abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders düzgün doğrusal hareket ray kaynağı ürün gizil mumcu edip ahmet yukneki itfaiye kıyafeti resim akımları istifleniş ince memed 2 dikiliş 1/8 ne demektir metal kalıba döküm kadim süpürülme dağî iş donu işten güçten kalmak asik veysel sağlam açık öğretim çıkmiş sorular anayasamızın türkçe ile ilgili maddesi bilisim gen nakli kpss matematik kaynakça nasıl gösterilir kalite güvencenin yararları kitle iletişim araçları ve propaganda deneyler dastar sivas kongresi ilineksel atalet mütedeyyin kedi balığı namzetlik olur şey sipahi derinleşme tpm nedir insan ve hayvan ilişkisi trilyon kentleşmenin ekonomiye pedikür gestalt icmal mide fesadı izomer guano menü planlaması kasılmak süleyman çelebi-mevlid doğru akım kıyıcıları ispatlama bulutlu hava rahatlatma pışt demek kurt ve pars paul cezzanne frankestein dogrusal denklem sistemleri ezop un hayatı didiklenme teknoloji eğitimde başarının önemi nasrettin hoca fıkraları asenkron sayıcılar yozluk wander türkiyede liderler hamamlık ekonomik birleşmeler rtük konfeksiyon mağazası tiyatro monolog harita müh başkalaşım kayaçları parça almak destek hareket sistemi iletişimin amacı ve nedenleri kariyer hedefi defter schopenhauer hydrogen türkiyenin el sanatları tarımsal staj manyetik alan adnan saygun fal sabırla eş yapı avrupa birliğinde girişimcilik soğurmalı madencilik ilkçağ uygarlıkları coğrafi keşiflerin önemi zorlaştırma ayrılı türk inkilabının hedefi


VE 221DEOLOJ VE 221LER YÜZYILI VE RESM VE 221 VE 221DEOLOJ VE 221N VE 221N DO VE 208U VE 222U


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 24033 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

“Kocasekbanbaşı Risalesi”nin giriş bölümü 18. yüzyıl sonu ve 19. Yüzyılın başında Osmanlı elitinin siyasal düşünüşünü gayet iyi yansıtmaktadır ve halkın devlet yönetiminden anlamazlığını vurgular. Bu yorumun yayımlanmasından bir süre sonra, 1876 yılında ilk anayasa Kanun-i Esasi adı ile ilan edilecek ve yaklaşık 4 ay sonra da 1877 yılında Osmanlı tarihinin ilk parlamentosu açılacaktır. Çağdaş Türkiye’nin kurulma süreci demek olan Ulusal Kurtuluş Savaşı da, temsil niteliğine sahip bir parlamento aracılığıyla, 23 Nisan 1920’de kurulan BMM tarafından yürütülecektir. İDEOLOJİLER YÜZYILI VE RESMİ İDEOLOJİNİN DOĞUŞU 19. yüzyılda toplumsal, ekonomik ve siyasal alanlarda olduğu gibi, düşünce/düşünüş alanında da hem derin, hem de geri dönülmez bir değişim yaşandı. Halk, toplum, kitleler, (başta işçi sınıfı olmak üzere) sınıflar… -her nasıl adlandırılırsa adlandırılsın- toplumsal kesimler tarih sahnesine çıkmaya ve başrölleri üstlenmeye başladılar. Böylece ideolojiler de birincil önem kazanacaklardır. Bu nedenle 19. yüzyıl aynı zamanda “izm”ler yüzyılı olarak da adlandırılır. 20. yüzyıla devreden felsefi, ekonomik, siyasal ve toplumsal ideolojilerin neredeyse tamamı ya 19. yüzyılda doğmuş ya da –önceden varolanlar- yeniden biçimlenmiştir. Sosyalizm, liberalizm, milliyetçilik, sendikalizm, anarşizm, feminizm, pozitivizm, ırkçılık, romantizm bunlar arasındadır. Dinlerin (öreneğin İslamcılığın) ideoloji haline gelmesi de 19. yüzyıldadır. Genel olarak ideolojilerin muhalif ve tepkisel karakteri ağır basmakla birlikte, siyasal rejimler/sistemler de kendilerini meşrulaştıracak ideolojiler kurgulamakta gecikmeyeceklerdir. Bu yüzden 19. yüzyılın bir modernleşme süreci olduğunu söylememize gerek yok herhalde… Modernleşmenin bir yönüyle de resmi ideoloji, resmi tarih yazma ve “gelenek icat etme” süreci olduğu anımsanmalıdır. İdeolojilerin gündeme gelmesi toplumsal sınıfların siyasal alana katılmaları ile yakından ilgilidir. Kitlelerin yığınlar halinde siyasete katıldığı, devleti elinde tutan –kişi ya da sınıfların- bunu istemeyerek de olsa kabullenmek zorunda kaldığı bu dönemde resmi ideolojiler de yazılmaya başlanacak, Marx’ın din için kullandığı “halkın afyonu” benzetmesi aslında tam da resmi ideoloji için geçerli olacaktır. Resmi ideoloji en genel anlamıyla, devlet aygıtını elinde tutan veya etkileme yeteneğine sahip olan elitlerin, yani seçkinlerin, ellerinde tuttukları devlet aygıtını, kendilerini meşrulaştırmak, varlıklarını sürdürmek, kendilerine yönelik bağlılığı sağlamak için çoğunlukla gevşek, pragmatik, irrasyonel, elektrik ve sistematik nitelikli değerler bütnüdür; dar anlamda ise egemen siyasal kültür olarak tanımlanabilir. Resmi ideolojinin yansıdığı temel metinler siyasal belgelerdir. Ama bunun yanısıra müfredat programları ile ders kitaplarında da yansımasını bulur. Tanzimat Döneminin başlıca özelliklerinden biri, o... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.