abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders fillandiya 1989 krizi halk şairi ve kalem şairi doğal liflerin renklendirme bitim işlemi anık basit kimya deneyleri dörder ferhat kombi inhina aslanım! pet kalıp tasarımı assembly taylorism hele de hele hele doğal afetler ve korunma yolları elyaf nedir otuz beş yaş 1. 2. 3. 4. 5. matematik 2. sınıf iri yarı atatürkün öğrenim gördüğü okullar devlet adamı göz kesilmek atatürkün bilim ve sanat filoloji bağrışma amaca bağlılık gren kenan hulusi koray brülör hesabı fen okulu pozitif ve negatif sayılar şad ölüm kalım küresel ısınmanın sonucları kafdağı nın ardına yolculuk beethoven mimari terimler ezbercilik kilerci markov zinciri takı yönetimde yürütme fotosel bağdat seferi gem almamak karaşar adaylığını koymak yönetim kavramı jean baudrillard yönetim şekilleri bilgisayar bölümü staj dosyaları top kandil kabullenme su sarnıcı imitasyon ölçü tarihi kominizm nedir hikaye tahlilleri avrupada muzik helva psikiyatri hemşireliği windows 98 format atma termit 414 erotosten kalburu ateş nasıl bulundu antalya havaalanı pim perno gelişmekte olan ülkelerde döviz kuru sistemleri insanlık tarihi iller uygun adım ayrıksı ay satış yapma civata standartları isigin yayilmasi prehistorik içi gitmek kaslar egzotermik reaksiyon ayartıcı hak ve özgürlük mototren seminer raporu saldırganlık turk beslileri 1996 öys soruları despotik ilgili türkiye haritası lejyoner hastalığı ototrof hiddetli hamzaname asfalt yol astm inzal


JEOTERMAL ENERJİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 31428 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

JEOTERMAL ENERJİ Yerkürenin erimiş sıvı kütlesi, büyük bir enerji deposu olarak görülebilir. Magma adını verdiğimiz bu demir, nikel gibi erimiş kütle, kalın bir yer kabuğu tabakası ile örtülüdür. Yer kabuğunun derinliğine inildikçe 30-45 metrede (normal 33 mde) sıcaklık 1°C veya 1 kmde 30°C artar. Fakat bu enerjiden yararlanmak teknolojik ve ekonomik açıdan uygun değildir. Ancak yer kabuğunun bir çok yerinde normal dışı yüzeye yakın sıcak bölgeler de vardır. Bu bölgeler sıcak lavlar (yanardağ), sıcak kayalık ve taşlıklar şeklinde magma kaynaklı ısındığı gibi, radyoaktif bozunmalarla da ısınabilir. Bu sıcak bölgelere kadar inebilen yeraltı suları o bölgenin sıcaklığına göre yüksek basıncın da etkisiyle çözebildiği mineral ve kayaları çözerek yüksek sıcaklıkta buhar ve sıcak su kaynağı olarak yeryüzüne ulaşır. Ayrıca yer altı suyunun bulunmadığı yüzeye yakın sıcak bölge ve kayalara özel tekniklerle su ve gaz göndererek bu ısı enerjisi yeryüzüne taşınabilir. Her iki şekilde de yer ısısından yararlanma jeotermal enerji adı altında ticari enerjilere alternatif enerji olarak tanımlanır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan Jeotermal Enerji: yerkabuğunun sahip olduğu ısı enerjisinin yeraltındaki akışkanlara aktarması sonucu ısınmış akışkanın kendiliğinden ya da sondajlarla ekonomik olarak enerji açığa çıkarması olarak tanımlanabilir. Bunların ve kaynak suyunun sıcaklığına göre elektrik üretiminde, konut ve sera ısıtmasında, kaplıca sıcak su hamamlarında yararlanılır. Özellikle yanardağ ve lavların yakınlarından geçen sular yüksek sıcaklıkta buhar olarak yer yüzüne ulaşırsa doğrudan elektrik üretiminde kullanılabilir. Su ve buharın çözdüğü minerallerden geçen iyon ve gazların çevre kirliliğine neden olmaması için bu sular ısı değiştiriciden geçirilir ve içerdikleri kükürt dioksit, hidrojen sülfür, karbon dioksit ve azot oksitleri ise enerjisinden yararlanılan artık su ile tekrar yeraltına gönderilir. Böylece çevreye karşı olumsuz etkisi de önlenebilir. Jeotermal enerjinin kaynağı • su, • buhar, • sıcak kayalar ve • yeryüzüne yakın katmanlardaki magma olarak görülebilir. Isı kaynağının aşırı derecede ısıttığı akışkan, normal yer altı ve yerüstü sularına göre daha fazla erimiş mineral, çeşitli tuzlar ve gazlar içermektedir. Jeotermal enerji, 1. fosil yakıtlara alternatif enerji kaynakları arasında en önemlisi durumundadır. 2. Yerli ve çevre dostu bir enerjidir. 3. Üretim maliyeti, diger enerji kaynaklarına oranla oldukça düşüktür. 4. Söz konusu maliyet, entegre kullanımlar söz konusu olduğunda, daha da düsmektedir. 5. Doğal kaynaklar kullanılır, dışa bağımlı değildir. Jeotermal enerji; • elektrik üretiminde • ısınma (konut ve sera ısıtmasında) • absorsiyon ( soğutma), • balık üretimi, kar eritme, • kaplıca sıcak su hamamlarında yararlanılır. • tarım ( seralarda ) gibi sahalarda çok amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Sıvı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.