abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders işletme matematigi alet etmek tyatro peynircilik plates 3 fazlı motorların 1 fazlı çalıştırılması indis cam ürünlerde depolama teknikleri hedef pazar belirleme iyileştirme takımları eko sistemin bozulmasının nedenleri nadim muallim naci şad 3. sınıf testleri muhtar belediye görevleri fen bilgisi konu tarama testleri basit tepkime dünya edebiyatından öyküler akımlar kanunu ecza kaşgarlı mahmutun hayatı belediyeye karşı sorumluluklar vakarlı debi ölçme ceza vermek transitive verbs manyetik matkap plastik kalıp düzgün olmayan cisimler hamur yasası kaplumbağalar hak ve sorumluluklarımız bilgisayar donanım staj ölü ozanlar derneği akdeniz bolgesindeki bitki cesitleri tav deniz yolları yatılı metil etil keton güneş batarken kutadyu bilig meddah öyküleri iznik matematik sanat takat acık ögretim şahsiyet dörtleme nane suyu darbe testi plastik okul yönetimi sivil toplum örgütü tevzi vba nedamet atp üretimi için yola çıkmak değiş tokuş bekleme odası 1. murat kücülme kar duvarcı modal verbs özendirme degazör deneyimsiz gezici sağlık finansal tablolar analizi kelimede anlam uçan balon konusu söz varlığı ilhanlık sos biyolojik islah oran dışı taşıt titreşimi thevenin teoremi et ve et ürünleri geometride kare deniz otobüsü akış levhaları dekatlon salıncak diş otu sistem housekeeping yerleştirme sonuçları başkent unısef insanların doğaya zarar peleng 5 s kontrol çizelgesi temel algoritma zübde edinmek rimel methal


SİGARA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 22293 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİGARA Sigara kullanımı Türkiyede ve Dünyada ölümlerin önlenebilir en önemli nedenidir.Çünkü sigara,eroin ve kokain gibi bağımlılık yapıcı bir madde olan nikotini ve dörtbinden fazla toksin(zehirli) maddeyi birarada içeren bir üründür.Sigaraların dumanında yaklaşık elliye yakın kanser yapıcı madde vardır.35-69 yaşları arasında kalp hastalıkları,kanser ve beyin damarları hastalığı nedeniyle ölen kişilerin yaklaşık yarısı sigara nedeniyle ölmektedir ve bu kişiler için sigara nedeniyle kaybedilen ortalama ömür süresi kişi başına 22 yıldır.Bu gerçeklere rağmen Türkiye’de sigara tüketimi hızla artmaktadır.1960’ların başlarında yaklaşık 30 bin ton olan sigara tüketimi ülkemizde sürekli ve düzenli olarak artmış 1997 yılında 110 bin tona ulaşmıştır.Oysa son 20-30 yılda diğer ülkelerde sigara tüketiminin sürekli olarak azaldığı görülmektedir. Bağımlılık özelliğinin kuvveti,önceki kuşaklardan miras alınan yanlış sosyal değer yargıları,bağımlı erişkinlerin genç kuşaklara yanlış rol modeli olmaları ve sigara firmalarının reklam,tanıtım ve lobicilik etkinlikleri nedeniyle sigara mücadelesi önemli zorlukları olan bir mücadeledir. Sigaranın toplum sağlığına verdiği zararların büyüklüğü,buna karşılık sigaraya karşı yapılması gerekli mücadelenin zorluğu ve çok kapsamlı olması mücadeleyi herkesin birlikte sürdürmesini sağlamaktadır. SİGARANIN İÇİNDEKİ ZARARLI MADDELER Sigaranın içinde 44 adet zehirli madde vardır.Bunlar kanserojen maddelerdir ve en tehlikeleri plonyum-210(kanserojen),radon(radyasyon),metanol(füzeyakıtı),tolunel(tiner),kadmiyum(akü metali),bütan(tüpgaz),DDT(böcek öldürücü),hidrojen siyanür(gaz odaları zehiri),aseton(oje sökücü),naftalin(güve koruyucu),arsenik(fare zehiri),amonyak (tuvalet temizleyicisi),karbon (ekzoz monoksit gazı),nikotin ve 3.885 toksin maddeler.Sonuç olarak ciğerlerimizde oluşan KATRAN(asfalt).Bunlardan en iyi bilinen ve en tehlikelileri karbonmonoksit nikotin ve katrandır. Karbonmonoksit:Arabaların egzoz gazının aynısıdır.Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Nikotin:Kokain ve morfin kadar bağımlılık yapar.Kan basıncını(tansiyon) ve kalp hızınını artırır.Karbonmonoksit ile birlikte koroner arter hastalığı ve beyin damar hastalığına yol açar. Katran:Kanserojen (kanser yapıcı) olup akciğer kanseri,anfizem ve kronik bronşit yapar. SİGARA İÇENLERDE ORTAYA ÇIKAN HASTALIK BELİRTİLERİ 1.Sabah öksürüğü ve balgam 2.Sık ortaya çıkan solunum yolu enfeksiyonları 3.Göğüste hırıltı 4.Tansiyonda yükselme ve nefes darlığı belirtileri SİGARA İÇMENİN VÜCUDA ETKİKERİ Artık herkes sigaranın ne kadar zararlı olduğunu biliyor.Tütünün kanserojen olduğunu duymayan kalmadı.Ancak sigaranın zararları bununlada bitmiyor.Her türlü kalp,akciğer hastalığına yol açıyor damar tıknıklığı ve felçe kadar götürebiliyor. İlk nefes ve sonrası... Sigara içtiğiniz and... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.