abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders olanak eşkâl azdırma ünsüz ikizleşmesi ileri seramikler menkul kıymetler neyse ne yırtma yapıştırma sıcak video 5 duyu organımız test hücre geçkin kök sökmek emek vermek 3. dünya ülkeleri marsa kınanma ışıklanma madde bağımlılığı yarım vokal tarih özet geçerlilik boytaş osmanlı devletinin gerilemesi pey kovan ölçüleri halk türkülerinin hikayeleri yönetim bilgi sistemleri atatürkün ingilizce hayatı jeodezi masumiyet damga kitap özeti söz yitimi botanik florasan anten çeşitleri multipl skleros hastalığı strateji planlama hicrî takvim çağdaş devlet düzenleri arabasını düze çıkarmak epigram izmir kent incelemesi ayaşlı ile kiracıları akın akın işletme ekonomi balık pulu küresel terör ve abd cennet düşü maddenin tanecikli yapisi tezyinat lineer elektronik orhan kemal ütopya 140 30 09 oryantalizm başkonsolos katıların öz kütlesinin ölçülmesi melânkolik öz gecmiş hazırlama aisi afganistan ulaşım gullivers travels cerrah ısının genleşmesi spor kollarının amacı boş pnomatik saltık havada bulut yok kimyasal ve fiziksel değişim test uv spektrometresi hallenme şampuan tanıtımı gelişme ve büyüme american culture enteral beslenme ruhsatlı örnek olay kriyoterapi ateşleyici biyoloji slayt halkla ilişkilerde iletişim tekniği hedef almak hayat ağacı selimiye ruhsuz asker resmi hürmet deprem haftası dil ile kültür obeb birleşen vurgun yemek kitle iletişim araçları zararları ergenekon ısı iletkenliği besi performans örümce


TEKSTİL BOALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 26342 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Tekstil Boyaları 1. Elyaf Sınıflandırılması : Selüloz, Protein, Yeniden Yapılandırılmış, Inorganik, Sentetik 2. Boyama Tipleri : Elyaf, İplik, Kumaş, Parça 3. Boya Çeşitleri : Selülozik, Protein, Sentetik 4. Grafik ve Göstergeler : 2000 yılında dünya düzeyinde tahmini elyaf tüketimi 5. Firmalar Ve Ürünler 1. Elyaf Sınıflandırılması Doğal İnsan Yapımı Selüloz Protein Yeniden Yapıl. İnorganik Sentetik Pamuk Yün Viskoz Cam Naylon Linen İpek Asetat Seramik Akrilik Jüt Keşmir Metalik Polyester Aramit Karbon 2. Boyama Tipleri Boyama çeşitli üretim aşamalarında yapılabilir. Bu aşamalar sırasıyla şöyledir: 2.1. Elyaf boyama 2.2. İplik boyama 2.3. Kumaş boyama 2.4. Parça boyama Boyama ne kadar erken yapılırsa kalite ve maliyet o kadar yüksek, esneklik ise o kadar düşük olur. Aşamalar ilerledikçe kalite ve maliyet düşer;esneklik artar. 3. Boya Çeşitleri 3.1. Selülozik Esaslı Elyaf Boyamada Kullanılan Boyalar 3.1.1. Direkt (Substantif) Boyarmaddeler 3.1.2. Azoik (Naftol) Boyarmaddeler 3.1.3. Küp Boyarmaddeler 3.1.4. Reaktif Boyarmaddeler 3.1.4.1. Tanım Pamuk boyamacılığında günümüzde daha çok reaktif boyarmaddeler kullanılır. Reaktif boyamada diğer boyamalara göre daha çok kimyasal kullanılır. Bunların doğru seçilmesi boyahanelerin başarısını büyük ölçüde garanti altına alır. Örneğin; ham pamuğu reaktif boyamaya hazırlamak için ( temizlemek ve hidrofilitesini artırmak ) yapılan ön işlemde yaklaşık beş altı kimyasal kullanılır ( ıslatıcı, yağ sökücü, kostik, peroksit, peroksit stabilizatörü, iyon tutucu gibi.). Boya banyosunda da yaklaşık beş altı kimyasal kullanılır. (tuz, soda, boyarmadde, kırık önleyici, iyon tutucu gibi.) yıkama ve yumuşatma işlemlerinde kullanılan kimyasallarda eklendiğinde boyama prosesi boyunca yaklaşık onbeş kimyasal kullanılır. Her birisinin boyama üzerindeki etkileri düşünüldüğünde sadece kimyasal değişim faktörü on beş olur. Bu kimyasalların birbirlerine etkisi hesaba katıldığında faktörler artar. Fakat bunların içerisinde boyarmaddenin verimini en fazla iyon tutucular etkiler. Sertlik verici ve ağır metal iyonlarını bağlayarak boyama verimini artırırlarken beraberinde boyarmadde molekülünü bozarak boyama verimini düşürürler. Boyama banyosuda hem ön işlemden sonra kumaşta kalabilen kirlilikler ile ( yağ, ıslatıcı, ağır metal ve sertlik verici iyonlar gibi ) hem de kullanılan su, tuz ve prosesten gelen kirliliklerle kirlenir. Yaptığımız araştırmaya göre banyo banyosunun toplam sertliği 10-12 alman sertlik değerine ulaşmaktadır. İyon tutucuların katyonlarla kompleks yapması, kirlilikleri kolloid halde tutabilmesi, suda homojen dağılmalarını sağlaması ve boyamayı ters yönde etkilememesi beklenir. Bu yardımcı kimyasallara boya verim düzenleyici de ( kompleks yapıcı , dispersiye edici , egalizatör ) denilir. Görünür bö... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.