abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders içsel enerji türkiyenin güzellikleri avarelik farenjit modern türk tiyatrosu dışsal saklanma fen ödevleri tedaş lümen sanat eğitiminin toplumsal etkileri yönetim yapıları işgalci katılımcı iş iklimi gsm staj 3.sınıf sorular spor sakatlıkları pazarlama ve satıs elmas dilin işlevleri osmanlı devletinde bilim cephe açmak dizel işletme mekanizmaları isat orman ürünleri sektörü iflâs atatürkün sosyal insan heykeli yapmak arşınlama radyografik muayene aç karnına istanbul fethi resimleri ağaçlandırma hava bozmak bayatlama sahmeran nakkare pıd arı gibi ferahfeza trafik ve yayalar özleşme hassas ölçme aletleri inşaat boyaları delişmen fenomen erzurum kültürü atatürk ve müzik mütedeyyin matematik öğretiminde materyaller elektronik girişimcilik kaplan derisi can borcunu ödemek ayvaz kasap hep bir hesap kireçli varyak akredi eleştirel dinleme fisyon baki gazelleri muflonlu kimya öys soruları elmaslı piyes kuran hazım değiştirim öğretim teknikleri mekanize 44 celik kiris 1 fazlı transformatör isilik sökü otu radar sonar ultrason nedir kayrılmak kan neden kırmızıdır barut kim buldu özgürlükler psikasteni finite elements istemek arı çeşitleri mustafa çankaya topraklama dava görmek hareket hız cumhuriyetin kuruluşu koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman çelebi derler hidrodinamik yataklar katletme valfler 10.sınıf kimya ahşap globalleşme Rumca ingilizce günlük konuşma dil tfd olcme düşünüş selçuklularda spor


ALKALİ METALLER ÖZELLİKLERİ VE SANAİDE KULLANİM ALANLARİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 28230 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÖGRENCININ; ADI :MUSTAFA SOYADI :ÇOLAK SINIFI :10-TL NO :6 OKULU :ÇORLU M.R.UZEL END.ve TEKNIK MESLEK LISESI ÖDEV KONUSU:Alkali metaller,özellikleri ve sanayide kullanim alanlari KAYNAKLAR:1-Yeni Rehber Ansiklopedisi 2- www.sanalhoca.com 3-Kimya 2 “Faruk Karaca” ÖGRETMENIN; ADI :BEGÜM SOYADI :YANIK ALKALI METALLER Periyodik cetvelin birinci grubunda lityum, sodyum, potasyum, rubidyum, sezyum ve fransiyum elementleri bulunur. Bu grup elementlerinin hidroksitleri kuvvetli baz özelligi gösterdiginden, bazik anlamin gelen alkali metaller adiyla anilirlar. Alkali metaller, en dis orbitalleri olan küresel s orbitalinde bir degerlik elektronu tasirlar. Elektronsistemlerinin benzerliginden, alkali metallerin bir çok özellikleri de birbirine benzer. Her biri, ayni periyotta bulunan diger elementlere göre daha büyük atoma sahiptirler. Dis orbitaldeki tek elektronu kolaylikla verip elektron sistemlerini asal gazlara benzeterek +1 degerlikli iyon (katyon) halinde bilesikler olustururlar. Alkali metal atomlarinda elektronlar, çekirdekten uzakta olduklarindan koparilmalari kolay, iyonlasma enerjileri düsük, düsük elektronegativiteli, dolayisiyla en kuvvetli elektropozitif elementlerdir. Isiklandirildiklarinda elektron yayabilirler. Bu sebepten potasyum ve sevyum foto-elektrik hücrelerde kullanilirlar. Alkali metallerin erime ve kaynama noktalari düsük olup, grupta asagiya dogru inildikçe erime ve kaynama noktalari daha da düser. Biçakla kesilebilecek kadar yumusaktir. Elektrik akimini ve isiyi iletirler. Ilk kesildiklerinde yüzeyleri gümüs parlakligindadir. a-Tabiatta Bulunuslari Alkal, metaller tabiatta sadece +1 yüklü iyonlar halinde bulunurlar. En bol bulunanlari sodyum ve potasyumdur. Yer kabugunda bulunan elementler içindealtinci ve yedinci sirayi alirlar. Lityum daha az bulunmasina ragmen, hemen hemen bütün kayalarda az miktarda rastlanir. Rubidyum ve sezyum çok az bulunur. Radyoaktif bir element olan fransiyum tabiatta hiç bulunmaz. Ancak nükleer reaksiyonlarla eser miktarlarda olusabilir. Alkali metal bilesiklerinin pek çogu suda çözündüklerinden. Genellikle deniz suyunda ve aci kuyu sularinda bulunurlar. Tabiatta alkali metallerin bilesiklerinin elde edilmesine yariyan bir çok yataklar vardir. Bazi tuz yataklarinda potasyum, KCI ve KCI, MgCI2 . 6H2O seklinde bulunmaktadir. Sodyum ve potasyum iyonlari, degismez bir sekilde bitki ve hayvan dokularinda bulunur. Sodyum iyonu hüçre disi sayilarinin, potasyum iyonu ise, hücre içinin baslica katyonlatindandir. Bu iyonlarin su kaybini önleme gibi genel fizyolojik görevleri de vardir. b-Elde Edilisleri: Alkali metalleri elde edebilmek için bilesiklerinden... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.