abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tınlama tarama elektron mikroskop dünya kirliliği için ne yapmalı arapça merve köy şölen hatır hatır halk odası ölümsüz sürücü kursları tarafgir sallanma lazer ile kesme yöntemleri muhasebe fonksiyonları idiopati rızk manyetik alan noun clause ikona yaratıcılık ve zeka geleneksel meslekler düdüklü tencerenin çalışma prensibi alın yazısı su sıkıntıları 10.yıl nutku gündönümü pazarlama takımı yönetimi hammade kontrolü karatavuk bilim projeleri mümkün 35 yaş fatih erdoğan namaz bezi halk hikayesi nedir temel üçgen çizimleri adların halleri eski istanbul harita spor dalları büyük selçuklu devletinde kültür ve uygarlık tektonizma dikenli ley yurdumuz dinleme becerisi dead heads dedikodu ton ödemli fen testleri çevremizdeki dini semboller valeybol eksik çiçeklik istatistik kavramları lise 1 matematik banach sarı benek donanim atatürk ve güneş belekler hidrolik pres ortaasya türk cumhuriyetleri esr iletişim çatışmaları çocuk ve bilim teknolojinin amerika üzerindeki etkileri sığma batı cephesi ile ilgili sorular safsatacı moka kinlenme 100 temel eser ozetleri ana kuzusu bir istanbul masalı gardırop gökkuşağı oluşumu köklü ifadeler sportmen tarımı etkileyen faktörler safha maliyet sistemi katip çelebi 1950 siyaset ekonomisinin yapisal sorunlari helvacılık çiftçi mehmet proteinli yiyecekler yazım kuralları dokunulmak mest etmek 346 idealizm murtaza morto ceviz 2002 lgs soruları split klima montajı tilki gibi aydınlatma teknolojileri çocuk hakları


ÇEKME TESTİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 2666 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇEKME TESTİ: Çekme deneyi metaller ve madeni alaşımların gerilme değerlerini ölçmek amacıyla yapılır. Bu deneyde,kullanılan metal kısa bir süre için sabit bir oranda çekmeye maruz bırakılır. Şekil 5.18’de modern bir çekme deneyi makinesinin deneyi nasıl gerçekleştirdiği gösterilmektedir. Gerilmeye maruz kalan numune üzerine uygulanan kuvvet,testi gerçekleştiren makinede ölçülerek bir kağıda aktarılır ( Bu olay,makine üzerinde bulunan germe cihazında okunan değerin kağıda aktarılması olayıdır. ) Çekme deneyinde birçok malzeme çok sıklıkla kullanılmaktadır. Kesit alanı kalın metaller için, 0.50 mm. çapında hafif yuvarlak numuneler kullanılır. Fakat kağıt gibi ince metallerde ise yassı numuneler kullanılmaktadır. Çekme deneylerinde kağıda aktarılmış olan bilgiler, mühendislik gerilmesi ve çekme genliğinin oluşumunda önemli bir kaynak teşkil ederler. Şekil 5.22 , yüksek gerilmeye maruz kalan alüminyum alaşımının gerilme ve çekme genliği grafiğidir. Metaller ve alaşımların,yapısal dizaynı ve çekme deneyi sonucunda ortaya çıkan verilerinin mekanik özellikleri şunlardır: 1-) Elastiklik Modülü 2-) Akma Gerilmesi 3-) Çekme Dayanımı 4-) Kopma Uzaması 5-) Kopma Büzülmesi 1-)ELASTİKLİK MODÜLÜ Çekme testinin ilk aşamasında metal elastik deformasyona uğrar. Bu da numunenin üzerinde bulunan kuvvet kaldırılırsa , numunenin orijinal uzunluğuna geri döneceği anlamına gelmektedir. Metallerdeki maksimum deformasyon % 0.5‘den daha azdır. Genel olarak metaller ve alaşımların çekme genliği ve gerilme değerleri arasında doğrusal bir orantı vardır. Bu olay da Hooke Yasasına göre açıklanmaktadır. Bu formüldeki ‘’E’’ elastiklik modülüdür. ( Young Modülü ) Elastiklik modülü ; metaller ve alaşımların atomları arasındaki bağ gerilmeleriyle ilgilidir. Tablo 5.1 bazı metallerin elastiklik modül değerleri listelenmiştir. Malzeme Elastiklik Mod. Kesme Modülü Possion oranı Alüminyum alaşımları 10.5 (72.4) 4.0 (27.5) 0.31 Bakır 16.0 (110) 6.0 (41.4) 0.33 Çelik 29.0 (200) 11.0 (75.8) 0.33 Paslanmaz Çelik 28.0 (193) 9.5 (65.6) 0.28 Titanyum 17.0 (117) 6.5 (44.8) 0.31 Yüksek elastiklik modülüne sahip metaller kolay kolay eski hallerine dönemezler. Örnek olarak çelik ve alüminyumu verebiliriz. Çeliğin elastik modülü değeri 30x106 psi. dir. Fakat alüminyum alaşımlarının elastiklik modülü daha düşük ve 10 ile 11x106 psi olarak ölçülmüştür. Bundan da çekme genliği ve gerilme diyagramlarının gerilme artışıyla ilgili olmadığını görmekteyiz. 2-) AKMA SINIRI Akma gerilmesi, kullanılan metal veya alaşıma bağlı olarak plastik deformasyonun önemli derecede arttığı ve çekme grafiğinin düzensizlik gösterdiği gerilmedir. Akma sınırı belirgin olmadığında bunun yerine % 0.2 plastik uzama değeri alınır. Buna da % 0.2 sınırı denir. Öncelikle gerilme ve çekme genliği grafiğinde Hooke doğrusuna paralel bir çizgi çizilir. Bu çizginin... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.