abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sömürgeci mehmet uzun amfetamin değerlemek 9.sınıf din kültürü meşrulaşma o henry fare dişi hay iş tabak gibi Zühal kar gibi 1995 öss soruları fetihname ac jeneratör sayıların kullanıldığı yerler dizi film tarihi aktivasyon enerjisi kıbrıs sorunu modanın tarihi gülücük koyulma asimetrik yeşil kiraz kitabı atomu kim icat etti hz.muhammedin hicreti bakire olıver twıst adı çıkmak şakayık araba motoru sildirmek seyreltilme oranları okul ilk açılış programı zorbalık etmek kemal bilbaşar hayat satışta yeni gelişmeler sosyolojik eleştiri 16 yy tezhip sanatı hz. ebubekir sırma habertürk doğrunun analitiği vuku gayzer hantal hortlak ışık madde ile trafik ve ilkyardım metabolit atasozlerinin cıkıs kaynakları buzdolabı kompresörleri victor hugo 7. sınıf fen bilgisi 2. ünite operasyon hamule ekosistem nedir arap milliyetçiliği 1996 öss sonuçları cezbetme tömer açkı öbür dünya 2006 ayna kullanım alanları fıkırtı iklim çeşitlerinin sebebi erozyon etkileri mali tablo analizi ittirme öz kütle problemler hava durumu yorumları cumhuriyet döneminde eğitim müstakim bir pazarda sadece kan davası analitik geometri simetri birinci dereceden eşitsizlikler jeomorfoloji taşlar matematik hayatımızdaki önemi akit vaadi biyolojik savaş yatak çarşafı yeni yazı ödün ebadında kuantum formülü kurum içi iletişim ölçülü cumhuriyet ile ilgili yazılar sağ yap! hiyerarşik düzen deve gibi ısı iletkenligi nasıl oluşur kadın doğumu 13 türk edebiyatı küf yeşili


KOROZON DENEİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 2972 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

korozyon deneyi DENEYİN AMACI: Korozyon oluşumunun incelenmesi, galvanik pil ve galvanik seri oluşturulması ve korozyonu önleme çarelerinin incelenmesi. TEORİK BİLGİ: Korozyon metallerin ortam ile kimyasal veya elektro kimyasal reaksiyonu sonucu malzeme özelliklerinin olumsuz yönde etkilenmesidir. Kimyasal Korozyon: Metallerin ortamla doğrudan reeaksiyonudur; yani metal ile reaksiyona giren diğer element arasında doğrudan bir elektron alışverişi söz konusudur. Bu sırada metal elektron verir. Kimyasal korozyonda diğer element çoğunlukla oksijen olduğundan, reaksiyon ürünü metal oksittir. Örneğin; 2 Mg + O2 2MgO Elektro Kimyasal Korozyon: Metal ve alaşımlarının sulu ortamlar içindeki korozyonudur. Elektro kimyasal korozyonun meydana gelmesi için elektrik akımının iletilebileceği sulu bir elektrolit ortamın bulunması gerekir. Elektrolit içinde iyon hareketi olan bir ortamdır. Elektrolit asit, baz ve tuzların sudaki çözeltileridir. Elektrolite bir elektrodun daldırılmasıyla yarım pil oluşturulur. Yarım pil içinde elektrod ve elektrolitin sınır yüzeyinden İa anot akımı ve İk katot akımı oluşmaktadır. Zn gibi asal olmayan bir metal elektrod kendi tuzunun çözeltisine daldırıldığında İa akımı başlangıçta daha yüksektir. Bunun sonucunda elektrod üzerindeki (+) yüklü metal iyonları elektrolide geçer. Sonuç olarak korozyon olayı meydana gelir. Daha sonra İa gittikçe azalır ve sonuçta İa ve İk akımları birbirine eşitliğinde iyon geçişi durur. Cu gibi soy metallerde ise başlangıçta İk akımı daha büyüktür. Bu nedenle metal eletrodtan sıvıya iyon geçişi yerine elektron geçişi meydana gelir. Sonuç olarak korozyon olayı gerçekleşmez. Zn Zn +2 + 2 e- İa İk ( Çubukta kütlesel bir kayıp, malzemenin tahrip olması, Zn iyonlarının elektrolite geçmesi.) Cu Cu +2 + 2 e- İk İa ( Elektrolite elektron geçişi olur.) -1- Bir elektrolit sıvı içerisine Zn ve Cu çubuklar aynı anda daldırılır ve bunlar bir iletgenle birleştirilirse “galvanik pil” meydana gelir. Çinkonun iyonlaşması bakırın ise elektron göndermesi sonucu olay süreklilik kazanır. Zn ve Cu elektrodlar arasındaki potansiyel farkı bir voltmetre ile ölçülebilir. Aradaki potansiyel farkının büyüklüğü anotta meydana gelen korozyon hızının bir göstergesidir. Voltaj ne kadar büyükse korozyon şiddeti o kadar yüksektir. Bu özellikten yararlanarak farklı metallerin korozyana karşı eğilimlerini ortaya çıkarmak mümkündür. Farklı metal elektrodlar kullanılarak elde edilen bu tür sıralamaya “galvanik seri” adı verilir. -2- Metal iyonları Potansiyel fark (Volt) Li (Baz) + 2.96 (Anodik) K + 2.92 Ca + 2.90 Na + 2.71 Mg... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.