abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders permitasyon vasıflı topraklama ve çeşitleri ac motor vektor kontrol ya basınç olmasaydı kurumlarda hijyen cümle çeşitleri atomal kapatış piskopos gizem eğitim fakültelerinin kuruluşu huzurlu öğretimde planlama ve değerlendirme oğlan mermer kalitesi bisiklet ve kuralları sakin çağdaşlık ve cumhuriyet belçika sağlık sistemi sarsıntı amino asit nedir etkileme judo gelinlik kız bulaşıcı hastalıklar sessiz harfler donduraç sarpa 2001 ekonomik krizi sorunlu krediler nitelemek çanakkale dünya carpım sembolu outlook express şakırtı yuva yapmak sulu boya maddeler dilin insan hayatındaki yer gelecek eğitimle gelecek tartarik yahşi maşatlık matematik bilim adamları eflatun cem güney alıcı verici devre şeması dede korkut hikayelerinin özellikleri el ayası van rakamlar materyal nedir kara ve denizlerin oluşumu pamukkale tarihi hasa pentium 3 nerde o eski usturalar deprem secde alınma atatürkün marketing research nükleer bomba lojistik yönetimi ortaoyun kapalı kaplardaki gaz basıncı balçık ağababa ilkokul icin ders hesaplaşmak kükre aşurelik çanakkale şehitlik pasaport sinir bilişim teknolojileri clik çiğnetmek aşık tarzı türk şiiri biokimyasal nedir osmanlıda ekonomi 3 boyut fil ihlas suresi bebeğin özellikleri 5. sınıf geometri süblime alüminyum alaşımları menemen olayı işkin hazine arazileri piyes ler faz diyagram tirsi bumerang bir boyda ölü salı iş bulma neşretme


KURTULUŞ SAVAŞI KUVAYI MİLLİYE HAREKETİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 24330 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KURTULUŞ SAVAŞI KUVAYI MİLLİYE HAREKETİ Düşman işgalleri karşısında yurdun çeşitli yörelerinde ortaya çıkan milli direniş teşkilatlarına Kuvayı Milliye denir.İlk direnişler, güney cephesinde Fransızlara karşı başlamıştır.Kuvayı Milliye, teşkilat olarak batıda Yunan işgallerine karşı ortaya çıkmıştır. İstanbul Hükümetinin işgaller karşısındaki çaresizliği, Mondros Ateşkes Antlaşması ile orduların dağıtılması Kuvayı Milliyenin ortaya çıkmasına neden olan etkenlerdir. 1919un Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan Balıkesir ve Alaşehir kongrelerinde Kuvayı Milliyenin insani ve maddi yönden desteklenerek ortak bir cephe oluşturulması kararlaştırıldı ve böylece Batı Cephesi meydana geldi. Sivas Kongresinden sonra Ali Fuat Paşa ,düzenli orduların oluşturulmasından sonra da İsmet Paşa Batı Cephesi komutanlığına getirilmişlerdir. MUSTAFA KEMALİN SAMSUNA ÇIKIŞI (19 Mayıs 1919) I.Dünya Savaşında Suriyede görev yapan Mustafa Kemal , Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası İstanbula geldi.İstanbuldan vatanın kurtuluşunu mümkün görmeyen Mustafa Kemal Anadoluya geçmeye karar verdi. Samsun ve çevresinde Türkler ile Rumlar arasındaki çatışmaları önlemek isteyen İstanbul Hükümeti, Mustafa Kemali 9.Ordu Müfettişi olarak görevlendirdi. Mustafa Kemal,Doğu Anadoluda sivil ve askeri kurumlara emretme yetkisini de alarak 16 Mayıs 1919 tarihinde Samsuna hareket etti. Asıl amacı milli mücadeleyi başlatmak ve organize etmek olan Mustafa Kemal arkadaşlarıyla birlikte 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsuna ayak bastı. Bu tarih ,Kurtuluş Savaşının başlangıç tarihi olarak kabul edilir. HAVZA BİLDİRİSİ (28 Mayıs 1919) M.Kemal,milli bilincin uyandırılması amacıyla yayınladığı bildiriyle,bütün yurtta işgallerin protesto edilmesini ve mitingler tertiplenmesini istedi. AMASYA GENELGESİ (22 Haziran 1919) M.Kemal ile Rauf Paşa,Ali Fuat Paşa ve Kazım Karabekir haberleşerek ortak bir genelge yayınladılar. Bu genelgenin maddeleri şunlardır: a-Vatanın bütünlüğü ve milletin istiklali tehlikededir. b-İstanbul Hükümeti üzerine düşen vazifeyi yerine getirememektedir. c-Milletin istiklalini ,milletin azim ve kararı kurtaracaktır. d-Vatanın her türlü etki ve denetimden uzak bir bölgesinde (Sivasta) milli bir kurul toplanmalıdır. e-Her ilden milletin güvenini kazanmış üç kişi seçilerek acele ve gizli olarak bu kurula gönderilmelidir. *ÖNEMİ: 1-Kurtuluş Savaşının sebebini ve yöntemini açıklar. 2-Kurtuluş Savaşının resmen ilanıdır. 3-Milli egemenlik yolunda ilk adımdır. *NOT:Yetkilerini aştığı gerekçesiyle İstanbula geri çağırılan Mustafa Kemal,dönmeyince görevinden alındı.M.Kemal, hem görevinden, hem de askerlikten istifa ettiğini bildirdi.(7-8 Temmuz 1919) ERZURUM KONGRESİ (23 Temmuz 1919) Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti tarafından Ermenilere karşı düzenlenen bu kongreye Mustafa Kemal de katılmış ve başkan olarak seçilmiştir. Kongrede alınan kararlar şunlardır: 1-Milli sınırlar için... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.