abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ipek ongun yaş on yedi elektriğin güvenliği ısındırmak coal korkusuzluk nüfus politikası ismen demokrasi ders soruları her biri ısınmak kürenin geometrik özellikleri itap direnim sert sert 2. mahmut döneminde ıslahatlar lessi yazarı gerilla pazarlama tafra krizin etkileri 1. seminer çalışması gergin sarfiyat paket etmek çevre kirliliği ve sonuçları iş başvurusu çevre ile ilgili sözler asit baz ve tuzların genel özellikleri gizli el yardımlaşma atasözleri ileri geri adren mekanizma roman özeti söz olmak hipoderm marina işletmeciliği taban basma metomorfik devralmak posta kodu istanbulun prizmalar test kütlenin ölçümü yabancı destan gül gibi mısır pramıtlerı preslenme hesiodos grabeton la fontaıne hayatı geçmiş yıllar çanakkale savaşı ıle ılgılı resımler telefonda pazarlama basıncın hayatımıza etkileri ac jeneratör tasitlarin tarihcesi bitkilerin sınıflandırılması gen aktarımı ve önemi hammadde kalite yontma taş devri büyüksü gün durumu kan bankası demetçi bakî active ibraz etmek demin öngörü atatürkçülük nedir cihetiyle 2003 yılı oks seçimler toplam kalitede algılanan değer sentrozom hayatımızda müziğin yeri ve önemi damarsız bitkiler tenis kısa skeç agriculture trıgonometrık fonksiyonlar starking senatörlük susturucu yapımı romalılar ve matematik bir ada hikayesi 4 ekonomı polıtıkası götürüş vicudumuz bağdaşık açılmak çankaya özet para kırmak başı dinç kimya dersi er meydanı haram etmek core spun iplik onluk bozma aile şirketi


BESİNLER HAKKINDA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 28801 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Canlılar, hayatlarının devamı için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji, besinlerin kullanılması ile sağlanır. Ayrıca; büyüme, gelişme, yaşlanan dokuların yenilenmesi ve yaraların onarılması için de bazı maddeler gereklidir. Bütün bunlar besinlerle karşılanır. Besinlerden enerji elde edilebilmesi için önce kana geçmeleri, sonra da hücrelere taşınmaları gerekir. Besinlerin hücrelere geçebilecek kadar küçük parçalara ayrılmalarına sindirim denir. Sindirimi gerçekleştiren organların oluşturduklara sisteme de sindirim sistemi denir. Besinler sindirilerek hücrelere alınabileceği gibi, bazı büyük moleküllü besinler önce hücreye alınıp, sonra hücrenin içinde de sindirilebilirler. Bu nedenle sindirim, yapıldığı ortama göre ikiye ayrılır. Bunlar: -Hücre içi sindirim -Hücre dışı sindirimdir. Hücre içi sindirimde besinler, hücre içine alınır ve sitoplazmada enzimlerle sindirilir. Hücre dışı sindirimde ise besin, hücre içine alınmaz. Öncelikle hücre, besini sindirebilecek enzimleri hücre dışına atar. Besin hücre dışında sindirildikten sonrada ortaya çıkan ürünleri hücre içine alır. Aynı zamanda sindirim, uygulanma şekline göre de ikiye ayrılır: -Fiziksel(mekanik) sindirim -Kimyasal sindirim Fiziksel sindirimde besinler, diş gibi yapılarla ve kaslar yardımıyla besinlerin daha küçük parçalara ayrılmasıdır. Fakat besin maddeleri bu şekilde monomerlerine ayrılamazlar. Bunu yapacak olan enzimlerin temas edebileceği yüzey artmış olur. Kimyasal sindirimde ise besinler, enzimler ve su yardımıyla monomerlerine ayrılmasıdır. Bu tip olaylar hidroliz reaksiyonlarıdır. Sindirim şekilleri ve sistemleri her canlıda aynı değildir. Canlı sınıflarına göre farklılık gösterir. Bu yüzden sindirim sistemleri canlı sınıflarında incelenir. Tek hücreliler, yapılarından dolayı son derece basit sistemlere sahiptirler. Bir tek hücreden oluştukları için sadece hücre sindirimi yaparlar. Çoğunlukla hücre içi sindirim yaparlar. Amip, öglena, terliksi hayvan gibi bir hücreliler, büyük besinleri endositozla veya fagositozla hücre içine, oluşturdukları besin kofullarına alırlar. Bu kofulların içine sindirim organeli olan lizozom, sindirim enzimlerini aktarır. Besinler burada sindirilerek yapı taşlarına ayrılırlar. Oluşan bu yapılar sitoplazmaya geçer. Kofulda kalan artık maddeler aynı kofulla, ekzositozla hücre dışına atılır. Bitkilerde ve mantarlarda özelleşmiş sindirim organları yoktur. Küf ve şapkalı mantar çeşitleri, çürümekte olan bitki ve hayvanların artıkları üzerine yerleşirler. Sindirim enzimlerini artıkların üzerine salgılayarak organik maddeleri sindirirler. Oluşan yapıtaşlarını difüzyon ve aktif taşımayla hücre içine alıp kullanırlar. Böylece faydasız madde ve artıklar hücre içine alınmadan dış ortamda kalır. Bu olay hücre dışı sindirimdir. Bitkiler fotosentezle kendi besinlerini kendileri ürettikleri için sindirim yapmazlar. Topraktan aldıklarını ve fotosentez ürünle... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.