abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders elektrik güç hesaplaması hidroforlar el yazması hayat bilgisi kariyer diri örtü integral alan hesaplamalari dağ iklimi geçer akçe beslenme çantası park termik ağaçlandırma projesi piktogram eşitsizlik grafikleri nesli tukenmis bitkiler kristal kafes şekilleri indirect transitive verbs çiçek neden yeşildir çocukta ses gelişimi çagdaş spor yönetimi nilsu ekşi kiraz petrol rezervleri elektriğin yaşamımızdaki önemi 1. sınıf tacirler sefarethane bürüme şandel opamp nedir atatürkün çevreye verdiği önem organlarımızın yerleri yeni to put someone up kılık nübüvvet seni seviyorum ıso 16949 basınç ile ilgili sorular milimetre sağlıksal matematik problemler atatürk ve kurtuluş savaşı mütevelli 30 pus en iyi romanlar ışınlar daussıla türk inkılabına bakışlar ameliyat egzersizi su boyası hilmi ziya ada tavşanı balık yetiştiriciligi lobut kılık kıyafet ince memed excel makro çarlık soğan asimtotik tespih taammüm teşviş nutuk ile ilgili bilgi patolog her ne hâl ise ölcme sebatsız söz konusu genel kültür soruları toprağın yeryüzü için önemi tek kişilik soğutucu insan sanat ve toplum ilişkisi akut karın tablosu pastörizatör fiyat membran nedir bütçe yılı cihannüma hegzan harçsız şehzade roman nedir hz muhammed hayatı evler minarellerin özellikleri isale güneş sistemi ve gezegenler atatürk ün ölçü birimleri ilköğretim temizlik kolu ariza olabilme esnek ve esnek olmayan çarpışmalar amortisman nedir an aşkın ria kıyı tipi 2001 yılı öss sorular çarpıcılık kuzeybatı


OZELLESİRME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 29677 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

OZELLESİRME Özelleştirme;milli ekonomi içerisinde,kamunun rolünün asgariye indirilmesi veya tamamen kaldırılmasıdır.Millileştirmenin tam tersidir.Bu anlamıyla özelleştirme sadece kamu kuruluşlarının elden çıkarılması değil,piyasanın tam anlamıyla serbest piyasa koşullarına uygun hale getirilmesi,devletin elini ekonomiden neredeyse tamamen çekmesidir.Dar anla- mı ile ise,özelleştirme;sadece kamu iktisadi teşekküllerin mülkiyet ve yönetiminin özel sektöre devredilmesi anlamına gelir.Bu tür özelleştirmeden bahsedilebilmesi için mülkiyet devri şarttır.KİT’lerin en az %51’lik hissenin özel sektöre devredilmesi gerekir. Özelleştirmenin Amaçları: 1-)Ekonomik Amaçlar: a-)Verimliliği ve etkinliği arttırmak:Kamu kuruluşlarının kar amacı gütmemesi,genel olarak rekabetten uzak olması kuruluşun,ekonominin kıt kaynaklarını kullanması ise ekonomideki verimliliği azaltmaktadır. b-)Piyasa ekonomisini güçlendirmek:Dünyada şuanda kabul gören ekonomik görüş,liberal piyasa ekonomisidir.Piyasa ekonomisi globalleşmeyle birlikte hızla yayılmakta,dış ticarete açık olan ülkeleri kendi kurallarına uymaya zorlamaktadır.Rekabet koşullarının düzeltilmesi güçlü bir özel sektör,devletin ekonomiden elini çekmesi gibi politikalar serbest piyasa eko- nomisinin öncelikli koşullarıdır. c-)Sermaye piyasasını geliştirmek:Sermaye piyasası derin ve sağlam olan ülkeler,krizden çok daha rahat çıkabilmektedir.Sermayenin tabana yayılmasında en önemli araçlardan biri olan sermaye piyasaları,liberal piyasa ekonomisinin en önemli faktörlerinden birini oluş- turmaktadır. d-)Döviz gelirlerini arttırmak:KİT’lerin yabancı şirketlere satılması,ülkeye yapılan yatırımları arttırmakta, hazineye döviz girmesini saglamaktadır. 2-)Mali Amaçlar:KİT’lerin satılmasından elde edilen kaynaklarla,iç(vergi) ve dış(borç) finansman kaynaklarına alternatif sağlanır.Ayrıca devlet bütçesi üzerindeki KİT finansman yükü azalır. a-)Hazinenin KİT’lere sagladıgı mali desteğin asgariye indirilmesi b-)Devlete gelir sağlamak c-)Yabancı sermayenin teşvik edilmesi d-)Modern teknoloji ve yönetim tekniklerinin cezbedilmesi ÖZELLEŞTİRMENİN DEZAVANTAJLAR *Bir işletmenin mülkiyet biçimi onun verimli olmasıyla doğrudan alakalı değildir. Etkinlik açısından önemli olan piyasada rekabetçi koşulları oluşturmaktadır.Bunu Yapabilmek içinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde devlet işletmeciliği ile önem- li hatta kaçınılmaz olabilir. *Güçlü uluslar arası sermayenin de dayatmasıyla Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde girişilen özel uygulamaları tüketici ve çalışanlarında haklarına karşı ciddi bir saldırı niteliği taşır. *Özelleştirmeyle monopolleşme derecesi arttığı taktirde,tüketicilerde daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya gelecektir. *Kalkınma aşamasında bir ekonomi olan Türkiye,belirli sektör ve düzeylerde planlama ihtiyacı içer... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.