abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders platon-devlet emrivaki elektronlar astreoid nallama arazi değerleme tecdit et obur resim dersi yıllık planı fındık atatürk ün türk dilini geliştirmel için yaptıkları kokona meşk vermek dayanışmanın toplum hayatındaki önemi sakıntı biyoloji slayt triko gözü gibi sevmek primat satış raporları racism atatürkün yenilikleri yansılama gazlaştırma istihdam çeşitleri karagöz ve hacivatın hayatı ikizkenar üçgen yok oğlu yok atatürkün özlü sözleri istim elektronik stajı tur+operatörleri ease ütü tarihi cevher seramik fonksiyonel ölçü veri toplama araçları boya staj rapor 2004 kpss soruları burdur hacılar kiralayan paraboloit agırlık ölçüm araçları the breathing method duyurulmak makroekonomik göstergeler akordion mikroskob nedir Afrikalılık feet yeraltı trigonometrinin tarihi iktifa elektrik cinsel şiddet metre ve cm işlem ve aritmatik fm alıcı devre şeması yetenek dil bilimci ara deniz 30 ağustos ingilizce istiklal marşı anlamı okul kütüphanesi ikram membran nedir iktisadi artık atatürkün çocuklara verdiği önem ithal malı ilkyardım eştirme serpilme howard pyle dal sınır yöntemi gözü bağlı tasarruf moleküllerin özelikleri sempatik kârlı ikinci yarı çok boyutlu floresan iktisat iş alanı fazla olmak zaman aşımı iğ ağacı merkezce kilis anadolu lisesi mucize televizyonun tarihi kuranda para sosyo-kültürel farklılıklar orhun abideleri ecommerce rusya federasyonunun asya kesimindeki özerk cumhuriyetler muare gazete reklamları spaghetti atlas


ADIM MOTORLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 28462 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ADIM MOTORLARI 1. Giriş Açısal konumu adımlar halinde değiştiren, çok hassas sinyallerle sürülen motorlara adım motorları denir. Adından da anlaşılacağı gibi adım motorları belirli adımlarla hareket ederler. Bu adımlar, motorun sargılarına uygun sinyaller gönderilerek kontrol edilir. Herhangi bir uyartımda, motorun yapacağı hareketin ne kadar olacağı, motorun adım açısına bağlıdır. Adım açısı motorun yapısına bağlı olarak 90 , 45 , 18 , 7.5 , 1.8 veya daha değişik açılarda olabilir. Motora uygulanacak sinyallerin frekansı değiştirilerek motorun hızı kontrol edilebilir. Adım motorlarının dönüş yönü uygulanan sinyallerin sırası değiştirilerek saat ibresi yönü (CW) veya saat ibresinin tersi yönünde (CCW) olabilir. Adım motorlarının hangi yöne doğru döneceği, devir sayısı, dönüş hızı gibi değerler mikroişlemci veya bilgisayar yardımı ile kontrol edilebilir. Sonuç olarak adım motorlarının hızı, dönüş yönü ve konumu her zaman bilinmektedir. Bu özelliklerinden dolayı adım motorları çok hassas konum kontrolu istenen yerlerde çok kullanılırlar. Adım motorlarının kullanıldıkları yerlere örnek olarak, endüstriyel kontrol teknolojisi içerisinde bulunan bazı sistemler, robot sistemleri, takım tezgahlarının ayarlama ve ölçmeleri verilebilir. Ayrıca, adım motorları konumlandırma sistemlerinde ve büro makinaları ile teknolojisi alanında da kullanma alanı bulmaktadır. Adım motorlarının bu kadar çok kullanılma alanı bulmasının nedeni bu motorların bazı avantajlara sahip omasıdır. Bu avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.  Geri beslemeye ihtiyaç göstermezler. Açık döngülü olarak kontrol edilebilirler.  Motorun hareketlerinde konum hatası yoktur.  Sayısal olarak kontrol edilebildiklerinden bilgisayar veya mikroişlemci gibi elemanlarla kontrol edilebilirler.  Mekanik yapısı basit olduğundan bakım gerektirmezler.  Herhangi bir hasara yol açmadan defalarca çalıştırılabilirler. Adım motorlarının bu avantajları yanında bazı dezavantajları da aşağıdaki şekilde sıralanabilir.  Adım açıları sabit olduğundan hareketleri sürekli değil darbelidir.  Sürtünme kaynaklı yükler, açık döngülü kontrolda konum hatası meydana getirirler.  Elde edilebilecek güç ve moment sınırlıdır. 2. Adım Motoru Çeşitleri Kullanımda olan birçok elektrik motorunda olduğu gibi adım motorları da makinanın yapısına ve çalışmasına göre sınıflandırılabilir. Değişken Relüktanslı (DR) Adım Motoru Değişken relüktanslı adım motoru en temel adım motoru tipidir. Bu motorun temel prensiplerinin daha iyi anlaşılabilmesi için kesit görünüşü Şekil 1’ de gösterilmiştir. Bu üç-fazlı motorun 6 adet stator kutbu vardır. Birbirine 180 açılı olan herhangi iki stator kutbu aynı faz altındadır. Bunun anlamı, karşılıklı kutupların üzerindeki sargıların seri veya paralel olması demektir. Rotor 4 adet kut... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.