abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yavuz atatürkün doğa sevgisi güven yazısı iskelet ve kas sistemi kapitilasyon sah çekmek tekabül windows 2003 kıçı kırık solist işi uzatmak javascript fiziksel fonksiyonlar amiral dokumahane insan sevgisi şiir 1908 reval çoğunca 2. mahmut resimleri kültürel faktörler büro tasarımı kovalent bağ çeşitleri hacim ve yüzey ölçüleri ağızdan fe+2 insan hayatında kimya tanrıça cumhuriyet hangi koşullarda kuruldu simetri ve grafikler deprem sel kayak evi 10. nutuk koşa koşa kalitesiz saati kim bulmustur isteksiz akım ve gerilim arasında ilişki alkışlanma bin dallı yaşarma tosun salgın hastalıklar fıkır fıkır kanlı nigar titanyum malzemeler kücük seyler canlıların yaşam alanları ve üreme şekilleri okul ilk açılış programı aziz nesin kitapları vygotsky fluidsim artı reklam ve tüketici zihni birey ve toplum sivilceli arşe dünya deprem kuşağı harita 1 bilim adamının romanı borçlanma çeşitleri past progressive pusla ahize 6183 1453 1699 yılı arasındaki tarihi olaylar dünya ile ilgili şiir ve bilmeceler sporun faydaları piştov hazır etmek fiiller çarpılan armatör adlandırılmak döner ayna asit ve bazların özellikleri aile ve aile tipleri üzerine bir inceleme eyvah cızırtı kriz yönetim planı küçük kumru utopya simple present ulaşım itkib 80 günde devri alem titreşim stl sanatta ritm zaman tuzakları müzük kalpazanlık itap stok istatistiğin önemi babında meydancı jejunostomi mücadele yunus emre nin edebi kişiliği


VE 221DEOLOJ VE 221LER YÜZYILI VE RESM VE 221 VE 221DEOLOJ VE 221N VE 221N DO VE 208U VE 222U


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 24033 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

“Kocasekbanbaşı Risalesi”nin giriş bölümü 18. yüzyıl sonu ve 19. Yüzyılın başında Osmanlı elitinin siyasal düşünüşünü gayet iyi yansıtmaktadır ve halkın devlet yönetiminden anlamazlığını vurgular. Bu yorumun yayımlanmasından bir süre sonra, 1876 yılında ilk anayasa Kanun-i Esasi adı ile ilan edilecek ve yaklaşık 4 ay sonra da 1877 yılında Osmanlı tarihinin ilk parlamentosu açılacaktır. Çağdaş Türkiye’nin kurulma süreci demek olan Ulusal Kurtuluş Savaşı da, temsil niteliğine sahip bir parlamento aracılığıyla, 23 Nisan 1920’de kurulan BMM tarafından yürütülecektir. İDEOLOJİLER YÜZYILI VE RESMİ İDEOLOJİNİN DOĞUŞU 19. yüzyılda toplumsal, ekonomik ve siyasal alanlarda olduğu gibi, düşünce/düşünüş alanında da hem derin, hem de geri dönülmez bir değişim yaşandı. Halk, toplum, kitleler, (başta işçi sınıfı olmak üzere) sınıflar… -her nasıl adlandırılırsa adlandırılsın- toplumsal kesimler tarih sahnesine çıkmaya ve başrölleri üstlenmeye başladılar. Böylece ideolojiler de birincil önem kazanacaklardır. Bu nedenle 19. yüzyıl aynı zamanda “izm”ler yüzyılı olarak da adlandırılır. 20. yüzyıla devreden felsefi, ekonomik, siyasal ve toplumsal ideolojilerin neredeyse tamamı ya 19. yüzyılda doğmuş ya da –önceden varolanlar- yeniden biçimlenmiştir. Sosyalizm, liberalizm, milliyetçilik, sendikalizm, anarşizm, feminizm, pozitivizm, ırkçılık, romantizm bunlar arasındadır. Dinlerin (öreneğin İslamcılığın) ideoloji haline gelmesi de 19. yüzyıldadır. Genel olarak ideolojilerin muhalif ve tepkisel karakteri ağır basmakla birlikte, siyasal rejimler/sistemler de kendilerini meşrulaştıracak ideolojiler kurgulamakta gecikmeyeceklerdir. Bu yüzden 19. yüzyılın bir modernleşme süreci olduğunu söylememize gerek yok herhalde… Modernleşmenin bir yönüyle de resmi ideoloji, resmi tarih yazma ve “gelenek icat etme” süreci olduğu anımsanmalıdır. İdeolojilerin gündeme gelmesi toplumsal sınıfların siyasal alana katılmaları ile yakından ilgilidir. Kitlelerin yığınlar halinde siyasete katıldığı, devleti elinde tutan –kişi ya da sınıfların- bunu istemeyerek de olsa kabullenmek zorunda kaldığı bu dönemde resmi ideolojiler de yazılmaya başlanacak, Marx’ın din için kullandığı “halkın afyonu” benzetmesi aslında tam da resmi ideoloji için geçerli olacaktır. Resmi ideoloji en genel anlamıyla, devlet aygıtını elinde tutan veya etkileme yeteneğine sahip olan elitlerin, yani seçkinlerin, ellerinde tuttukları devlet aygıtını, kendilerini meşrulaştırmak, varlıklarını sürdürmek, kendilerine yönelik bağlılığı sağlamak için çoğunlukla gevşek, pragmatik, irrasyonel, elektrik ve sistematik nitelikli değerler bütnüdür; dar anlamda ise egemen siyasal kültür olarak tanımlanabilir. Resmi ideolojinin yansıdığı temel metinler siyasal belgelerdir. Ama bunun yanısıra müfredat programları ile ders kitaplarında da yansımasını bulur. Tanzimat Döneminin başlıca özelliklerinden biri, o... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.