abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ültrason hece taşı feminizm temerrüt kaplık dizlik hatice hatun ibm düşmanlık taş atmak mantığın konusu oynak engel kurumsal kaynak insan sevgisi ile şiir aminoasit deadlock nizamiye medresesi eski para birimleri organik ve inorganik maddeler üstünden (şu kadar zaman) geçmek kuruluş yeri seçiminin önemi milli mücadele dönemi türk dış politikası seminer sınav sonucu ihtiyar adam birinci kalkınma aya seyahat dil ve toplum aşı nedir bahis özümsenme belirtme tarih lise 1 günümüz romanlari kabız navlun yerel seçim 19 yy osmanlı devletinin ekonomik durumu kapsama alanı smaçör 10.sınıf teknik lise matematik dile kolay izzetinefis tekrarlama ac ve dc güç kaynağı hayhay sanai inkılabı belediyeler niçin vardır çekim ekleri muasırlaşmak felatun beyle rakım efendi büyükbaş hayvancılık soylu pişi halt pıd sürü çocuklarda davranış bozuklukları yaşıt mondros ateşkes anlaşması ılımlı allahın varlıgı islamiyet oncesi turk siiri ozellikleri kama basmak temiz doga ve temiz insan bir düğün gecesi tirat kaolin iktisat tez konuları istatistiksel proses kontrol ipe gitmek dolaylı vergiler depolamak saatlik akarca okulla ilgili sloganlar ellişer araştırmak makbul basit sorun çözme teknikleri mektup örnekleri ortopedik adidas strateji pompa çeşitleri osmanlı devletinde bilim gemlik atatürkün ölçülerde yaptığı değişiklik elgin atatürkün getirdiği hak ve hürriyet suiistimal ahçıbaşı üç şerefeli cami kültür teknik carabidae yakasını bırakmak mutlu prens kitap özeti dikte geometrik şekiller ve günlük hayatımız sipariş üretimi


AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 2393 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞIMIZI NASIL KORUYABİLİRİZ ? · Plak Nedir? · Dişeti Hastalığının Belirtileri · Dişeti Hastalığının Önlenmesi o 1 - DİŞ FIRÇASI o 2 - BOYAMA TABLETİ o 3 - DİŞ MACUNU o 4 - DİŞ İPİ o 5 - KÜRDAN o 6 - TEK DEMETLİ FIRÇA o 7 - ARA YÜZ FIRÇALARI o 8 - ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇALARI o 9 - AĞIZ GARGARALARI o 10 - AĞIZ DUŞU (WATER-PIK) Medyadan, diş macunu reklamlarından veya Dişhekiminizden; dişlerinizin üzerinde biriken plağı her gün fırçalayarak temizlemenin gerekliliğini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, üzerinde bu kadar ısrarla durulan plak nedir ve neden dişlerin üzerinde birikmesini istemiyoruz? Plak Nedir ? Dişler üzerinde sürekli olarak oluşan, içinde bakteriler de bulunan, gözle görünmeyen, renksiz, yapışkan, ince bir tabakadır. Hacminin % 30’u genel olarak tükrükten, yiyecek artıklarından ve ağıziçi doku döküntülerinden, % 70’i ise ağızdaki bakterilerden, bakteri artıklarından ve toksinlerden oluşmuş kıvamlı bir yapıya sahiptir. Bu bakterilerin ise yaklaşık % 30’u canlı, aktiftir. Plak; zararlı etkisini hem dişler, hem de dişetleri üzerinde gösterir. Plaktaki bakteriler, yaklaşık 24 saat içinde çoğalıp organize bir yapı oluştururlar ve aldığımız gıdalardaki şekeri kullanarak asit ve diğer bazı zararlı ürünler üretirler, diş ve dişetlerine zarar vermeye başlarlar. Sürekli ve doğru yapılan ağız bakımı; ağız ortamında çürüğe sebep olabilecek gıdalar ve bakteriler bulunmasına rağmen, plak birikimine engel olduğu için diş çürüğünü ve dişi destekleyen dokuların zarar görmesini önler. İşte bu nedenle her gün düzenli biçimde dişlerimizi fırçalayarak, bu bakteri plağını henüz zararlı hale gelmeden temizlememiz gerekmektedir. Plak yalnızca dişlerinizin görünen yüzeylerinde değil, aynı zamanda dişlerin birbirine bakan yüzeyleri ile diş ile dişetleri arasında da birikir. Bu bölgelerde biriken plağı temizlemek daha zordur ve temizlenmediği takdirde, tükrükte erimiş halde bulunan iyon ve tuzların plak üzerine çökmesi sonucunda bu bölgelerdeki plak, diştaşına dönüşür. Gözenekli bir yapıya sahip olan diştaşları daha fazla miktarda plağın dişler üzerinde daha sıkı bir şekilde tutunmasına ve daha kolaylıkla çoğalarak çevre dokuların daha fazla zarar görmesine neden olur. Plak çoğaldıkça doku kaybı fazlalaşır, buna bağlı olarak dişeti ceplerinin derinliği de artar ve bu kısır döngü, sonuçta dişin desteğini kaybedip önce sallanmasına, sonra yer değiştirmesine ve nihayet dişin kaybına neden olur. Yapışkan karakterdeki plak, bu zararlı ürünleri bünyesine alarak dişler üzerinde uzun süre kalmalarını sağlar. Eğer plak temizlenmezse, bu maddeler diş ve dişetlerine zarar verecek kadar uzun... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.