abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hamlacı atatürkün çevre sözleri ızrar Mısırlı dik silindirin hacmi alçı üretimi yönetim süreçleri enterobakter hayat bilgisi kariyer nipel kimyasal buluşlar yaya sorunları görüş ve önerilerı teseyyüp akıllı hornblent kavite türkçe ile ilgili güzel sözler hiyoroglif norsuntepe kitap nedir brüt maaş hesaplama healty life süt analiz açkılı 342 hazır etmek kir pas ak şemsettin hayatı çivitleme iğne yurdu balkanlar yüreklilik siyaset ve sosyal bilimler santra bir fazlı asenkron motorlar cin nedir 4.sınıf test hancılık küçük seyler autocad komutlar inönü savaşı banka giriş sınavı soruları doğru akım kıyıcıları 10 sınıf modülleri ülkemize yönelik dış tehdit şanson çok görmek asuman basit termos işkoliklik deneme sadır olmak asgari ücret benzeşim bagdat seferi ferah ferah alelumum karbonit geçindirme montesquie evirici endustri baharın gelişi reddetme lehimleme ve baskı devre çıkarma kurdeşen ac genaratörler marka farkındalığı basit bomba yapımı erozyon nedir berna moran edebiyat kuramları cocuk oyunu evrensel ahlak noktalamak enva 14 nisan yankee city levye merkeze bağlı eyaletler limon tozu staj dosyaları ihracat mevzuatı 1999 oks sonuçları kucuk emrah tasdi ıkınma c3 bitkileri öğütlemek ak gıda kalyon 1994 öys sonuçları video denetleyicisi (vga uyumlu) hoca dehani gazeller 4 yaş çimento deneyleri havaneli gençlerin istediği meslekler bir el adım adım izlemek


KOROZON DENEİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 2972 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

korozyon deneyi DENEYİN AMACI: Korozyon oluşumunun incelenmesi, galvanik pil ve galvanik seri oluşturulması ve korozyonu önleme çarelerinin incelenmesi. TEORİK BİLGİ: Korozyon metallerin ortam ile kimyasal veya elektro kimyasal reaksiyonu sonucu malzeme özelliklerinin olumsuz yönde etkilenmesidir. Kimyasal Korozyon: Metallerin ortamla doğrudan reeaksiyonudur; yani metal ile reaksiyona giren diğer element arasında doğrudan bir elektron alışverişi söz konusudur. Bu sırada metal elektron verir. Kimyasal korozyonda diğer element çoğunlukla oksijen olduğundan, reaksiyon ürünü metal oksittir. Örneğin; 2 Mg + O2 2MgO Elektro Kimyasal Korozyon: Metal ve alaşımlarının sulu ortamlar içindeki korozyonudur. Elektro kimyasal korozyonun meydana gelmesi için elektrik akımının iletilebileceği sulu bir elektrolit ortamın bulunması gerekir. Elektrolit içinde iyon hareketi olan bir ortamdır. Elektrolit asit, baz ve tuzların sudaki çözeltileridir. Elektrolite bir elektrodun daldırılmasıyla yarım pil oluşturulur. Yarım pil içinde elektrod ve elektrolitin sınır yüzeyinden İa anot akımı ve İk katot akımı oluşmaktadır. Zn gibi asal olmayan bir metal elektrod kendi tuzunun çözeltisine daldırıldığında İa akımı başlangıçta daha yüksektir. Bunun sonucunda elektrod üzerindeki (+) yüklü metal iyonları elektrolide geçer. Sonuç olarak korozyon olayı meydana gelir. Daha sonra İa gittikçe azalır ve sonuçta İa ve İk akımları birbirine eşitliğinde iyon geçişi durur. Cu gibi soy metallerde ise başlangıçta İk akımı daha büyüktür. Bu nedenle metal eletrodtan sıvıya iyon geçişi yerine elektron geçişi meydana gelir. Sonuç olarak korozyon olayı gerçekleşmez. Zn Zn +2 + 2 e- İa İk ( Çubukta kütlesel bir kayıp, malzemenin tahrip olması, Zn iyonlarının elektrolite geçmesi.) Cu Cu +2 + 2 e- İk İa ( Elektrolite elektron geçişi olur.) -1- Bir elektrolit sıvı içerisine Zn ve Cu çubuklar aynı anda daldırılır ve bunlar bir iletgenle birleştirilirse “galvanik pil” meydana gelir. Çinkonun iyonlaşması bakırın ise elektron göndermesi sonucu olay süreklilik kazanır. Zn ve Cu elektrodlar arasındaki potansiyel farkı bir voltmetre ile ölçülebilir. Aradaki potansiyel farkının büyüklüğü anotta meydana gelen korozyon hızının bir göstergesidir. Voltaj ne kadar büyükse korozyon şiddeti o kadar yüksektir. Bu özellikten yararlanarak farklı metallerin korozyana karşı eğilimlerini ortaya çıkarmak mümkündür. Farklı metal elektrodlar kullanılarak elde edilen bu tür sıralamaya “galvanik seri” adı verilir. -2- Metal iyonları Potansiyel fark (Volt) Li (Baz) + 2.96 (Anodik) K + 2.92 Ca + 2.90 Na + 2.71 Mg... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.