abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sıvıların basıncı soru kişisel bakım kara tahta h iradei milliye şiş kebap kort tenisin tarihçesi 6.sınıf matematik tokmak besiye diriksel eğitim kitapları isnat etmek edilgin açık uçlu deneyler organların görevleri sözleşme yapmak Endonezyalı kamp nedir kontrol şemaları şairlerin görevi sebze çorbası evde bakım lavoisier kanunu olurluk kare ilk kim buldu mevkuf boş taşıtların gelişimi fiyatlı resmi kurumlar almanya tarihi eser tüketici hakları benzetme nedir edebi sanatların şiir için önemi mondros ateşkes ant.maddeleri bilgisayar kullanim ihsaniye mikrometre dolaştırma çiğ renkçi plânlı pasavan tesis planlama dersi çokuluslu işletme aydınlatma tesisatı bayram kar gibi radio reciever türk milliyetçiliği ve jeopolitik sır adlı kitap hakkında bilgi komedinin özellikleri biyoteknik faranjit tedavisi çarıkçı nihat genç mason basit kesrin tanımı portakal ev bozmak hal tercümesi divizörler filigran have to be has to be doga-insan iliskisi binder genclige hitabe trafik ve ilkyardım marjinalizm enerji metotlar özdeyiş sap cumhuriyetin yurdumuza kazandırdıkları kurşun izabe fırınları 1. dereceden denklem çözümü ön deyi cop ases incitme başını toplamak efsaneler 17. yuzyıldakı yenılıkler ingilizce film özeti kedigiller şahika asimetri ve simetri nedir su küre matematikteki eski rakamlar ticaret sicili ayin sekilleri benzoin ikiz anlam verginin konusu 101 tanıtım yolu aydın ilinin tarihi eserleri çakşırlı ciğer acısı kars basın tarihi 13. ve 15.


TAŞINIR MÜLKİETİNİN ASLEN KAZANILMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 27837 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Eşya Hukukunda Taşınır Mülkiyetinin Aslen Kazanılması Medeni Kanun, tıpkı taşınmaz (gayrimenkul) mülkiyeti gibi, taşınır (menkul) mülkiyetini de düzenlemiştir. Ancak, bu düzenleme yalnız taşınır mülkiyetinin konusu, kazanılması ve yitirilmesine ilişkindir; bu tip mülkiyetin kapsamı ve daraltılması söz konusu düzenlemede yer almamaktadır. Türk Medeni Kanununun (TMK) 762. Maddesinde açıklandığı üzere, taşınır mülkiyetinin konusuna, bir yerden başka bir yere nakledilebilen taşınır eşya ile taşınmaz mülkiyetinin kapsamına girmeyen ve edinime (temellüke) elverişli olan doğal güçler (tabii kuvvetler) girmektedir. Taşınır eşya, özüne zarar verilmeden, kendi kuvveti veya başka bir kuvvetle bir yerden başka bir yere nakledilebilen ve maddi varlığı olan şeylerdir. Tanımda belirtilen özelliklere sahip olabilmekle beraber insan vücudu, fikir ve sanat eserleri (gayri maddi eşya) üzerindeki haklar taşınır eşya sayılamayacaklar arasında yer almaktadır. Bunun yanında, bir taşınır eşya, bir taşınmazın bütünleyici parçası (mütemmim cüzü) durumundaysa, sözü edilen eşya, taşınır mülkiyetine konu teşkil etmekten çıkar. Ayrıca kamu malları da, özel mülkiyetin konusuna girmediklerinden, taşınır mülkiyetine de konu olamazlar. Doğal güçler, kişilerce hakimiyet altına alınabilmeleri yani edinime elverişli olmaları halinde, ekonomik bir değer taşımaya başlarlar. Bu durumda, yarar sağlanması söz konusu olur ve doğal güçler taşınır mülkiyetinin konusu olabilirler. Ancak bunun için, doğal güçler taşınmaz mülkiyetine dahil olmamalıdır. Eşya hukukunda, taşınır ve taşınmaz mülkiyetinin kazanılması konusunda farklı düzenlemelere gidilmiştir. Taşınmazlar için, aleniyet, tapu siciline yapılan tescille sağlanırken, taşınırlar için teslim yeterlidir. Ancak taşınır mülkiyetinin kazanılması (iktisabı) da, taşınmazlarda olduğu gibi, devren kazanılma ve aslen kazanılma olmak üzere iki yolla mümkündür. Mülkiyetin bir şahıstan diğerine geçtiği durumlarda, devren kazanma (iktisap) söz konusu olur. Devren kazanma, ya devreden ve kazananın anlaşması ile ya da kanundan ötürü, miras intikali şeklinde ortaya çıkar. Bu tür kazanmada, mülkiyet, ya zilyetliğin nakli ile ya da zilyetlik nakledilmeden devredilir. (TMK. 763) İkinci yol olan aslen kazanma (iktisap) ise buradan sonra detaylı olarak incelenecektir. TAŞINIR (MENKUL) MÜLKİYETİNİN ASLEN KAZANILMASI Bir malın mülkiyetinin bir başka kişinin mülkiyet hakkına dayanmaksızın kazanılmasına, taşınır mülkiyetinin aslen kazanılması denir. Bu durumda, kişi ya daha önce hiç kimsenin mülkiyetine girmemiş bir mal üzerinde mülkiyet hakkı kazanmaktadır ya da kişi bir mülkiyet hakkı kazanırken bir başkası hakkını kaybetmekte; ama bir intikal söz konusu olmamaktadır. Aslen kazanma hallerinden bir kısmında kazanım, kazananın bu yoldaki arzusuna, iradesine bağlıdır. Sahiplenme(ihraz), bulunmuş eşya (Lukata) ve zamanaşımı yoluyla aslen kazanım... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.