abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders mümeyyiz döküntü hep birden hatip dereotu karbon devri irice kruvazör amfoter metaller her gün türkiye abd bulgaristan coğrafi yapısı ve ekonomisi hikaye etme soluma articles görkem çekirdeklenme unutkanlık basınç ölçme metotları kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu 3 tercihler parazit bitkiler dogalgaz piyore menekşe çiçeği ekran kartı çeşitleri gren şerit testere geçiştirme defnetme ph bir defada palmiyegiller itfaiyeciler 1980 sonrası dış ticaret politikası ilk basbakan proctor yönelge doğanın dengesini bozan şergil iç organ resimleri tennis yös diploma çevirisi 158 imza günü özveri sinekli bakkal özeti konveks emile durkheim deviatör karım köylü iş veren akademi bulgaristan ekonomisi dış çokgen 19.yüzyıl fransa işletim sistemlerinin sınıflandırılması özümlenme alma bilgi güvenliği Araplık anayasa kanunu nedir işlenti suare 6. sınıf ingilizce insansılar abd çelik üretimi gezegenimiz dünya helikopter meyus paranın değeri sorunu açılış konuşmaları eş adlı aksamak talaşsız şekillendirme fransız ihtilalinin bitmeyen oyun insanın sanatsal gelişimi icki markalari inci taşı azap çekmek acemilik hicri takvim inkişaf tekstil standartlarının önemi yildiz üçgen eski roma yazısı ab başvuru toplumun görüşleri toprak nasıl oluştu yapılı midemiz arız olmak gün batımı vargelleme turevin geometrik yorumu ulaşım araçları tarihi soğuk şekil alfred


DOPPLER ETKISI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 21877 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Doppler Etkisi • Doppler etkisi, göreli haraket eden bir cisimden gelen isigin degismesidir. • Sadece bakis dogrultumuz yönündeki haraketler etkilidir. Su dalgasi gösterimi • Bir bot dalgalar yönünde hareket ediyorsa, dalga tepeleri botun altini botun hareket etmemesi durumuna göre daha hizli çarpacaktir. • Benzer sekilde Bot dalgalardan uzaklasacak biçimde hareket ederse, dalga tepeleri Botun sabit kalmasi durumundan daha yavas çarpacaktir. Ses dalgalari • Ses dalgasinin frekansi gözlemciye yaklasiyorsa artacak, gözlemciden uzaklasiyorsa azalacaktir. • Bu durumu bir arabanin veya bir trenin sizin yaninizdan geçmesi sirasinda farketmis olabilirsiniz. ________________________________________ Elektromanyetik Dalgalar - Isik • Ayni olaylar isik içinde geçerli olmaktadir. • Atomlarin yaydiklari isigin kesikli olmasi nedeniyle onlarin hareketlerini (hizini) frekansta görülen kaymadan belirlenir. ________________________________________ Hatirlatma: Tayf Çizgisi ________________________________________ Hareketli Cisimden Gelen Isinimin Frekansinin (ve Dalgaboyunun) Kaymasi ________________________________________ Maviye ve Kirmiziya Kayma • Yaklasan Kaynaklar o Tayfsal çizgiler yüksek frekanslara dogru kayar o = kisa dalgaboylarina o Tayfi maviye kaymistir • Uzaklasan Kaynaklar o Çizgiler düsük frekanslara dogru kayar o = uzun dalgaboylarina o Tayfi kirmiziya kaymistir ________________________________________ Doppler Kaymasi • Lamda dalgaboyundaki degisim hizla orantilidir. burada vr dikine hizdir. o pozitif hizlar = uzaklasan o negatif hizlar = yaklasan anlamindadir. ________________________________________ Doppler Kaymasina Örnek Bir yildizin Balmer çizgilerinden H-alfa çizgisi 6565 Ade ölçülmüstür. Bu yildizin dikine hizi ne kadardir? (H-alfa çizgisinin duragan dalgaboyu = 6563 A.) • Yildiz bizden uzaklasmaktadir (büyük dalgaboyu) • Buradan vr = 91 km/sn elde edilir. ________________________________________ Doppler Etkisinin Önemi • Dopler etkisi uzak cisimlerin hareketlerini ölçmenin tek yolu oldugu için çok önemlidir. • Daha sonrada görecegimiz gibi Doppler etkisi, Edwin Hubblein evrenin genisledigi sonucunu çikarmasina neden olmustur. ________________________________________ Doppler Etkisi Hakkinda Ek Bilgiler 1. Doppler Olayi ve Genel Görelilik. Gözlerimizi kapadigimizda çevreden bize yaklasan veya bizden uzaklasan araçlarin seslerini taniyabiliyorsak, neyin yaklasip, neyin uzaklastigini anlayabiliyorsak bunun açiklamasini, Doppler’e borçluyuz.Doppler Olayi,hareket eden cisimlerin yönlerini ve hizlarini bulmamiza yarar. Bir demir yolu peronununda beklediginizde size yaklasan ve sizden uzaklasan tren düdüklerindeki seslerin nasil degistigini animsiyor musunuz? Yaklasan tren düdügünün sesi tizlesir; uzaklasananinki peslesir. Tren size yaklasirken ses üreten dalga merkezleri de size yaklasmakta ve s... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.