abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sağanak yağış nedir anadoluda yaşayan uygarlıklar naz etmek adres kitabı okunmak tat duyusu hurdahaş bürokrat ön ödeme tetikçilik telefonun faydaları görüşme teknikleri hatır hooke teknoloji yararları hayvan iskeleti yer kabuğu Halaç çözündürme okyanus adları atatürkün ölçülerde yaptığı degişiklikler polinom soru ağırlık merkezi öys gerdanlık monitör arızaları sifiliz spesifik antalya fen lisesi havut 0732 high labor standards müzik çalğılarının tanınması yüzde problemleri sosyal bir sistem olarak toplum fazlalaşmak dualar vardiya sistemi seçimi gaziantep kültürü ercik asil zatî fransa da tarım ilişkisi öz yönetim derdi günü öldürülme 10.sınıf genel türk tarihi 01 restaurant terslik hatıl hoşaf gibi teemmül balkanlar politikası stand-by rasyo analiz yöntemi dil avcısı azra siyasi entegrasyon direngen ekonomik coğrafya 2.sınıf hayat bilgisi fizik ödevleri iletişimi engelleyen durumlar günlük hayatımızda kültür,sanat ve müzik etkinlikleri avusturya nehir savlama eğitim değerleme yöntemleri çevremizdeki akarsular can sıkmak tarımda verimlilik karadeniz ekonomik isbirligi 11-12.yüzyıl bakanlıklar solunum yolları sabun eşeysel hücreler üzüm suyu bateri nedir düyun Aristocu işkembe çorbası nadide belirsiz integral tesviye batı türkçesi ulusal kurtuluş savaşı boyunca formen akraba evlilikleri ve sakincalari türkiyedeki toprak çeşitleri sibel can memelilerde eklem yapısı tüy atmak horoz vakti the blue diamond hapis atatürk inkılapları ve ilkeleri atomun iç dünyası küldür eser kalıntıları oksit


HARMONİKLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 32627 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Harmonikler 1.Giriş: Harmonikler, lineer olmayan yükler tarafından üretilen ve şebekenin stabilitesini bozan, istenmeyen yük akımlarıdır. Lineer olmayan yükler (doğrultucular, akım kıyıcıları, eviriciler, güç regülatörleri, UPS’ler, ark fırınları, manyetik devrelerin doyması, demir çekirdekli aygıtların doyma bölgesinde çalışmaları, DC Motorlar, frekans çeviriciler,…) şebekeden sinüs formunda olmayan akım çekerler. Bu akımlar, 50 Hz temel bileşen ve harmonik akımları şeklinde tanımladığımız temel bileşenin üzerine binen ve temel frekansın tam katlarında olan seri bileşenlerden oluşur. (Şekil 1.1) Harmonik akımlarının varlığı, şebeke empedansında yaratacağı gerilim düşümleri sebebi ile şebeke geriliminde de bozulmalara neden olur. Şekil 1.1 Harmonik Akımları Harmoniklerin verdikleri zararlar, kısaca şu şekilde sıralanabilir;  Kondansatörlerde Delinme ve Ömürlerinin Kısalması Bir kondansatörün kapasitif reaktansı olan 1/wc, yüksek frekanslı harmoniklerde küçülür. Akımın tepe değeri n. harmonik için Inm=Vnm x nwc olacağından, kondansatörler tesiste yüksek frekanslı harmonikler bulunması durumunda üzerlerinden aşırı akım akıtacakları için yüksek risk altına girerler. Bir kondansatörün uçlarındaki gerilim v=V1mSinwt+V2mSin2wt+…şeklinde iken, akımı i=V1mwcSin(wt+90)+V2m2wcSin(2wt+90)+… şeklinde ifade edilir. Bu ifadeler de, kondansatörlerin akımının harmonik yüzde etkisinin, gerilimine göre daha yüksek olduğunu gösterir. İlgili standartlarda kondansatörler, nominal çalışma akımının 1,3 katında sürekli çalışabilecek şekilde imal edilirler. Harmonik akımlar sebebi ile çalışma akımı bu sınırların üzerine çıkar ise, kondansatörlerin ömürleri kısalır veya delinmeler meydana gelir.  Isınma Sistemdeki bakır kayıpları 50 Hz faydalı frekansta genel olarak Pcu = I2 x R’dir. Sistemde harmonik akımları oluşması durumunda eğer çift sayıdaki harmonikler ihmal edilirse, Pcu(tot) = I² x R + I3th² x R + I5th² x R + I7th² x R …… + Inth² x R Her bir harmonik genliklerine göre bakır kayıplarını artırır. Harmoniklerin görüldüğü hatlarda bakır kayıpları oluşur, ancak en büyük kayıplar; • Motorlar • Kapasitörler • Transformatörler’de oluşur. Bu kayıplar, ciddi maddi yük getirmekle birlikte özellikle yukarıdaki üç elektrik makinasında soğutma problemleri, bakır ve elektrod yorulması ve karbonlaşması gibi sebeplerden dolayı hem işletme maliyetlerini hem de yatırım maliyetlerini artırırlar. Örnek olarak ; Ith = Total harmonik akımı (%), In = Nominal Yük akımı ise ve sistemde Ith=%8 ve In=1000 A ise Yaklaşık olarak Ith=0.08 x 1000 = 80 A harmonik akımı oluşur. Bu akımlar hem harmoniğin üretildiği yerde, hem de sistemin genelinde; Pcu(tot) = I² x R + I3th² x R + I5th² x R + I7th² x R …… + Inth² x R = In ² x R x ( 1 + 0.08²) şeklinde ifade edilen bakır kayıplarını oluşturur.  Rezonans Etkisi Harmonik içeren bir gerilim, eğer endüktif ve kapasitif... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.