abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bürüm azınlık nedir orta ve yüksek gerilim kalıç böce ırlamak nesillerin ruhu kıyafetler bilimin etkileri marmara bölgesi hello gözü tok sıçan yolu işletmelerde büyüme ve büyümenin finansal yönü biyoloji planları 7 sınıf tarih dersi cılızlaşma çemberde yaylar ruh bilimi tam değer koşar adım adedî dünyada kurulan ilk fabrika üçteker alışılmamış giriş kartı dört çifte günce radar sistemi lüzumlu lüzumsuz toprak alkali metalleri özellikleri aralanma büklük iç anadolu halk oyunları hazırlıksız konuşma sicim oksi-gaz taşımak egypt afyondaki türbeler çivit rengi uyarlamak ayarsızlık müzik günlük plan test etmek haremlik mikroskobik canlılar korunma inleme meşale 19.yüzyıl osmanlı devleti Hint yağı anadolu ve türkiye isimleri kaba kayseri staj control systems ıslaklık Mushaf stor dedüksiyon paslı trigonometrik fonksiyonların görevi gizlenmek işletme kurma nedenleri müzik aletleri ve nota chol müzikte sonat 20. yüzyılda insan hakları düşüncesi yunus emre felsefesi meslek etiği frigo ön teker aydınlatma hesabı heterotrofi endomik bitki microsoft access vurmalı çalgılar teorisyen 9. sınıf fen soruları örtük program edebiyat ile tarih ilişkisi hz. muhammed in ayak izi öldürme geçmeli rosh aracları müeccel atatürkün dil ve edebiyat geçimsiz terlik dikiş iddia ortak kullanım alanları işletmelerde insan davranışları atatürkün düşünceleri ahi isimler dönem ödevi işlemci nedir eli çabuk dişli fm


BESİNLER HAKKINDA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 28801 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Canlılar, hayatlarının devamı için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji, besinlerin kullanılması ile sağlanır. Ayrıca; büyüme, gelişme, yaşlanan dokuların yenilenmesi ve yaraların onarılması için de bazı maddeler gereklidir. Bütün bunlar besinlerle karşılanır. Besinlerden enerji elde edilebilmesi için önce kana geçmeleri, sonra da hücrelere taşınmaları gerekir. Besinlerin hücrelere geçebilecek kadar küçük parçalara ayrılmalarına sindirim denir. Sindirimi gerçekleştiren organların oluşturduklara sisteme de sindirim sistemi denir. Besinler sindirilerek hücrelere alınabileceği gibi, bazı büyük moleküllü besinler önce hücreye alınıp, sonra hücrenin içinde de sindirilebilirler. Bu nedenle sindirim, yapıldığı ortama göre ikiye ayrılır. Bunlar: -Hücre içi sindirim -Hücre dışı sindirimdir. Hücre içi sindirimde besinler, hücre içine alınır ve sitoplazmada enzimlerle sindirilir. Hücre dışı sindirimde ise besin, hücre içine alınmaz. Öncelikle hücre, besini sindirebilecek enzimleri hücre dışına atar. Besin hücre dışında sindirildikten sonrada ortaya çıkan ürünleri hücre içine alır. Aynı zamanda sindirim, uygulanma şekline göre de ikiye ayrılır: -Fiziksel(mekanik) sindirim -Kimyasal sindirim Fiziksel sindirimde besinler, diş gibi yapılarla ve kaslar yardımıyla besinlerin daha küçük parçalara ayrılmasıdır. Fakat besin maddeleri bu şekilde monomerlerine ayrılamazlar. Bunu yapacak olan enzimlerin temas edebileceği yüzey artmış olur. Kimyasal sindirimde ise besinler, enzimler ve su yardımıyla monomerlerine ayrılmasıdır. Bu tip olaylar hidroliz reaksiyonlarıdır. Sindirim şekilleri ve sistemleri her canlıda aynı değildir. Canlı sınıflarına göre farklılık gösterir. Bu yüzden sindirim sistemleri canlı sınıflarında incelenir. Tek hücreliler, yapılarından dolayı son derece basit sistemlere sahiptirler. Bir tek hücreden oluştukları için sadece hücre sindirimi yaparlar. Çoğunlukla hücre içi sindirim yaparlar. Amip, öglena, terliksi hayvan gibi bir hücreliler, büyük besinleri endositozla veya fagositozla hücre içine, oluşturdukları besin kofullarına alırlar. Bu kofulların içine sindirim organeli olan lizozom, sindirim enzimlerini aktarır. Besinler burada sindirilerek yapı taşlarına ayrılırlar. Oluşan bu yapılar sitoplazmaya geçer. Kofulda kalan artık maddeler aynı kofulla, ekzositozla hücre dışına atılır. Bitkilerde ve mantarlarda özelleşmiş sindirim organları yoktur. Küf ve şapkalı mantar çeşitleri, çürümekte olan bitki ve hayvanların artıkları üzerine yerleşirler. Sindirim enzimlerini artıkların üzerine salgılayarak organik maddeleri sindirirler. Oluşan yapıtaşlarını difüzyon ve aktif taşımayla hücre içine alıp kullanırlar. Böylece faydasız madde ve artıklar hücre içine alınmadan dış ortamda kalır. Bu olay hücre dışı sindirimdir. Bitkiler fotosentezle kendi besinlerini kendileri ürettikleri için sindirim yapmazlar. Topraktan aldıklarını ve fotosentez ürünle... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.