,5e yükselmistir. Ithalati... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.