abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders aydinlatma araclari tarihi ortak miras kavramı ve katkıda bulunmanın önemi 1960-1980 türkiye iklimlendirme soğutma menzilci turşu suyu 4p ikta yaratım öğrenci davranışları seri port delphi beydabanın eserlerı yeni orta asya metre tül hastalıklar sıkışmak büro web hizmetleri süit crm uygulamalari asimetrik levye klüpler ideografi istatistik seriler şarkı notaları mola taşı kabuklular ufku geniş yerleşim yeri seçiminde etkili faktörler edebiyatta anı istatistlik 1920-1950 dönemi köprü özeti noktalanma beyaz yele roman özeti çin ekonomisi ile türkiye ekonomisinin farklılıkları islam eserleri emilim elektriği kim buldu 2 yıllık bölümler rassal modeller yazınsal türler lâçkalık tenis kortu iklimlendirme ödev denizkızı birleştirilmiş sınıflarda bürolarda iletişim veri tabanı işlemleri mümas pnömatik devre ayak tutmak biyoloji öss soruları mağnetizma destanlarda mitolojik özellikleri vergi kaçakçılığı 19. yüzyıl osmanlı tarımı ilkokul 2. sınıf dersleri ebob ve ekok ile ilgili alıştırmalar ihracatta müşteri bulma asetilen kaynak biyoloji deneyi batı karadenizde kurtuluş savaşı oturmuş makina stajı serapa gaz kromatografisi siyak 1. inönü savaşı eserleri yurt sevgisi nedir müzik konuları bilişim sistemleri makine-resim akşamüstü 1960 80 türkiye tarihi 1.sınıf matematık web tasarımı baba evi arşivcilik turancılık mevsimsiz ağrı sızı canlıların yaşam alanları ve üreme şekilleri son icatlar yenilemez enerji kaynakları röpörtaj paralel meridyen bitki üreme organı asker mektubu research methods akıntı ataturk ılkelerının amacı helâlinden menkul kıymetler seçim politikaları conflict çevre kanun tüp bebek saat camı


DOPPLER ETKISI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 21877 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Doppler Etkisi • Doppler etkisi, göreli haraket eden bir cisimden gelen isigin degismesidir. • Sadece bakis dogrultumuz yönündeki haraketler etkilidir. Su dalgasi gösterimi • Bir bot dalgalar yönünde hareket ediyorsa, dalga tepeleri botun altini botun hareket etmemesi durumuna göre daha hizli çarpacaktir. • Benzer sekilde Bot dalgalardan uzaklasacak biçimde hareket ederse, dalga tepeleri Botun sabit kalmasi durumundan daha yavas çarpacaktir. Ses dalgalari • Ses dalgasinin frekansi gözlemciye yaklasiyorsa artacak, gözlemciden uzaklasiyorsa azalacaktir. • Bu durumu bir arabanin veya bir trenin sizin yaninizdan geçmesi sirasinda farketmis olabilirsiniz. ________________________________________ Elektromanyetik Dalgalar - Isik • Ayni olaylar isik içinde geçerli olmaktadir. • Atomlarin yaydiklari isigin kesikli olmasi nedeniyle onlarin hareketlerini (hizini) frekansta görülen kaymadan belirlenir. ________________________________________ Hatirlatma: Tayf Çizgisi ________________________________________ Hareketli Cisimden Gelen Isinimin Frekansinin (ve Dalgaboyunun) Kaymasi ________________________________________ Maviye ve Kirmiziya Kayma • Yaklasan Kaynaklar o Tayfsal çizgiler yüksek frekanslara dogru kayar o = kisa dalgaboylarina o Tayfi maviye kaymistir • Uzaklasan Kaynaklar o Çizgiler düsük frekanslara dogru kayar o = uzun dalgaboylarina o Tayfi kirmiziya kaymistir ________________________________________ Doppler Kaymasi • Lamda dalgaboyundaki degisim hizla orantilidir. burada vr dikine hizdir. o pozitif hizlar = uzaklasan o negatif hizlar = yaklasan anlamindadir. ________________________________________ Doppler Kaymasina Örnek Bir yildizin Balmer çizgilerinden H-alfa çizgisi 6565 Ade ölçülmüstür. Bu yildizin dikine hizi ne kadardir? (H-alfa çizgisinin duragan dalgaboyu = 6563 A.) • Yildiz bizden uzaklasmaktadir (büyük dalgaboyu) • Buradan vr = 91 km/sn elde edilir. ________________________________________ Doppler Etkisinin Önemi • Dopler etkisi uzak cisimlerin hareketlerini ölçmenin tek yolu oldugu için çok önemlidir. • Daha sonrada görecegimiz gibi Doppler etkisi, Edwin Hubblein evrenin genisledigi sonucunu çikarmasina neden olmustur. ________________________________________ Doppler Etkisi Hakkinda Ek Bilgiler 1. Doppler Olayi ve Genel Görelilik. Gözlerimizi kapadigimizda çevreden bize yaklasan veya bizden uzaklasan araçlarin seslerini taniyabiliyorsak, neyin yaklasip, neyin uzaklastigini anlayabiliyorsak bunun açiklamasini, Doppler’e borçluyuz.Doppler Olayi,hareket eden cisimlerin yönlerini ve hizlarini bulmamiza yarar. Bir demir yolu peronununda beklediginizde size yaklasan ve sizden uzaklasan tren düdüklerindeki seslerin nasil degistigini animsiyor musunuz? Yaklasan tren düdügünün sesi tizlesir; uzaklasananinki peslesir. Tren size yaklasirken ses üreten dalga merkezleri de size yaklasmakta ve s... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.