abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders trnc hayat dolu 1 sayfa kompozisyon magnetizma fotokopi makinesi tasarım ilkeleri pullanma dengelenmiş dengelenmemiş kuvvetler alan kodu milli egemenlik nedir beyaz gemi özet staj dosyası mayoz ve mitoz bölünme dostça yas on yedi kitap ozeti fiber optic saman sarısı canlılarda büyüme dinamometrenin yapılışı 373 işlemci çeşitleri ülkemizdeki su kaynakları büro analizi sinekler erezyon ekosistemdeki ayrıştırıcılar ambargo mikrofonik açınımı uyur göz yüzü soğuk müfsit posta gazetesi çıplak işçi çalışma glikoliz tarumar ana yüreği stoplazma araç soruşturma diken biyoğrafi vadeli yalıtkan maddeler reynold sayısı oyma sanayici dava görmek sporun faydaları liseler ve gaziantep yükçülük reel sayılar öss soruları büyüme ve yatırımların dağılımı sınırlı doğru motivation company invitation aksi gibi avutma dın kalite fransa da tarım cümlenin unsurları metroloji doğal akaryakıtlar işletme tur atmak döner levhalar sunumun özellikleri mirliva pensilin yoluk kraliçelik psikometrik testler supply chain gök bilimci olaylı cumhuriyet şiirleri çok sesli türk müziği aseptik ambalaj kübik doğru grafiği test bal yapısı fosiller ve yararları yaz sporları 11 eyl 1. dünya savaşı fizik-hareket taneleme demir yeri doro atatürk bilim ve tanzimat dönemi edebiyatı endotermik ve ekzotermik tepkimeler video tarihi destanlardaki motifler giyinme becerileri gölge nedir ve çeşitleri iletişim ve sunum iddiacı muhasebe staj


GÖL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 29104 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GÖL,karalar üzerindeki çanaklarda biriken,okyanuslarla bağlantısı olmayan durgun su birikintilerine denir.Göllerin büyüklükleri,derinlikleri ve kimyasal özellikleri farklıdır.Yeryüzündeki bütün göllerin alanı yaklaşık 2.5 milyon km²dir.Bu alan karalar yüzölçümünün %1.8dir.Dünya üzerinde en geniş göl Hazar Gölü olup,en derin göl ise Baykal Gölü’dür.Deniz seviyesinden en aşağıda bulunan göl;Lût,en yüksekte bulunan göl ise Titicaca Gölü’dür. Göllerin oluşumu,beslenme şartları ve sularının kimyasal yapıları değişik coğrafi faktörlere bağlıdır.Göllerin su sıcaklığı ve tuzluluk oranları genellikle enleme bağlanabilir.Çoğunlukla Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe göl sularının tuzluluğu ve sıcaklılığı azalma göstermektedir. Göl sularının tuzluluk oranları birbirinden farklıdır.Göl suyunu dışarı boşaltıyorsa hem açık havzadır,hem de suları tatlıdır.Eğridir,Beyşehir, Manyas,Ulubat gölleri gibi.Suyunu dışarıya boşaltamayan gölleri hem acı(tuzlu)dır,hem de kapalı havzadır.Tuz,Burdur,Acıgöl gibi.Volkanik bölgelerden geçen akarsuların beslediği göllerin suyu sodalı olur.Van Gölü gibi. Göle dökülen fazla sular,göl suları göl çanağının bir yerinden akış bulur ve denize açılır.Gölün sularını denize boşaltan akarsuya gideğen(göl ayağı) denir.Göl sularının kimyasal özelliği,göl sularında erimiş halde bulunan oksitler,silikatlar,sülfatlar ve karbonhidratlara bağlıdır. Yeryüzünde büyük ve derin göller topluca bulunduğu gibi tek tek bulunan Göller de vardır.Yeryüzünde başlıca göl bölgeleri şöyledir: -Afrika’nın doğusunda yer alan ve çöküntü hendeklerinde bulunan göller. -Asya ‘da Hazar Gölü ve çevresindeki göller. -K.Avrupa ve Amerika’da buzul aşındırması sonucu oluşan göller. Göllerin bu şekilde yaygın olarak görüldüğü yerlere “Göller Bölgesi” denir.Ör- Antalya Bölümü’ndeki Göller Yöresi,G.Marmara Bölümü’ndeki göller. Gölleri içinde bulundukları çanaklara göre iki ana grupta toplanır. 1)SET GÖLLERİ:Bu göller çoğunlukla uzun bir çukurluğun yada vadilerin önünün herhangi bir setle kapanması ve bu setin gerisinde suyun birikmesiyle oluşurlar. a)Alüviyal Set Gölleri:Akarsuların taşıdıkları alüvyonları,bir vadi,bir ova ya da körfezin önünde biriktirmesi ile oluşan göllerdir.Ör- Köyceğiz,Moğan,Eymir b)Heyelan Set Gölleri:Heyelan sonucu akarsu vadilerini kapanması sonucu ile oluşan göllerdir.Ör- Sera,Tortum,Abant,Sülük,Yedigöller. c)Volkanik Set Gölleri:Bu göller patlamalar sırasında çıkan lavların,akarsu ya da çukurlukların önünü kapatmasıyla meydana gelen göllere denir. Van Gölü çevresinde yer alan Balık,Erçek,Nazik,Bulanık lavlarının vadi önlerini kapatması ile oluşmuştur. Bununla birlikte D.Anadolu Bölgemiz’de birçok irili ufaklı lav set gölleri bulunmaktadır.Bunlar;Çıldır,Haçlı Gölleri. d)Kıyı Set Gölleri:Körfez ya da koyların ön taraflarının dalga biriktirmesi sonucu kapatılmasıyla oluşan göllere denir. ... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.