abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ses kaynakları almanca yıllık plan türk islam sanatı ısabella turfanda çift kol navlun icap 3. murat yavrulama fıkra aklı kalmak şaşırtıcı pablo picasso resimleri veri tabanı projesi dil bilgisi yapı son deyiş denklemler hakkında bilgi güven vermek kadayıfçı radyasyonun etkisi ne kadar sürer koniler kaba teknolojinin önemi bestelenmis siirler araç soruşturma imdat etmek kütahyanın 19. yüzyıl osmanlı devletinde ekonomik gelişmeler almanca yillik plan düzensizlik ham petrolün damıtılması 1. sınıf zümre örneği batıdaki topraklar sonradan saat ayarı skor cry freedom kıkır kıkır senarist açılar önem elektroliz ve kaplamacılık kimyasal gübre tel dokuma ormansız geniş zaman çimen 3.sınıf ödevleri cok aileden kücuk aileye gecis alfa desimal darbukacı tersi anfis teknoloji fen matematik sanat sosyal ilişkileri fransiz mutfağı internet sohbet havuz problemleri benlik karadeniz turizm ilkokul 1 sınıf matematik kiralanma yaşlılık dönemi vahdaniyet tertip kimyasal tepkimelerin önemi siren halkla ilişkiler çalışması faruk sönmezoğlu patlak göz çevresel sürdürülebilirlik endeksi orta asyada kurulan ilk türk devletleri gözlemci kavratma edvar eşitsiz osmanlıda müzik mermerci cumhuriyetle gelen yenilikler oynanış büyütme arbalet zencefil gelecek eğitimle gelecek iktisadi matematik iş güvenligi muvahhit tanıklık elektroliz deney raporu kiraz salik olmak sosyologlar istanbul da yaşam manzara resimleri tez yazım klavuzu maket planları flatasyon atatürk ve çocuk sevgisi


ISI İLETİM KATSAYISI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 24498 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ISI İLETİM KATSAYISI Birim zamanda iletilen isi miktarının, olduğunu biliyoruz. Bu ifadede k katsayısı, sabit orantı katsayısı (malzemenin ortalama ısı iletim katsayısı)’dır. Bu denklem Fourier Isı İletim Yasası olarak bilinir ve verilen bir yöndeki ısı iletiminin o yöndeki sıcaklık gradyanıyla orantılı olduğunu belirtir. Yani iletim ile ısı akısı, ısı iletim katsayısının artışı ile artmaktadır. Genel olarak , bir katının ısı iletim katsayısı bir sıvıya veya gaza oranla daha büyüktür. Bir katının ısı iletim katsayısı bir gazınkinden 4 mertebe kadar daha büyük olabilir. Bu durum büyük ölçüde iki hal için moleküller arası uzaklıkların farkından dolayıdır. Katı fazdaki serbest elektron ve atomlar, kafes olarak adlandırılan yapının içinde kalırlar. Buna göre ısı geçişi iki nedenden kaynaklanır; serbest elektronların yer değiştirmesi ve kafes titreşim dalgaları. Bu etkileşim sonucu k katsayısı elektronik bileşeni ve kafes bileşeni toplamı olarak yazılır. Katılar için k-T grafiğine baktığımızda k katsayısının sıcaklıkla arttığı görülür. Bir kural olarak, yoğunluk arttığı zaman k artar. Bununla beraber malzemenin iç yapısına, içerisinde bulunan gözeneklere ve nem derecesine bağlıdır. Nemli bir malzemenin ısı iletim katsayısı kuru malzemenin ve suyun ayrı ayrı ısı iletim katsayılarından fazla olabilir. Örneğin kuru tuğlanın k=0,3 , suyun k=0,5 değerlerine karşılık nemli tuğla için k=0,9 bulunmuştur. Bazı metallerin ısı iletim katsayılarının sıcaklıkla değişimi Isı yalıtım sistemleri daha düsük bir ısı iletim katsayısı sağlamak için düşük ısı iletim katsayılı malzemelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulur.bu sistemler, boşluk veya havanın hacimsel oranı ve geometrisi ile katı malzemenin yüzey ışınım özellikleri ve ısı iletim katsayısına dayanan efektif ısı iletim katsayısı ile belirlenir. Bazı yalıtkan malzemelerin ısı iletim katsayılarının sıcaklıkla değişimi Katı hale oranla akışkan halde moleküller arası mesafe az olduğundan ısı geçişi de azdır. Genellikle sıvılar için ısı iletim katsayısı k sıcaklıkla azalır, ancak su bu duruma bir istisnadır. Bazı sıvıların ısı iletim katsayılarının sıcaklıkla değişimi Sıcaklık artması ile gaz molekülleri arasındaki hareketlilik artar. Dolayısı ile enerjiyi daha fazla iletirler. Yani gazların ısı iletim katsayıları sıcaklık ile artar, pratik olarak basınca bağlı değildir. Ancak çok yüksek (2000 atü’den fazla) ve çok alçak (20 mmHg’den az) basınçlar istisna teşkil eder. Bazı gazların ısı iletim katsayılarının sıcaklıkla değişimi Çeşitli Maddeler İçin Isı İletim Katsayılarının Mertebeleri (1 =1,163W/mK) Malzeme ısı iletim katsayısı (W/mK) Gazlar 0,002-0,2 Yağlar 0,1-1,0 Sıvı metaller 10-100 Katılar (metal olmayan) 0,03-3,0 Katılar (alaşımlar) 20-200 Su 0,5-0,7 Saf metaller 40-400 Maddenin sıcaklığı ısı transferi sırasında değiştiğinden, ısı iletim katsayısının sıcaklığa bağlılı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.