abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders levye yarım yol ayrımı kemal tahir varyans analizi sofracı otel güvenliği zirkon kalıp üretimi iştiyak bilimsel yöntemlere örnekler 8. sınıf matematik demokrasinin tarihsel gelişimi saçak kök idarî degazör gabari intermezzo istirham 35 yaş kitap özeti açı soruları cografi keşifler sızıntı patlamalı perişanlık hayvanların yaşantıları cehennem olmak gazete sarı sayfalar düşüt avrupa hun devleti Amerikalı organ sistemleri osmanlıda ayan teşkilatı sarsıntısız noktainazar dergi sunumu asitler ve bazlar metrekare sıralamak açık senet lcd canlılardaki önemli proteinler kelebek e-iş müzük dem doğadan faydalanma yolları boşboğazlık patatesli ana kara 1.dünya savaşı genel sonuçları akımlar kanunu yardim severlik destanlarımız fizikokimya tez yasama kurulu milli mücadele insanca varolma sanatı düşürmek guguk yapmak muhasebe defterleri 1. ve 2. dereceden bilinmeyenli denklemler birler ressamlık ilkögretim matematik 1 beyaz evin gizemi eksi sayı şef ısıl denge demet demet şövale depozit delphi sql ölü gözü gibi et obur tahayyül oks 10 yıl işkâl ihtiyarlık sigortası teavün değişim adaptasyon yaklaşımları yüksekten bakmak 6. sınıf sosyal bilgiler soru bankası necip fazıl kısakürek şiirleri makro iklim ikircikli şerbetli dokumacı mesnevi nedir atatürk ve cocuklar makaralar ve palangalar maniler 2005 lgs sonucları işsiz güçsüz haldun taner yalıda sabah tütsü yapmak ölgünlük çağdaş resim nedir yuvak fen ve teknoloji dersi


ZİHİN HARİTALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 27517 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ZİHİN HARİTALARI Zihin haritası bir tür not tutma tekniğidir. Klasik not tutma tekniklerinde, kelime, liste ve çizgi kullanma, analiz yapma gibi sınırlı sayıda zihnî yetenekten yararlanılır ve çoğunlukla tek renk kullanılır. Hızla modası geçmekte olan bu tekniğin iki önemli dezavantajı vardır: Zihnî yeteneklerimizin sadece yarısından yararlanır. Öğrenmenin, mucitliğin ve hafızanın temel araçlarından biri olan rengi kullanmaz. Tek renkli notlar monoton ve sıkıcıdır. Zihin Haritaları, kelimelerin yanı sıra renk, boyut ve kavramları ihtiva eder. Beyaz A3 kağıtlara, bir düzine kadar renkli keçe uçlu kalemle çizilmeleri uygun olur. Zihin Haritaları’nın geleneksel not alma metoduna göre pek çok avantajları vardır: 1. Zaman kazandırır- Sadece anahtar kelimeler ve kavramları not alır ve okursunuz. 2. Önemli konular üzerinde yoğunlaşmanızı sağlar. 3. Beyninizi ve mucitlik yeteneklerinizi geliştirir. 4. Hatırlama gücünüzü artırır. Zihin haritası, merkezî bir kavramla başlar. Bu kavramdan etrafa yayılan düşünceler, çizgiler halinde haritanın iskeletini oluşturur. Anahtar kelimeler, bu iskelete yerleştirilir ve daha sonra boşluklar doldurulur. Vurgulanmak istenen kavramlar, daha büyük yazılır. Fikirler; halkalar, kıvrımlar ve oklar kullanılarak birbirine bağlanır. Bu arada dikkat çekmek için hususî semboller ve kodlardan da yararlanılabilir. Zihin Haritaları, not tutma yanında problem çözme, planlama ve paradigma değişimi için de idealdir. Ayrıca konuşma hazırlarken, iletişim kurarken, öğretirken ve idare ederken de kullanılabilir. Anlamak, anlayış, anlam, anlama, anlaşmak, anlatmak, anlaşılmak gibi kavramlar hayatta insanların önem verdiği kavramlardandır. Bu kavramların hepsi de anlama eğitiminin kapsama alanına girmektedir. İnsanoğlu, doğduğunda anlam dünyası ya da zihin haritası boş bir haldeydi. Zamanla annesi, babası başta olmak üzere içinde yaşadığı kültür ve eğitim ortamı bu haritanın ana çizgilerini oluşturdular. Zihinsel haritalarımızın nasıl oluşturulduğunu anlayabilmemiz için psikoloji bilimine ait bir terim olan algı düzeneği terimi açıklığa kavuşturulmalıdır. Algılama, yorumlama ve bilme süreçleriyle ilgili tüm etkenlerin yarattığı örgütlü ve dinamik fikrî sisteme algı düzeneği ya da paradigma denir. Paradigmayı bir haritaya benzetecek olursak, harita temsil ettiği şeyi ne kadar gerçekçi olarak yansıtırsa o derece değer kazanır. Örneğin bir şehrin haritası o şehrin kendisi değildir; o şehrin kağıt üzerine çizilmiş bir modelidir. Şehri ne kadar gerçeğe uygun olarak temsil ediyorsa, harita o derece kullanışlı ve işe yarar olacaktır. Paradigma da bir harita gibi başka bir gerçeğin modelidir, kendisi değil. İki türlü paradigma sürekli bizimledir: 1. Gerçeğin ne olduğu ile ilgili paradigma, 2. Nelerin nasıl olması gerektiğini gösteren değerler paradigması. Bursa haritası ile İzmirde adres aramaya kalkışan birinin paradigması ger... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.