abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders deterjan ekoloji fay hatları eş sıcak teminat samimiyet dolaysız vergi dünyanın en büyük müzesi takvimin icadı 19.yy osmanlı devletinde ekonomi Tanrı dünyanın oluşumu ve yapısı kase elinden kurtulmak taziyet rakip 1. yeniciler dilsever ortalıkçı dişli imali ic organlar ve görevleri hanımın çiftliği iş makinaları staj hegel aklın gizli şeker yapmacık bilisizlik erden düşünce yazısı nedir mevlananın felsefesi parapet kız kulesinin efsanesi eleştirici 29 ekim şiir dublörlük kümes projesi markov zincirleri özgülük elektropnömatik su sorunları limit türleri bağ budamak anket çeşitleri ihracat ürünleri siya siya 23 nısan sıırlerı iskelet ve kas sağlığı islamın şartları kara bulut atom ile ilgili sorular radyo evi müdevven sabun deneyi formasyon mavi bayrak 1980 sonrası kapatılan siyasi partiler bitişimli 7 sınıf matematik konu anlatım 1984 george orwell biyografi ve otobiyografi Descartesçı fosgen das brot inceleme fedaî hidroelektirik enerji sivi örnekleri matematikte geometri ahı çıkmak soğuk açık yagışların tarıma etkisi amaç konu örnekleri kent sosyolojisi yağı solunum aygıtı tarımsal sorunlar çarpık boş vermek acımsı niçin tarih öğreniyoruz egm alacalık alüminyum alaşımları bilumum atom nelerden olusur amerikan turgut özakman güdümlü akılda kalmak finansal planlama sıcak su ve soğuk su torbaları aşık veyselin hayatı evcil birim menkulleştirme en fazla centilmenlik kupası alan takım taş maden tahıl yemi iflâs kablolar


NOKTALAMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 29825 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

NOKTALAMA İnsanlar duygu ve düşüncelerini ifade edebilmek, aktarabilmek ve okuduğunu karşısındakine anlatabilmek için işaret sistemlerinden oluşan harfleri ve bu harfleri düzenleyen kurallar bütününü bilmek zorundadırlar. Noktalama işaretleri, duygu ve düşüncelerimizi daha açık bir şekilde dile getirmeye, cümlenin yapısını ve duraklama notalarını belirlemeye, okuma ve anlamayı kolaylaştırmaya, sözün vurgu ve ton gibi özelliklerini belirtmeye yardımcı olur. Noktalama işaretlerinin tarihi, Bizans dilbilgini Aristophanes ile başlar. Bununla birlikte düzenli olarak kullanımı, XVI. yüzyılda matbaanın icadı ile gerçekleşmiştir. XIX. yüzyılda ise, genelleşerek kesin kurallara bağlanmıştır. Bizim edebiyatımızda, noktalama işaretleri, ancak Avrupayı tanıdıktan sonra, XIX. yüzyıldan itibaren görülmeye başlamıştır. İlk olarak Şinasi, Şair Evlenmesi (1859) adlı tiyatro oyununun başında iki işaretten söz etmektedir: Mutarıza ( ) içinde bulunan kelâm hâli târif içindir. Şöyle bir hatt-ı ufkî - söz başına delâlet eder. Nokta, sözün nihayetine alâmet olur. Şemsettin Sami de, Kamus-ı Türkî adlı sözlüğünde iki noktaya (:), noktateyn; virgüle (,), fasıla demektedir. Önceleri düzyazı metinlerinde kullanılan noktalama işaretlerinin, şiirde kullanılmadığını görüyoruz. Başlangıçta, hem şiir hem düzyazı yazan edebiyatçılarımız, noktalama işaretlerini, düzyazı metinlerinde kullanmışlar, bununla beraber şiir halinde yazdıkları metinlerde noktalama işaretlerini kullanmamışlardır. Sonraları şiirlerde de başarı ile noktalama işaretlerinin kullanıldığı görülmektedir. Örneğin Recaizâde Mahmut Ekrem, hem Araba Sevdası adlı romanında, hem de Zemzeme, Pejmürde gibi şiir kitaplarında bu işaretlere dikkat etmiş ve yerli yerinde kullanmıştır. Servet-i Fünûn döneminde, Tevfik Fikretin şiirlerinde, noktalama işaretlerinin dikkatle kullanıldığını görmekteyiz. Cumhuriyet döneminde, noktalama işaretleri daha çok önemsenmiş sayıları ve türleri arttırılmıştır. NOKTALAMA - Nokta ( . ) a. Cümle sonlarında kullanılır: Türk’üm. Akıl yaşta değil baştadır. UYARI: Cümle tırnak ya da parantez içine alınmış ifadelerle bitiyorsa bu durumda nokta tırnak ya da parantez işaretinden sonra konur. Dilbilgisinin bölümlerinden biri de sentakstır (cümle bilgisi). Kemal Tahir’in senaryolarından bazıları film haline de getirildi (Haremde Dört Kadın, Yarın Bizimdir, Namusum İçin). b. Kısaltmaların sonuna nokta konur: Dr. (doktor); bkz. (bakınız); Alb. (Albay) Prof. (profesör); vb. (ve benzerleri); sf. (sıfat) Bununla birlikte çok tanınan isimlerin büyük harf kullanılarak yapılan kısaltmalarında, günümüzde, nokta kullanılmamaktadır: TC (Türkiye Cumhuriyeti) TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) PTT (Posta, Telgraf, Telefon) c. Sayılardan sonra sıra bildirmek amacıyla nokta kullanılır. Burada nokta sayı sıfatı a... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.