abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gülle benzerlik öss soruları turizm ekonomisi boş ol (veya olsun) yavuz bulent bakiler volter mektup organon çevre problemleri gürgen döl ayı kervansaraylar haritası orta dalga büro makinaları ve sekreterlik muzaffer ile inci öss biyoloji soruları barajda staj oğuzlar saz el çantası bioremediation şişmek seyahat acentalarının atila hentbol oyun kuralları kurumsallaşmak onun ritm ezgi türkiyedeki toprak çeşitleri golf selçuklularda hukuk dikiş düdüklü tencerenin çalışma prensibi ayın sekilleri gönlü bol yenileşme dönemi adı kalmak ufak ufak past tense türkiyedeki tarihi eserler pascal prensipleri dermatoloji cumhuriyet öncesi büyüme ve kalkınma oscar fizik deneyi konu alanı ders kitabı inceleme ticari defter dalan arkadaşlık ilişkileri abartı participles sayılar 7.sınıf voleybolda parmak pas çatal ve tampon mastarlar çapkın kilitleme büyük uyku backup deponun görevleri fırkacı doğu bölgesi hayvan hastalıkları yer mantarı oldu olacak ihracat ile döviz kuru donatılmak yiyip bitirmek 8086 mikroişlemci muhtaç ingilizce günlük konuşma dil kızıştırma türkiyenin turistik yerleri nöbetleşme acemi arka teker trafik haftası merkez bankasının araçları yazıklar olsun dural metre küp hesabı zararda olmak satır başı ayın isimleri saydamlaştırma avukat inanış makine resimleri o kadar 3 büyük din karakavak silkeleme sülümen imparator roman özeti hafifçe beraat namık kemal cezmi kitap özeti kby e-taşıma demagoji


BASKETBALL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 26211 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DÜNYADA BASKETBOL: Basketbol, ABDnin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) Eğitim Okulunda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891de yaratıldı. Atlet ve beyzbolculara kış antremanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç, tahtadan yapılmış sepetlere topun sokulmasıydı. İlk oynanış şeklinde, 7 kişilik iki takım arasında 20şer dakikalık üç devre üzerinden oynanmaktaydı. Oyunun asıl hedefini duvarlara asılı sepetler oluşturduğundan, Dr. Naismith tarafından bu oyuna sepet topu anlamına gelen Basketbol adı verildi. Basketbol yaratılmasından kısa bir süre sonra YMCAyı aşarak bütün okullara, üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan jimnastik salonlarına kadar yayıldı. Gençlerde bu spora karşı uyanan istek ve heyecan da kulüpleri basketbol şubeleri açıp takımlar kurmaya zorladı ve böylece basketbol, Amerikanın en popüler ulusal oyunu haline geldi. Basketbolun Avrupadaki ilk denemesi 1893 yılında Parisin Trevise sokağındaki eski bir jimnastik salonunda yapıldı. Daha sonraları, özellikle Birinci Dünya Savaşı sırasında, basketbolun Avrupada yayılmasında Amerikalı askerlerin büyük etkisi oldu. Hızla gelişme gösteren basketbol kısa sürede Avrupada da en gözde sporlar arasında yerini aldı. Amerika, 1897 yılında erkekler, ardından 1900 yılında bayanlar arasında ilk milli basketbol şampiyonalarını düzenledi. Amerikalılar milli spor olarak benimsedikleri basketbolu, 1904 St. Louis Olimpiyat Oyunları sırasında kulüp takımları arasında maçlar düzenleyerek, Olimpiyat Oyunlarına katılan tüm ülkelere tanıttılar. 1905 yılında dünyanın en büyük spor salonlarından New York Madison Square Garden, kapılarını basketbola açtı. Uzakdoğuda da 1913 yılından itibaren karşılaşmalar yapılmaya başlandı. Böylece bu oyun birkaç yıl içinde Kanada, Fransa, İngiltere, Avustralya, Çin ve Hindistan başta olmak üzere, tüm dünya ülkelerine hızla yayıldı, özellikle büyük kentlerdeki geniş spor alanlarında yapılan üniversitelerarası karşılaşmalar, basketbolun seyirlik spor olarak yayılmasında önemli katkılar sağladı. Uluslararası Amatör Basketbol Federasyonu (FIBA), uluslararası karşılaşmaları yönetmek amacıyla, 20 Haziran 1932de İsviçrenin Cenevre kentinde İsviçre, Yunanistan, İtalya, Portekiz, Arjantin, Romanya ve Çekoslavakya Basketbol Federasyonlarının işbirliği ile oluşturuldu. FIBA her dört yılda bir, Olimpiyat Oyunlarının düzenlendiği şehirde toplanarak, basketbolu daha çekici hale getirmek için gerekli kural değişiklikleri yapmakta. 1935 yılında ilki yapılan Avrupa Basketbol Şampiyonası, 2 yılda bir düzenlenmekte. İlk kez 1936da Berlinde düzenlenen Olimpiyat Oyunlarına dahil edildi. 1951 yılında başlayan Erkekler Dünya Şampiyonasını 1953te başlayan Bayanlar Dünya Şampiyonası izledi, Olimpiyat Oyunlarına basketbol dalında bayanlar ilk kez 1976da... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.