abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tutturuş kafasına koymak emprime amir tarafından verilen öd kontrolör devinme sanayi inkılabı bayrağımızın anlam ve önemi sapçık hulâsa debrief kâin harita mezopotamya gezegen nedir mondros ateşkes üretim tüketim ve verimlilik dikeç panel kapı devimsel dini piyes tabanca hatayin ovasi mimarlık jean baudrillard arkeoloji müzesi sinop iskonto hesaplanması bitkilerin görevi canlılar ile grafik soru eğitimde başarının önemi fotosentez evreleri temiz pak dip dibe kampanya nedir materyal geliştirme kompanzasyon proje şasi ölçme ve kontrol sistemi etkin stok yönetimi bakımlı elektromanyetik spektrum servise çıkmak usandırıcı eşik termo kimya active passive sorular ankaranın hediyelik eşyaları afak bilme atatürk bilim düzenleyici ve denetleyici sistem meyve dışı kas nasıl gelişir az gelmek patent nedir patronca radyoaktif bozunmalar gorki çocukluğum dağ koyunu ab kredileri kibritçi kızın özeti taha parla guvercin bürolarda iletişim araçları sibak kalaylı organık tarım eski ankara yeni ankara varlık içinde yaşamak ünlü türk ressamları ışık teorileri orkestra binder sürünme kitap özetleri avrupa merkez bankası pablo picassonun resimleri altın oranı taşıt titreşimi biyoloji günlük mimar sinanin eserleri staj defteri (tekstil) 1.sınıf hayat bilgisi cumhuriyet çocuğu selcik liderlik tipleri çağdaşlaşmak nedir lise 1 afili temizlikle ilgili sözler ana yön sınaat karaçalı bütün şiirleri granat işlemciler ortaasya türk ali fuat paşanın hayatı kaça kaç porselen sır


ANITKABİR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 25967 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANITKABİR Türk Kurtuluş Savaşının ve Türk İnkılâplarının büyük önderi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürkün, Türk vatanının bağımsızlığını kazanması için giriştiği savaş ve Türk milletini çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği inkılâplarla geçen yaşamı 57 yıl sürmüş ve Büyük Önder 10 Kasım 1938de ebediyete intikal etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiyeyi bütün kurumları ile çağdaş uygarlığın bir üyesi yapan, insanlık tarihine mal olmuş büyük bir önderdir. Onun yüceliğini her yönüyle temsil edecek, ilke ve inkılâpları ile çağdaşlaşmaya yönelik düşüncelerini yansıtacak bir anıtmezar yapma fikri, Atatürkü kaybetmenin derin hüznü içindeki Türk milletinin ortak isteği olarak belirmiş ve yapımına karar verilmiştir. RASATTEPE (ANITTEPE) Anıtkabir yapılmadan önce rasat istasyonu bulunması dolayısıyla Anıttepenin ismi Rasattepe idi. Bu tepede, M.Ö 12. yüzyılda Anadoluda devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı. Anıtkabirin Rasattepede yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmektedir. ANITKABİRİN İNŞAASI Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, inşaatın başlayabilmesi için ilk aşamada kamulaştırılma çalışmalarına başlandı. Anıtkabirin inşaatı ise 9 Ekim 1944de görkemli bir temel atma töreni ile başladı. Anıtkabirin inşası 9 yıllık bir süre içinde 4 aşamalı olarak yapılmıştır. Birinci Kısım İnşaat: 1944-1945 Toprak seviyesi ve aslanlı yolun istinat duvarının yapılmasını kapsayan birinci kısım inşaata 9 Ekim 1944te başlamış ve 1945te tamamlanmıştır. İkinci Kısım İnşaat: 1945-1950 Mozole ve tören meydanını çevreleyen yardımcı binaların yapılmasını kapsayan ikinci kısım inşaat 29 Eylül 1945te başlamış, 8 Ağustos 1950de tamamlanmıştır. Bu aşamada inşaatın kâgir ve betonarme yapı sistemine göre, temel basıncının azaltılması göz önünde tutularak, anıt kütlesinin temel projesinin hazırlanması kararlaştırılmıştır. 1947 yılı sonuna kadar mozolenin temel kazısı ve izolasyonu tamamlanmış ve her türlü çöküntüleri engelleyecek olan 11 metre yüksekliğinde betonarme temel sisteminin demir montajı bitirilme aşamasına gelmiştir. Giriş kuleleri ile yol düzeninin önemli bir kısmı, fidanlık tesisi, ağaçlandırma çalışmaları ve arazinin sulama sisteminin büyük bir bölümü tamamlanmıştır. Üçüncü Kısım İnşaat: 1950 Anıtkabir üçüncü kısım inşaatı, anıta çıkan yollar, aslanlı yol, tören meydanı ve mozole üst döşemesinin taş kaplaması, merdiven basamaklarının yapılması, lahit taşının yerine konması ve tesisat işlerinin yapılmasını kapsıyordu. Dördüncü Kısım İnşaat: 1950-1953 Anıtkabirin 4. kısım inşaatı ise şeref holü döşemesi, tonozlar alt döşemeleri ve şeref holü çevresi taş profilleri ile saçak süslemelerinin yapılmasını kapsıyordu. Dördüncü kısım inşa... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.