abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yardımcı kontaktör spss çoklu regresyon sunuluş bilinçlilik 6. sınıf sosyal bilgiler soruları ökçesiz split klima montajı nizamülmülk kordone çamur yapmak kirpiksi krozom atatürkün sosyal ab faydaları ünlemler üretim faktörleri duvar deseni ilköğretim 2.sınıf 5. sınıf farfara pelin fiilî hizmet randevulaşma yumrucuk miza cumhur selüloz ve hemi rutin kamp borçlar hukuku çok karılı notre dame kamburu özeti bilgisayar ağ topolojileri 23 nisan sunum osmanlı tarihi soruları şarkı atatürk sağlık metalik bağ düzlem ayna seramik kuartz fibonacci sayıları organik iplik abbasiler döneminde türkler zararda olmak konum büst yapımı en büyük dağlar osman doğru 27 mayıs rejimi çuvallama tez sunum teknikleri hakkâk idare etmek ayrıcalık 665 allotrop davranış bilimlerine giriş kaba ve ince kırma hizalama ingiltere boyacılık buldozer sosyal eylem ve tarih kağıt kimyasalları resmi tarih buffer devresi kâğıt şerif kalipso arazi kullanımı örnek cv öz geçmiş intibah roman özeti kan dolaşımının önemi daumier parmaksı kaynak kodu iyileştirmek mesleki yeterlilik atatürk ün okuduğu okullar rus jeopolitiği inç belirtke ekser bahçe peyzajı hizmette kalite matematik projeleri plc devreleri 1. dünya savaşı soruları cam sanatı parelel kenar ve yamuk 13 türk edebiyatı spektroskopi büyülü kontaktör bağlantı şeması enflasyon etkileri türkçe nasıl bu hale geldi zaman dizini boğazlar sorunu nevs hidratlar basit faiz


KONDANSATÖRLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 25029 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KONDANSATÖRLER Sözlük anlamı ile kondansatör nedir: alternatif akım devrelerinde, elektrik yükünü biriktirmek, kapasitif reaktans sağlamak amacıyla kullanılan gereç.Temelde bir ince yalıtkan ile birbirinden ayrılmış iki iletken levhadan oluşan aygıt. Bir kondansatörün elektrik yükü taşıyabilme yeteneği yani kapasitesi C ile gösterilir ve levhalarda birikmiş elektrik yükünün(Q=Coulomb) levhalar arasındaki potansiyel farkına( V=volt ) oranına eşittir. C = Q / V Bir kondansatörde biriken enerji ise: j=½C V2dir. Buradaki birimler Farad ,volt ,coulomb ,joule olarak kullanılır. İki veya daha çok iletken levha ve aralarına yalıtkan bir madde koyarak bir kondansatör yapıldığını söyledik. Burada yalıtkan olarak hava da kullanılabilir ve hepimizin çok iyi bildiği havalı kondansatör elde edilir. Konuyu açıklamada pratik olsun diye hep iki iletken levha olarak kullanacağız. Şimdi iki iletken levha yı birbirine çok yakın olarak koyalım, arada hava bulunsun. Bu kondansatörün kapasitesi A olsun. Şimdi aynı iki levhayı aynı uzaklıkta tutup araya başka bir madde (kağıt, seramik, mika) koyarak bir kondansatör yapalım ve bunun kapasitesi B olsun. B/A oranına ikinci kondansatörü oluşturan yalıtkan maddenin yani dielektrik maddenin Bağıl dielektrik sabitesi adı verilir. Yani havanın yalıtkanlığı temel alınarak diğer kondansatörler buna kıyasla değerlendirilir. Bağıl dielektrik sabitesinin büyük olması, aynı plaka yüzeyi ile hava yerine bu madde kullanıldığında, büyüklüğü oranında yüksek kapasitede kondansatör elde edilmesi anlamına gelir. Arada bulunan yalıtkan maddenin bir önemli vasfı da, bu maddenin potansiyel farkına dayanıklılığıdır, buna bozulma veya delinme gerilimi adı verilir. Delinme gerilimi düşük ise bu kondansatörün levhaları arasına verilen daha yüksek gerilimle kondansatör delinir. Çeşitli kondansatörler Çeşitli elektrolitik kondansatörler Bir kondansatörün kapasitesi ; plaka sayısı,plaka yüzölçümü, dielektrik sabiti ile doğru, plakalar arasındaki uzaklık ile ters orantılıdır. Kapasite kullanımını hesaplamada ki temel formül: C = 0,0885 K . A .( n-1 ) /d Burada birimler: C pikofarad , K dielektrik sabiti , A santimetrekare olarak tek plaka yüzeyi , D santimetre olarak plakalar arası mesafe, N plaka sayısı dır. Örnek : bir plaka yüzeyi 10 santimetre kare olan 11 plakadan oluşan plaka aralığı 1 milimetre olan havalı bir kondansatör yapalım. Kapasitesi nedir? C pikofarad=0.0885X10X10X10.1=88.5pf Kondansatörlerde birim olarak kullanılan Farad çok büyük bir değerdir.pratikte pek kullanılmaz. Farad’ın milyonda biri olan mikrofarad ve mikrofaradın milyonda biri olan pikofarad en çok kullanılan birimlerdir. Arada nano farad vardır. Bir nano farad mikrofaradın 1000 katıdır. Farad1 Mikrofarad 10- 6 farad Nanofarad 10- 9 farad Pikofarad 10-12 farad Bu ölçüye göre 0.047... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.