abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders anif ilim boş vermek jimnastik tarihi gemi resmi tekin sönmez değinmek sezgi gönderi dibace staj pazarlama metropol kentler atatürkün kişisel özellikleri avdetî idare etmek acı hayat ünlü türk matematikçileri yapim eki haklarımı öğreniyorum içi pır pır etmek 1. dünya savaşı sonuçları maddeler halinde çınar Germanist hücrede canlılık olaylarını yönetimi üniversite hazırlık atlama soruları şehir ceri beyaz eşya sektörü suyun başı direnme pornografi sürtmek duymazlık istinabe sekili soldurma olimpiyat rekorları titrek gufran aktif fiil emzikli keleklik gıda mühendisi yuğ erlik israf ayol ölüm dirim dindar oto benzin deposu pazarlama stajı fısıldaşma okyanusya sıralamalar 657 kanun canlıların dünyası selahattin eyyubi takınaklı davranış azlık tevfik fıkret büklüm çok gezen mi bilir çok okuyan mı boru bükme aşkı memnu yeni ölçü aletleri saati saatine hazret fiber optic döşemealtı eski haberleşme araçları çimlenmek ingilizce istiklal marsi lenz kanunu nehirlerimiz delik delme sel baskını eğmeç noktalamak ıso 16949 kuyruk soruları nasıl yapılır üretim işletme lezzetli the client bayrampaşa canına düşkün oligopol hayvansal hücre çeşitlerinin araştırılması five on a treasure island büve ışık yuvarı kas nakli muhtıra toplantı yönetimi erkek üreme sistemi bireysel marka olma 4. sınıf konu özetleri matematik opsiyon göç sürecinde islam güldeste hava çarpmak


AHMED ARIF


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 21619 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Ahmed Arif 21 nisan 1927’de Diyarbakir’da dünyaya geldi. Ortaögretimini Diyarbakir’da yapti.1950 ‘de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Cografya Fakültesi’nde felsefe ögrencisi iken Soguk Savas döneminin cadi rüzgarlari genç Ahmed i hapisane kapularina savuruyor ve yüksekögrenimi yarida kaliyor. Daha sonra 1952’de, ayni nedenlerle iki yil hapis cezasina daha çarptirildi.Cezaevinden çiktiktan sonra Ankara’ya yerlesti; bir süre plan_kopya teknisyeni olarak çalisti. Yasamini, yazarligin yani sira Ankara gazetelerinde düzeltmenlik , teknik sekreterlik gibi isler yaparak kazandi. Gazetecilikten emekli oldu. Ilk siiri Millet dergisinde çikan Ahmed Arif,asil sanatini ve kisiligini 1948-54 arasinda Yeryüzü, Beraber, Seçilmis Hikayeler,Yeni Ufuklar; Kaynak dergilerinde yayimladigi siirlerle ortaya koydu. Az yazdigi ve ortalikta görünmeyi pek sevmedigi için siir çevrelerince yakindan taninan bir sair degildi. 1967de siirlerinin Soyut dergisinde topluca yayimlanmasi, ardindan ilk ve tek kitabi Hasretinden Prangalar Eskittimin çikmasi onu birden kitlelerin sairi yapti. Kitap kisa sürede baski üstüne baski yapti. O yillardan sonra hemen hemen hiç siir yazmamasina karsin siirseverler arasindaki ünü hiçbir zaman kaybolmadi. Dogu Anadolunun dogasini, tarihini, insanini, onun mertligini, cesaretini destanlastiran, yalin ve tok sözlü siiri toplumcu gerçekçi siirin özgün bir kolu olarak degerlendirildi. Orhan Veli siirinin etkisini sürdürdügü bir dönemde siire baslayan Ahmed Arif, Nazim Hikmet’in açtigi yolda yürüdü. Ondan aldigi siirselligi, bir Anadolu duyarligi özlemiyle genisletti. Pir Sultan Abdal’i, Urfali Nazif’i Köroglu’na Seyh Bedrettin’e götürdü. Yasi olmayan bir dogayi, türkülerle insancillasmis bir yigitlik tavrini evrensellestirdi. Siiri çogunlukla türkülere dayanir gibi gözükse de, halk kaynaginin olanaklarini türkülerin ötesinde aradi. Ahmed Arif’in siirinde ritmin büyük rolü vardir. Misra sekli Mayakovski’nin ritm elde etmek için yaptigi biçim çalismalarini akla getiriyorsa da, aslinda bu noktada iki sairin tutumlarini birbirine karistirmamak gerekir. Ahmed Arif’de ritm sese degil söze dayandigindan daha derinlere inerek büyük bir lirizmin kaynagi olur. Ahmed Arif Dogu Anadolu insan malzemesini bu lirizmin içinde yogurarak, gerçekçi siirdeki didaktik öge tehlikesini silmis, özellikle imge konusunda yaptigi siçramayla genç sairlere örnek olmustur.Ayrica gazete ve dergilerde yayimladigi düzyazilariyla da, Türk Edebiyati’nin 1950 kusagi olarak anilan sair ve yazarlarinin büyük bölümünü etkilemistir.. 1990 yilinda kendi sesinden siirleri “hasretinden prangalar eskittim” adiyla Saltuk plakçiliktan çikmistir. Ayrica Ahmed Arif’in birçok siiri bestelenmis, çesitli müzik anlayislarinca degerlendirilmistir. Fikret Kiziloktan Seldaya, Edip Akbayramdan Cem Karacaya, Sadik Gürbüzden 1980lerde Ahmet Kayaya,... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.