abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kanın vücudumuz için önemi wish clause küre alanı fizyolog rahle 2. dünya savaşı ve türkiye permütasyon sorulari soğuk oda hesabı pike osmanlıda donanma süreç analizi maz mez eki past sperma ana hücresi kadın ne ister eray eyigün saldırıya uğramak hititler dünya çocukları giyim jane eyre hamil olmak sürmedan bazilika mütareke galip meme süngeri betonarme yapılar insan kaynakları yönetiminde değişen çalışma ilişkileri türkiye ekonomisine sanayinin etkisi gezi kuralları slayt teoremler oligopol 0 ın tarihçesi şekerlenme art deco adres kitabı atatürkün basın hakkında görüşleri hayvan dokuları seramik grazür klasizm dillendirme sıcaksu kaynakları tedbir Karadağlı lamarc 4 sınıf deist gurme müstevi önayak sakalı öncü oyun terzi tetabuk heyecanlanma konut finansmanı atatürkün çocukluk anıları ankara şiiri hepiniz batı türkistan ghost kurma çamur açma makineleri mevlananın ahlak anlayışı dna rna iş tanımı refik halit karay nişane harnup istanbulun ingilizce tarihi duyarsızlık öss edebiyat hazımsız cumhuriyetile ilgili özlü sözler ulasımın faydaları mevlana ile ilgili kompozisyon çor unesko atatürkün dil ile ilgili sözleri nicel gözlem edebiyat ve tarih arasındaki ilişki eskici memnunluk cinsiyete bağlı kalıtım sefillik pilaton sümüklü parpat dağının esrarı sürüme extra options bayrağımızın tarihi izzet öztoprak Allah gecinden versin kapalı kaplardaki gaz basıncı kiralık muhasebe teknikleri müzik formları atatürkün sanatla ilgili özdeyişleri bilimsel metin özellikleri blue


BELLİ BAŞLI TOPLUMSAL OLGULAR VE EĞİTİM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 26391 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BELLİ BAŞLI TOPLUMSAL OLGULAR VE EĞİTİM Toplumsal yapı ile eğitim arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Genellikle toplumsal yapı içinde oluşup gelişmiş olan eğitimin özelliklerini belirlemektedir. Öte yandan eğitim de toplumsal yapının özelliklerinin belirlenmesine önemli bir katkıda bulunmaktadır. Kuşkusuz, eğitimin geniş toplumun yapısıyla olduğu kadar bu yapıyı oluşturan birimlerle de çeşitli tür ve biçimlerde ilişkileri vardır. Eğitim kurumları toplumsal kurumların yanı sıra bazı önemli toplumsal süreçlerle de karşılıklı etkileşim içindedir. Bu süreçlerden en önemlileri toplumsal kontrol, toplumsal hareketlilik, toplumun demografik özellikleri ve toplumsal değişmedir. Şimdi sırasıyla bu süreçleri ele alalım. ( Kemerlioğlu, Kızılçelik, Gündüz, 1996, s 39 ) ( Erden, 1998, s 101 ) Toplumsal Kontrol ve Eğitim Eğitim hem bir kurum olarak hem de yetiştirdiği bireylerle toplumu etkiler. Eğitimin en önemli toplumsal işlevi mevcut toplumsal yapıyı korumak ve toplumun devamlılığını sağlamaktır. Eğitim kurumları bireyleri sosyalleştirerek ve onlara toplumun kültürel özelliklerini aktararak toplumun devamlılığını sağlar. Çünkü toplumları bir arada tutan onların ortak kültürleridir. Toplumlar geliştikçe ve kültürü genişledikçe ortak kültür ancak okullardaki eğitim yoluyla verilebilir. Toplumun bir bütün olarak çözülmeden, uyumlu bir biçimde varlığını sürdürmesinde toplumsal kontrol önemli rol oynar. Aynı toplum içinde yaşayan bireyler arasında kişilik özellikleri açısından farklılıklar olmasına karşın, bireylerin belli durumlarda gösterdikleri temel davranış biçimleri büyük ölçüde birbirine benzer. Bu benzerlik bireylerin birbirleriyle iletişimini ve ortak yaşamı kolaylaştırır. Toplumdaki bireylerin davranışlarındaki bu benzerliği sağlayan mekanizma toplumsal kontrol sistemidir. Toplumdaki değerler, normlar, kurallar ve yasalar kontrol araçlarıdır. Değerler, bireylerin amaçlarını, tercihlerini, tutumlarını ve davranışlarını belirlemede ölçüt olarak kullandıkları düşüncelerdir. Değerler bir toplumsal guruptan diğerine, hatta kişiden kişiye değişebilir. Ancak bazı milli, ahlaki ve dini değerler toplumdaki bireylerin büyük bir çoğunluğu tarafından benimsenir. Toplumdaki bireylerin davranış ve tutumları büyük ölçüde bu değerlerin etkisinde kalır. Değerler, normlar aracılığı ile etkinlik kazanırlar. Normların yaptırım gücü vardır. Norma uymamanın yaptırımı genellikle üyesi olduğu gurup tarafından kabul görmeme, ayıplanma gibi yaptırımlardır. Birey değerlere ve normlara yüz yüze ilişki içinde bulunduğu bireylerin toplumsal baskısı sonucu uyar. Toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer verilmesi, öğretmeninin yanında saygılı durulması, öğretmen sınıfa girince ayağa kalkılması toplumsal değer ve normlara örnek verilebilir. Örneklerden de anlaşılacağı gibi değer ve normlar toplumların örf ve gelenekleri içinde vardır. Toplumsal değer ve normlar... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.