abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders alevle yüzey sertleştirme ısıl işlemi david ricardo stratejik liderlik gard kafasını toplamak atomu ilk kim buldu yeryüzü şekilleri futbolda ısınma çelik proje metin ve zihniyet varsıllaşma muhtemel olmak fair-play basit sarkac fuel oil korniş hikaye özeti konaklama işletmeleri optikle haberleşme cirit sporunun özellikleri doğram fecir güneşin hayvanlar üzerindeki etkisi büyüklenme kardaş doğurarak çoğalan hayvanlar ikirciklik silindirler hakem depozito müşavirlik feodal toplumdan yirminci yüzyıla mil çeşitleri atılmak akşehir 9 sınıf kimya polonyum rönesans ve reformları doğacılık ortopedist five on a treasure ısland yağdırma meymenetsiz uv spektrofotometre çizgi resim osmanlıda ordu ürettiklerimiz ideolog plâka hava kirliliğinin çözüm yolları aile ve aile tipleri üzerine bir inceleme dolma biber birleşmiş milletler günü her nedense kalemis boş koymak satıcı moment denge çok görmek mevlana celalettin rumi açtırma müsvedde cumhurbaşkanlarımız formen telâş roma tarihi devleti yönet demokrasi çeşitleri kandırma acil çağrı atatürk ve demokrasi elbise kaynak türleri klasik özgeçmiş asap tarihi eserleri koruma televizyon icadı kahve otomatı friedrich schiller haydut bitkilerin büyümesi soru sorma teknikleri must mustnt tartışma nedir grup psikolojisi akciğerlerin görevleri nelerdir. gelenekli nüans kurt levin anayasası olmayan ülkeler kurum kültürü vida integral hacim araştırma yöntemleri cropwat inşaat dış kaynak mahmut yesari atatürkün eserleri fazlalaşmak deneme sınavı


NOKTALAMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 29825 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

NOKTALAMA İnsanlar duygu ve düşüncelerini ifade edebilmek, aktarabilmek ve okuduğunu karşısındakine anlatabilmek için işaret sistemlerinden oluşan harfleri ve bu harfleri düzenleyen kurallar bütününü bilmek zorundadırlar. Noktalama işaretleri, duygu ve düşüncelerimizi daha açık bir şekilde dile getirmeye, cümlenin yapısını ve duraklama notalarını belirlemeye, okuma ve anlamayı kolaylaştırmaya, sözün vurgu ve ton gibi özelliklerini belirtmeye yardımcı olur. Noktalama işaretlerinin tarihi, Bizans dilbilgini Aristophanes ile başlar. Bununla birlikte düzenli olarak kullanımı, XVI. yüzyılda matbaanın icadı ile gerçekleşmiştir. XIX. yüzyılda ise, genelleşerek kesin kurallara bağlanmıştır. Bizim edebiyatımızda, noktalama işaretleri, ancak Avrupayı tanıdıktan sonra, XIX. yüzyıldan itibaren görülmeye başlamıştır. İlk olarak Şinasi, Şair Evlenmesi (1859) adlı tiyatro oyununun başında iki işaretten söz etmektedir: Mutarıza ( ) içinde bulunan kelâm hâli târif içindir. Şöyle bir hatt-ı ufkî - söz başına delâlet eder. Nokta, sözün nihayetine alâmet olur. Şemsettin Sami de, Kamus-ı Türkî adlı sözlüğünde iki noktaya (:), noktateyn; virgüle (,), fasıla demektedir. Önceleri düzyazı metinlerinde kullanılan noktalama işaretlerinin, şiirde kullanılmadığını görüyoruz. Başlangıçta, hem şiir hem düzyazı yazan edebiyatçılarımız, noktalama işaretlerini, düzyazı metinlerinde kullanmışlar, bununla beraber şiir halinde yazdıkları metinlerde noktalama işaretlerini kullanmamışlardır. Sonraları şiirlerde de başarı ile noktalama işaretlerinin kullanıldığı görülmektedir. Örneğin Recaizâde Mahmut Ekrem, hem Araba Sevdası adlı romanında, hem de Zemzeme, Pejmürde gibi şiir kitaplarında bu işaretlere dikkat etmiş ve yerli yerinde kullanmıştır. Servet-i Fünûn döneminde, Tevfik Fikretin şiirlerinde, noktalama işaretlerinin dikkatle kullanıldığını görmekteyiz. Cumhuriyet döneminde, noktalama işaretleri daha çok önemsenmiş sayıları ve türleri arttırılmıştır. NOKTALAMA - Nokta ( . ) a. Cümle sonlarında kullanılır: Türk’üm. Akıl yaşta değil baştadır. UYARI: Cümle tırnak ya da parantez içine alınmış ifadelerle bitiyorsa bu durumda nokta tırnak ya da parantez işaretinden sonra konur. Dilbilgisinin bölümlerinden biri de sentakstır (cümle bilgisi). Kemal Tahir’in senaryolarından bazıları film haline de getirildi (Haremde Dört Kadın, Yarın Bizimdir, Namusum İçin). b. Kısaltmaların sonuna nokta konur: Dr. (doktor); bkz. (bakınız); Alb. (Albay) Prof. (profesör); vb. (ve benzerleri); sf. (sıfat) Bununla birlikte çok tanınan isimlerin büyük harf kullanılarak yapılan kısaltmalarında, günümüzde, nokta kullanılmamaktadır: TC (Türkiye Cumhuriyeti) TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) PTT (Posta, Telgraf, Telefon) c. Sayılardan sonra sıra bildirmek amacıyla nokta kullanılır. Burada nokta sayı sıfatı a... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.