abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ispatlanış Noel yakım aşama spektrofotometre kırklareli ve kentleşme badanasız automod tabir etmek tozlanma eğirme harita nedir aylıklı ahlak ilgili 5 ayet fikir edinmek atatürkün bağımsızlık anlayışı genotip ansız zenginleşme nikris bilgisayar destekli üretim biyolojik ıslah yöntemi ptt koli arsızlık ek tahsisat bilişim stajı adı belirsiz manyetik alan peygamberimizin çağrısı ünlemler akım ve direnç bilim öğrenme drama plan dizmek a vitamini paylaşılmak bilgisayarın zararları diyabetik dişli konstrüksiyonu sabit ve katlı oranlar personel ağaçlar ürün tanıtım görme olayı nasıl gerçekleşir söğüt yalancı dünya türkiyede yaygın eğitim kurumları gülümseyiş akdetme çeltik tarlası fransız ihtilalinin etkileri eskitmek cumhuriyetten günümüze kadın servo motorlar rastlanmak iş ve enerji ıskonto amd intel atilla ilhan edebi kisiligi ikinci dereceden eşitsizlikler almanca mektup istek zeytinlik ingilizce günlük konuşma dil döngü ingilizce günlük konuşma dil kirli su aritma portrecilik depozito yumurtlayan memeliler şan vermek enerjinin daha verimli bir şekilde kullanılması için ne yapılmalı 12 mart 1971 askeri olağanüstü yönetim usulleri 4.sınıf bilgisayar dersi capm tarihte ilk para türkiye yunanistan taha akyol peşkeş kibir göze göz açık öğretim iktisat teorisi tek bir atatürk ölçme birimleri cep harçlığı huzme çiçekli ve çiçeksiz bitkiler fen test genç sanayi tezi açık ağıl kanser resimleri kitle iletişimi straight detektör adını bozmak şakırtı muharebe piyaz


AHMED ARIF


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 21619 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Ahmed Arif 21 nisan 1927’de Diyarbakir’da dünyaya geldi. Ortaögretimini Diyarbakir’da yapti.1950 ‘de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Cografya Fakültesi’nde felsefe ögrencisi iken Soguk Savas döneminin cadi rüzgarlari genç Ahmed i hapisane kapularina savuruyor ve yüksekögrenimi yarida kaliyor. Daha sonra 1952’de, ayni nedenlerle iki yil hapis cezasina daha çarptirildi.Cezaevinden çiktiktan sonra Ankara’ya yerlesti; bir süre plan_kopya teknisyeni olarak çalisti. Yasamini, yazarligin yani sira Ankara gazetelerinde düzeltmenlik , teknik sekreterlik gibi isler yaparak kazandi. Gazetecilikten emekli oldu. Ilk siiri Millet dergisinde çikan Ahmed Arif,asil sanatini ve kisiligini 1948-54 arasinda Yeryüzü, Beraber, Seçilmis Hikayeler,Yeni Ufuklar; Kaynak dergilerinde yayimladigi siirlerle ortaya koydu. Az yazdigi ve ortalikta görünmeyi pek sevmedigi için siir çevrelerince yakindan taninan bir sair degildi. 1967de siirlerinin Soyut dergisinde topluca yayimlanmasi, ardindan ilk ve tek kitabi Hasretinden Prangalar Eskittimin çikmasi onu birden kitlelerin sairi yapti. Kitap kisa sürede baski üstüne baski yapti. O yillardan sonra hemen hemen hiç siir yazmamasina karsin siirseverler arasindaki ünü hiçbir zaman kaybolmadi. Dogu Anadolunun dogasini, tarihini, insanini, onun mertligini, cesaretini destanlastiran, yalin ve tok sözlü siiri toplumcu gerçekçi siirin özgün bir kolu olarak degerlendirildi. Orhan Veli siirinin etkisini sürdürdügü bir dönemde siire baslayan Ahmed Arif, Nazim Hikmet’in açtigi yolda yürüdü. Ondan aldigi siirselligi, bir Anadolu duyarligi özlemiyle genisletti. Pir Sultan Abdal’i, Urfali Nazif’i Köroglu’na Seyh Bedrettin’e götürdü. Yasi olmayan bir dogayi, türkülerle insancillasmis bir yigitlik tavrini evrensellestirdi. Siiri çogunlukla türkülere dayanir gibi gözükse de, halk kaynaginin olanaklarini türkülerin ötesinde aradi. Ahmed Arif’in siirinde ritmin büyük rolü vardir. Misra sekli Mayakovski’nin ritm elde etmek için yaptigi biçim çalismalarini akla getiriyorsa da, aslinda bu noktada iki sairin tutumlarini birbirine karistirmamak gerekir. Ahmed Arif’de ritm sese degil söze dayandigindan daha derinlere inerek büyük bir lirizmin kaynagi olur. Ahmed Arif Dogu Anadolu insan malzemesini bu lirizmin içinde yogurarak, gerçekçi siirdeki didaktik öge tehlikesini silmis, özellikle imge konusunda yaptigi siçramayla genç sairlere örnek olmustur.Ayrica gazete ve dergilerde yayimladigi düzyazilariyla da, Türk Edebiyati’nin 1950 kusagi olarak anilan sair ve yazarlarinin büyük bölümünü etkilemistir.. 1990 yilinda kendi sesinden siirleri “hasretinden prangalar eskittim” adiyla Saltuk plakçiliktan çikmistir. Ayrica Ahmed Arif’in birçok siiri bestelenmis, çesitli müzik anlayislarinca degerlendirilmistir. Fikret Kiziloktan Seldaya, Edip Akbayramdan Cem Karacaya, Sadik Gürbüzden 1980lerde Ahmet Kayaya,... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.