abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders klasik türk müziği baskı yaylar okul aile veli toplum işbirliği ömür 100 metre koşular dokuz canlı elektrik enerjisinin üretilmesi kira bedeli belirtme grupları weapons ölmezlik kordon boyu atkı iplik istanbulun fethi akarsular üzerinde kurulan barajlar konvansiyonel kamuda takım yönetimi hz.muhammedin örnek davranışları kalp sağlığı imkb sıralaç standart proje ve performans sunumu ısının genleşmesi boşaltım sistemi ile ilgili hastalık 3d studio yatı eleştirmeli şiir kitabı pazarlamada sunuş crystal aşamalı hız ve gürlük binnetice öz dikeni baz ve tuzlar osmanli iktisadi brand kişisel gelişim dökümanları geçiştirme kalp damarları grafik okuma ve yorumlama hanak roza ağır almak ortaklaşma nosyon inceden metallerin özellikleri kuru temizleme kuruşu kuruşuna delici could matematik testleri küçükçe yaşanası duvar kaplama malzemeleri 3 öğün, türkçe ingilizce çeviri gidiş geliş sakallı üzme elektronik fon transferi sorkun sataşma taraklama 10. sınıf fotoğraf ve grafik nokta ve çizgi alçaltıcı falakalı devridaim bilgisayar muhendıslıgı nedır avrupa birliğinin zararları apansızın eş biçimli fuar pozivitizm teknolojinin amerika üzerindeki etkileri mehmet yok oğlu yok raportör sömürülme performans denetimi büyüme ve yatırımların dağılımı pablo picasso resimleri altın oran bağırış digital filter olumsallık öğretmenler için materyaller dogal afet hab münderiç koordine ihtisap bakteriyosinler parçalama izmir efsanesi demirin tarihi tutaç


ÇEKME TESTİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 2666 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇEKME TESTİ: Çekme deneyi metaller ve madeni alaşımların gerilme değerlerini ölçmek amacıyla yapılır. Bu deneyde,kullanılan metal kısa bir süre için sabit bir oranda çekmeye maruz bırakılır. Şekil 5.18’de modern bir çekme deneyi makinesinin deneyi nasıl gerçekleştirdiği gösterilmektedir. Gerilmeye maruz kalan numune üzerine uygulanan kuvvet,testi gerçekleştiren makinede ölçülerek bir kağıda aktarılır ( Bu olay,makine üzerinde bulunan germe cihazında okunan değerin kağıda aktarılması olayıdır. ) Çekme deneyinde birçok malzeme çok sıklıkla kullanılmaktadır. Kesit alanı kalın metaller için, 0.50 mm. çapında hafif yuvarlak numuneler kullanılır. Fakat kağıt gibi ince metallerde ise yassı numuneler kullanılmaktadır. Çekme deneylerinde kağıda aktarılmış olan bilgiler, mühendislik gerilmesi ve çekme genliğinin oluşumunda önemli bir kaynak teşkil ederler. Şekil 5.22 , yüksek gerilmeye maruz kalan alüminyum alaşımının gerilme ve çekme genliği grafiğidir. Metaller ve alaşımların,yapısal dizaynı ve çekme deneyi sonucunda ortaya çıkan verilerinin mekanik özellikleri şunlardır: 1-) Elastiklik Modülü 2-) Akma Gerilmesi 3-) Çekme Dayanımı 4-) Kopma Uzaması 5-) Kopma Büzülmesi 1-)ELASTİKLİK MODÜLÜ Çekme testinin ilk aşamasında metal elastik deformasyona uğrar. Bu da numunenin üzerinde bulunan kuvvet kaldırılırsa , numunenin orijinal uzunluğuna geri döneceği anlamına gelmektedir. Metallerdeki maksimum deformasyon % 0.5‘den daha azdır. Genel olarak metaller ve alaşımların çekme genliği ve gerilme değerleri arasında doğrusal bir orantı vardır. Bu olay da Hooke Yasasına göre açıklanmaktadır. Bu formüldeki ‘’E’’ elastiklik modülüdür. ( Young Modülü ) Elastiklik modülü ; metaller ve alaşımların atomları arasındaki bağ gerilmeleriyle ilgilidir. Tablo 5.1 bazı metallerin elastiklik modül değerleri listelenmiştir. Malzeme Elastiklik Mod. Kesme Modülü Possion oranı Alüminyum alaşımları 10.5 (72.4) 4.0 (27.5) 0.31 Bakır 16.0 (110) 6.0 (41.4) 0.33 Çelik 29.0 (200) 11.0 (75.8) 0.33 Paslanmaz Çelik 28.0 (193) 9.5 (65.6) 0.28 Titanyum 17.0 (117) 6.5 (44.8) 0.31 Yüksek elastiklik modülüne sahip metaller kolay kolay eski hallerine dönemezler. Örnek olarak çelik ve alüminyumu verebiliriz. Çeliğin elastik modülü değeri 30x106 psi. dir. Fakat alüminyum alaşımlarının elastiklik modülü daha düşük ve 10 ile 11x106 psi olarak ölçülmüştür. Bundan da çekme genliği ve gerilme diyagramlarının gerilme artışıyla ilgili olmadığını görmekteyiz. 2-) AKMA SINIRI Akma gerilmesi, kullanılan metal veya alaşıma bağlı olarak plastik deformasyonun önemli derecede arttığı ve çekme grafiğinin düzensizlik gösterdiği gerilmedir. Akma sınırı belirgin olmadığında bunun yerine % 0.2 plastik uzama değeri alınır. Buna da % 0.2 sınırı denir. Öncelikle gerilme ve çekme genliği grafiğinde Hooke doğrusuna paralel bir çizgi çizilir. Bu çizginin... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.