abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders öğretmene öneriler kazımak zen boyalı oryantalist ilhan başgöz atatürkün sosyal bilgiler koy, orta, açık leke değerleri mülemma reşme selçuklularda hukuk hukuksuzluk vergi ile ilgili temel sebil seramik kuartz spor ürünleri dolaysız vergiler ab kredileri vitamin çeşitleri ölü canlar gogol hindistan ege yöresel kıyafet farabi ders su taşkını ic anadoludaki volkanik daglar fungus şehit tartısma yöntemi akarsulardan yararlanma yolları elektronik yatır vücud volcan hz.muhammedın hayatı açık pazar ingilizce testler kız meslek liseleri kayaçların sınıflandırılması çevre koruma ile ilgili faaliyetler ısı ve iş makinası 10 yılın kimya soruları eğitim çiftleşerek üreyen hayvanlar siyasal taslama polarite sekreterlik nedir eko sistem in bozulma nedenleri elma 17. yüzyıl osmanlı devleti allotrop atomlar biyolojik islah damat ferit paşanın hayatı 2004 yılı kpss soruları minder metalografi plâncı perende tarikatlar 1.frederik butlan gelibolu öz kütle karışımı müzikhol çarpma haş haş teleskop dubayi foto cumhuriyetin faydaları paketlenme çiçeğin yapısı sarıkamış destanı cirit atma kuru soğan mango dünya şehirleri atatürkün düşünme sistemi ve ilkeleri firez işyerlerinde sigara gülük bankalarda muhabir bankacılık tekerleğin tarihi gelişimi resim form pekmez nalân değersizlik ayarsız gümrük çıkış işlemleri katı cisimler ve alan hacimleri neden sunucu türk dış ticaret ekmek ağacı doğrultmak adavet olsa olsa avrupa insan hakları mimar sinanin eserleri geçmişten günümüze araçların gelişimi optik aynalar


BİLGİSAYARDA ARAMA YÖNTEMLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 24592 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİLGİSAYARDA ARAMA YÖNTEMLERİ Bu bölümde bir dizi içerisinde istenen elemanı arayıp bulma yöntemleri anlatılacaktır. Kullanılan belli başlı iki yöntem mevcuttur. Bunlar ; 1 – Sıralı arama ( Sequential search ) 2 – İkiye bölerek ( ikili ) arama ( Binary search ) 1- SIRALI ARAMA ( SEQUENTIAL SEARCH ) Dizinin sıralı ve sırasız olması önemli değildir. Daha önce DİZİLER bölümünde yazılan programlarda kullanılan arama yöntemidir. Yani dizinin ilk elemanından başlayarak aranan eleman bulununcaya kadar işlem devam eder. Dizide 1000 elemanın olması durumunda ve aranan eleman 900. Sırada ise bu durumda 900 adet test işleminin yapılması gerekir. Bu da zaman alıcı bir işlemdir. Şimdi bu sıralama yöntemi ile ilgili programı yazalım: Program Sequential_Search; Uses Crt ; Type Stip = Array[1..10] of Integer; Const S : Stip =( 27, 3, 4, 5, 32, 56, 33, 33, 63, 1 ) ; N = 10 ; Var İ , yer , ara : Integer ; Baction SiraliAra ( ara : Integer ; S : Stip ) : Integer ; Begin For i := 1 To n Do If s [ i ] =ara Then Begin SiraliAra :=i ; Exit ; End; SiraliAra:=0 ; End; Begin Write ( ; Aradiginiz Sayi : ` ) ; Readln (Ara ) ; Yer : = SiraliAra ( Ara, S ) ; If yer = 0 Then Writeln ( ara , ` Kayitli degil ` ) Else Writeln (ara, ` sayisi dizinin `, yer ,` . elemani ` ) ; Readln ; End. Bu programda sabit olarak 10 adet sayı S dizi değişkenine aktarılmıştır. Program kullanıcıdan bir sayı istemekte ve bu sayının olup olmadığını araştırmak için SiraliAra isimli fonction’a gitmektedir. Sayının bulunması durumunda, sayını adis numarası, bulunmaması durumunda ise 0 değeri gönderilmektedir. 2 – İKİLİ ARAMA ( BINARY SEARCH ) Bu arama yöntemi sıralı olan diziler arama yapar. Sıralama işleminin küçükten büyüğe doğru olması durumu için işlem anlatılacaktır. Arama işlemine dizinin ortasındaki eleman ile başlanmakta ve bir test işlemi ile sayının ortadaki elemandan önce veya sonra olduğu belirlenmektedir. Eğer aranan sayı ortadaki elemandan sonra ise, orta elemanın indis numarası alt değer, değilse üst değer olarak alınmaktadır. Bu üst ve alt değerin ortası bulunmakta ve buna göre karşılaştırma işlemine devam edilmektedir. Yani her defasında aralık ikiye bölünüyor. Buna göre bir alt ve üst değer belirleniyor. Bu alt ve üst değer arasında kalan alanda arama yapılmaktadır. Dizinin diğer kısmı için arama yapılmasına gerek kalmamaktadır. Binary Search yöntemine göre arama yapan program aşağıda verilmiştir. Program Binary_Sort ; Uses Crt... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.