abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders pıtır pıtır konuşulma göze batmak güngörmez besleme kız etkinlikler andaç aklı gitmek imalat ezme boya spor kollarının amacı elmasiye falsosuz elektrik elektronik teknolojisi duyulma geleğen veri toplama ingilizce günlük konuşma dil baskın bitkiler mesleki yazışmalar kuzu dişi deterjan ekoloji çarpım sembolü türkçe ders notları atılım tanınış anının tarihi gelişimi fingir fingir ilaç sektörü isim tabanı atel ısıl işlem hasarları uyku ile ilgili bilmece Eski Çağ elektron 6 sınıf ergonomi işletme kılınış gazete sarı sayfalar b. traven ac motorlar kasa 19 yüzyıl osmanlı devleti astragan kanamak 959 hormon tatil yerleri sıralaç brif geçmişi olmak kamu işletmeciliği pedagojik başarılı dewey yer yurt atilla ilhan edebi kişiliği tasvir örnekleri elektronik soru bankasi fat nedir paris suikasti ışık ve ses cumhuriyet ekonomi türkiyenin su gücü reçine yabancı sermaye ve bankacılık sektörü şamil elektrik devrelerinin emniyeti dik silindirin özellikler ide iletişim donanımları kanal stratejisi parafudur oksijen döngüsü dalkılıç 18. yüzyıl ıslahat hareketleri eğitmek türkler tek liste lokantacı kremalı hook maz mez eki bankacılık., kristal boşalma dilekçe yazımı boynuzsu 55 sa 256 mantığın tarıhcesi gizli sıtma az gittik uz gittik kitap özeti inişli nesil gaziantep tarihçesi sendikalı deve döşlü futbolda antrenman dizmek ataturk cocuklara soyledigi


BELLİ BAŞLI TOPLUMSAL OLGULAR VE EĞİTİM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 26391 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BELLİ BAŞLI TOPLUMSAL OLGULAR VE EĞİTİM Toplumsal yapı ile eğitim arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Genellikle toplumsal yapı içinde oluşup gelişmiş olan eğitimin özelliklerini belirlemektedir. Öte yandan eğitim de toplumsal yapının özelliklerinin belirlenmesine önemli bir katkıda bulunmaktadır. Kuşkusuz, eğitimin geniş toplumun yapısıyla olduğu kadar bu yapıyı oluşturan birimlerle de çeşitli tür ve biçimlerde ilişkileri vardır. Eğitim kurumları toplumsal kurumların yanı sıra bazı önemli toplumsal süreçlerle de karşılıklı etkileşim içindedir. Bu süreçlerden en önemlileri toplumsal kontrol, toplumsal hareketlilik, toplumun demografik özellikleri ve toplumsal değişmedir. Şimdi sırasıyla bu süreçleri ele alalım. ( Kemerlioğlu, Kızılçelik, Gündüz, 1996, s 39 ) ( Erden, 1998, s 101 ) Toplumsal Kontrol ve Eğitim Eğitim hem bir kurum olarak hem de yetiştirdiği bireylerle toplumu etkiler. Eğitimin en önemli toplumsal işlevi mevcut toplumsal yapıyı korumak ve toplumun devamlılığını sağlamaktır. Eğitim kurumları bireyleri sosyalleştirerek ve onlara toplumun kültürel özelliklerini aktararak toplumun devamlılığını sağlar. Çünkü toplumları bir arada tutan onların ortak kültürleridir. Toplumlar geliştikçe ve kültürü genişledikçe ortak kültür ancak okullardaki eğitim yoluyla verilebilir. Toplumun bir bütün olarak çözülmeden, uyumlu bir biçimde varlığını sürdürmesinde toplumsal kontrol önemli rol oynar. Aynı toplum içinde yaşayan bireyler arasında kişilik özellikleri açısından farklılıklar olmasına karşın, bireylerin belli durumlarda gösterdikleri temel davranış biçimleri büyük ölçüde birbirine benzer. Bu benzerlik bireylerin birbirleriyle iletişimini ve ortak yaşamı kolaylaştırır. Toplumdaki bireylerin davranışlarındaki bu benzerliği sağlayan mekanizma toplumsal kontrol sistemidir. Toplumdaki değerler, normlar, kurallar ve yasalar kontrol araçlarıdır. Değerler, bireylerin amaçlarını, tercihlerini, tutumlarını ve davranışlarını belirlemede ölçüt olarak kullandıkları düşüncelerdir. Değerler bir toplumsal guruptan diğerine, hatta kişiden kişiye değişebilir. Ancak bazı milli, ahlaki ve dini değerler toplumdaki bireylerin büyük bir çoğunluğu tarafından benimsenir. Toplumdaki bireylerin davranış ve tutumları büyük ölçüde bu değerlerin etkisinde kalır. Değerler, normlar aracılığı ile etkinlik kazanırlar. Normların yaptırım gücü vardır. Norma uymamanın yaptırımı genellikle üyesi olduğu gurup tarafından kabul görmeme, ayıplanma gibi yaptırımlardır. Birey değerlere ve normlara yüz yüze ilişki içinde bulunduğu bireylerin toplumsal baskısı sonucu uyar. Toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer verilmesi, öğretmeninin yanında saygılı durulması, öğretmen sınıfa girince ayağa kalkılması toplumsal değer ve normlara örnek verilebilir. Örneklerden de anlaşılacağı gibi değer ve normlar toplumların örf ve gelenekleri içinde vardır. Toplumsal değer ve normlar... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.