abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kimyasal su köy şölen cam elyaf takviyeli kompozit malzemelerin mekanik özelli monte kristo singapur ihtar metroloji nakkaş külliye sıcak şekillendirme rast gelmek gures çicekler gece ne yapar etkilenme yüreğinin götürdüğü yere git yaşlara göre eğitim psikolojisi sporlanma beyaz diş jack bulgaristanın özellikleri belekler 1980 sonrası kitler siyatik mirasçı donra bilgisayar bölümü staj dosyaları kurum içi iletişim perde inmek ameliyat çilehane biz insanlar ortalamak ataturkün bilimle ilgili sozleri deoksi akıllı ev sistemleri imza günü siyahlaşma okul mezuniyet şiirleri insan sevgisi ile şiir ram bellek canlı ve cansız varlıkların yapı cnc programlama zümre toplantısı tutanakları sanayi bitkileri fayton bayındırlık 2006 öss sınav sonuçları alın teri atatürk ilkelerinin önemi biat çapulcu arınma atatürk ve cumhuriyetin getirdiği yenilikler fransa giysileri sigara dumanındaki gazlar bencileyin destancı baskın bitkiler hamur açmak god father son birim yıldız üçgen beydeba kelile ve dimne sere gang oran ve orant karagöz ile hacivat ın hayati iliştirme yumuşacık hizalamak etli canlı zülfü livaneli agami bayrak şiirleri sodon sql soruları bağışlatma pazarlama nedir çinici mangan tasmanya boğazı seramik döküm müessese oseonografya karışlamak nutuk özeti dengeye etki eden etmenler sadelik otuzbir analoji örnekleri çırakma remiz stilizasyon ahmet cevdet paşa 4 zamanlı motor pasiflik bitki sosyolojisi ingilizce iş mektubu solunum sistemini korumak türkiyedeki tarihi yerler


EĞİTİMLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : PowerPoint Sunumu
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 27591 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKÜ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİMDE PLANLAMA VE DEĞERLENDİRME DERSİ “EĞİTİMLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR” ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKSÜT HAZIRLAYANLAR KADİR KOÇYİĞİT SULTAN AKDEMİR ÖMER AKGÜL HACI DEMİRBAŞ HATEM BOLAT FATİH ÖZKAYA EĞİTİMLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR Eğitim: Yetişkin bir neslin yetişmekte olan bir nesle bilgi, beceri ve iyi alışkanlıklar kazandırmak için yaptığı bilgi ve becerilerin tümüdür. İnsan: Bio-kültürel , sosyal ve düşünebilen bir varlıktır. Yaşantı: Bireyin doğumdan başlayıp ölüme kadar kendisini yönlendiren zorlu bir süreçtir. Kültür: İnsanoğlunun meydana getirdiği maddi ve manevi her şeye denir. Kültürleme: Bir toplumda varolan kültürel değerlerin bireye kazandırılmasıdır. Üçe ayrılır; Zoraki kültürleme Gelişi güzel kültürleme Kasıtlı kültürleme Kültürlenme: Farklı toplumlardaki bireylerin bir araya gelerek bir birlerini etkilemeleri sonucunda farklı bir kültür oluşturmalarıdır. Davranış: İsteyerek veya istem dışı yaptığımız hareketlerin tümüne denir. Öğretmen: Eğitimle karıştırılan bir kavram olup , gerçekte bireye kazandırılması gereken davranışların planlı, programlı bir şekilde okulda yapılmasıdır. Öğrenme: Bireyin yaşam sırasında edindiği, öğrendiği her şey olup bireyi etkileyen ve değiştiren durumların tümüdür. Eğitim Bilimi: Eğitim kurumlarındaki öğrencilere istenilen davranışların verilirken bir program veya planın izlenmesine denir. Eğitim Programı: Okul içinde ve dışında bireylere öğretilen, verilen her şeye denir. EĞİTİMDE PLANLAMA Öğretim etkinliklerinin en rasyonel ve düzenli şekilde nasıl yürütüleceğinin ortaya konmasına eğitimde planlama denir. SORULAR 1) Öğretmen – öğrenci ve program açısından planlamanın yararları nelerdir? 2) Planlı çalışmanın yararları nelerdir? 3) Yıllık plân, günlük plân yapılması zorunlu taslaklar mıdır? Yıllık Plân: Öğretilecek temel konuları ve her konu için kullanılacak ortalama süreyi içeren ana taslaktır. Ünite Plânı: Bir öğrenme ünitesi bütünlüğü içinde hazırlanmış kapsamlı ders planıdır. Günlük Plân: Bir günde yapılması planlanan farklı dersler için öğretme-öğrenme etkinliklerinin birlikte tasarlanmasıdır. Ders Plânı: Bir derste işlenecek konu yada konular için öğretme-öğrenme etkinliklerinin tasarlanmasıdır. Stajer bir öğretmenin ders plânı hazırlarken dikkat etmesi gereken hususlar: Dikkat çekme - Geliştirme-Sunu Güdüleme, İstek kılma - Özetleme Gözden geçirme - Ödev verme Hedef davranışı söyleme - Tekrar güdüleme Geçiş-Açıklama - Kapanış EĞİTİMDE PROGRAM GELİŞTİRME SÜRECİ Eğitimde program geliştirme: Programın öğeleri olan amaç, içerik , öğretme , öğrenme süreci ve değerlendirme boyutları arasındaki dinamik ilişkilerin bütünüdür. Eğitim programının öğeleri: Hedef ve davranışlar: Dikey boyut - Uzak hedefler - Genel hedefler - Öz... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.