abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dna ve rna nın görevleri ölçülülük ilhanlık ataturkun bilimle ilgili sozleri duyguların olmadığı bir dünya atasözler ölçme değerlendirme teskin ajitasyon rektum kalori miktarları 19 mayıs 1919 fanuslu rekreatif bekçilik etmek insan kaynakları yönetiminde değişen çalışma ilişkileri tamlanan tekbenci gelecekle ilgili beklentilerim merkez kaç kuvveti engelli ve spor ekonomik faaliyetler hakkında bilgi çin ülkesi ve bilgileri değişken maliyet oruçlu tasni mondros ateşkes antlaşması kusursuz fırtına panorama elektriğin üretilmesi canlıların yok olma nedenleri inanç hürriyeti işletme içi şikâyet hamil olmak bozukluk uyaklar merkez çelik kayseri fenerbahçe tavaf etmek otto termodinamik yaz sporları evli simgeci daralma tamsayı soruları parenteral frankenstein summary 2525 gauss eğrisi hayat bilgisi günlük planları pastacılık uzak ülke feasibility study att sıralaması anadolunun sesi ayrılık keyif etmek kaza resimleri un fabrikası fizibilite raporu vergi kaçakçılığı sorunu ve çözüm önerileri belediyelerde mali özerklik yumuşak din bireyi esas alır lota şeker portakalı özeti belize günümüzde iletken maddelerin kullanım alanları moratoryum taraftar dürbünün yapısı turkiye açık düşme çift rahim taşlamacı santigrat kastamonu havalandırma projesi çanakkale savaşı ıle ılgılı resımler bati defterin aşamaları kalça eklemi akraba evliliği ve sakıncaları gelmek barış ile ilgili atasözleri ırmak roman rekreasyonel katılım 4 ve 5. ünite soruları boş durmak işarî büzgü panik olmak geometrik formüller piyes ler bir defalık boşanmak maas yazısı akit kız meslek liseleri


ZİHİN HARİTALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 27517 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ZİHİN HARİTALARI Zihin haritası bir tür not tutma tekniğidir. Klasik not tutma tekniklerinde, kelime, liste ve çizgi kullanma, analiz yapma gibi sınırlı sayıda zihnî yetenekten yararlanılır ve çoğunlukla tek renk kullanılır. Hızla modası geçmekte olan bu tekniğin iki önemli dezavantajı vardır: Zihnî yeteneklerimizin sadece yarısından yararlanır. Öğrenmenin, mucitliğin ve hafızanın temel araçlarından biri olan rengi kullanmaz. Tek renkli notlar monoton ve sıkıcıdır. Zihin Haritaları, kelimelerin yanı sıra renk, boyut ve kavramları ihtiva eder. Beyaz A3 kağıtlara, bir düzine kadar renkli keçe uçlu kalemle çizilmeleri uygun olur. Zihin Haritaları’nın geleneksel not alma metoduna göre pek çok avantajları vardır: 1. Zaman kazandırır- Sadece anahtar kelimeler ve kavramları not alır ve okursunuz. 2. Önemli konular üzerinde yoğunlaşmanızı sağlar. 3. Beyninizi ve mucitlik yeteneklerinizi geliştirir. 4. Hatırlama gücünüzü artırır. Zihin haritası, merkezî bir kavramla başlar. Bu kavramdan etrafa yayılan düşünceler, çizgiler halinde haritanın iskeletini oluşturur. Anahtar kelimeler, bu iskelete yerleştirilir ve daha sonra boşluklar doldurulur. Vurgulanmak istenen kavramlar, daha büyük yazılır. Fikirler; halkalar, kıvrımlar ve oklar kullanılarak birbirine bağlanır. Bu arada dikkat çekmek için hususî semboller ve kodlardan da yararlanılabilir. Zihin Haritaları, not tutma yanında problem çözme, planlama ve paradigma değişimi için de idealdir. Ayrıca konuşma hazırlarken, iletişim kurarken, öğretirken ve idare ederken de kullanılabilir. Anlamak, anlayış, anlam, anlama, anlaşmak, anlatmak, anlaşılmak gibi kavramlar hayatta insanların önem verdiği kavramlardandır. Bu kavramların hepsi de anlama eğitiminin kapsama alanına girmektedir. İnsanoğlu, doğduğunda anlam dünyası ya da zihin haritası boş bir haldeydi. Zamanla annesi, babası başta olmak üzere içinde yaşadığı kültür ve eğitim ortamı bu haritanın ana çizgilerini oluşturdular. Zihinsel haritalarımızın nasıl oluşturulduğunu anlayabilmemiz için psikoloji bilimine ait bir terim olan algı düzeneği terimi açıklığa kavuşturulmalıdır. Algılama, yorumlama ve bilme süreçleriyle ilgili tüm etkenlerin yarattığı örgütlü ve dinamik fikrî sisteme algı düzeneği ya da paradigma denir. Paradigmayı bir haritaya benzetecek olursak, harita temsil ettiği şeyi ne kadar gerçekçi olarak yansıtırsa o derece değer kazanır. Örneğin bir şehrin haritası o şehrin kendisi değildir; o şehrin kağıt üzerine çizilmiş bir modelidir. Şehri ne kadar gerçeğe uygun olarak temsil ediyorsa, harita o derece kullanışlı ve işe yarar olacaktır. Paradigma da bir harita gibi başka bir gerçeğin modelidir, kendisi değil. İki türlü paradigma sürekli bizimledir: 1. Gerçeğin ne olduğu ile ilgili paradigma, 2. Nelerin nasıl olması gerektiğini gösteren değerler paradigması. Bursa haritası ile İzmirde adres aramaya kalkışan birinin paradigması ger... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.