abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders eski haritalar mamul montaj stajı eğrelti yarı gece competitive aritmetik ve geometrik diziler terzilik biyoloji öss soruları konulma sakin olmak çift çubuk kara ekosistemi genel yetenek sınavları rafinaj elektrofil limon otu kompenzasyon eylül romanı stres dikey pazarlama dil anlatımı dersi taş asidi kariyer planlaması odacı atatürkün eğitim anlayışı anlı şanlı kıdem tazminati stratejik yönetimin amaçları kas sistemi erişkinlik matematik sembolleri süper alaşım delphi 6 erime noktası zımpara taşları ac ölçü aletleri çalışma ilkeleri besin tevhidi tedrisat kanunu vektörler kınama üç silahşör delphi indir diyalog diriliş tolstoy ,ahmet haşim çember soruları işleniş stratejik işbirliği selvi boylum bosh beklenti ant kardeşi ayağını sürümek sis garipseme öcü sanayi yapılaşması gruplanma matamatık benzoin agaoglu Oğuzca dantelli sıfıra sıfır, elde var sıfır kan grubu testi akarsu cesitleri atatürkün bilim ile ilgili sözleri anadoluda deri antijen nedir kardiyogram takırtı sertlik formülleri kara ağızlı ates harıta kadastro havhav osmanlı devletinin yıkılış nedenleri atlas okyanusu ikramiye metaller ayrımsal kristaller taş parçası radyal matkap periodontal hastalıklar ziya gökalp kitap özeti ölçü alanındaki yenilikleri direk gibi emniyetli fire hoşgörülü birey nasıl olur basit meyve kurtuluş savaşındaki cepheler sakınım hollanda dili şebeke alternatif yakıt kaynakları 3. sınıf seviye tespit soruları sınav sorusu gafur


HOPARLÖRLER VE MİKROFONLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 32980 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HOPARLÖRLER VE MİKROFONLAR GİRİŞ Sesin elektriksel enerji yardımıyla oluşturulması için ilk önce bir elektriksel enerjinin bir levhayı, bir diyaframı, bir zarı titreştiren mekaniksel enerji haline dönüştürülmesi ve sonra bu mekaniksel enerjinin akustik enerjiye dönüştürülmesi gerekir. Enerji dönüşümünü gerçekleştiren bu aygıtlara transdüktör veya enerji dönüştürücü denmektedir. Enerji dönüştürücüler, genellikle iki yönlü enerji dönüşümünü gerçekleştirdiklerinden iki ana gruba ayrılırlar: 1) Elektriksel enerjiyi ses enerjisine dönüştüren ve elektroakustik dönüştürücü (elektriksel işaret alıcılar-ses vericiler) 2) Ses enerjisini elektriksel enerjiye dönüştüren ve akustoelektrik dönüştürücü (ses alıcılar-elektriksel işaret vericiler) ELEKTROAKUSTİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLER-HOPARLÖRLER Elektroakustik dönüştürücü olarak adlandırdığımız ses oluşturan, dolayısıyla ses veren elemanlar, kendi uyarma sistemlerine göre, yani elektriksel enerjiyi ses enerjisine dönüştürme ilkelerine göre aşağıda açıklanacağı gibi ayrılırlar: 1) elektromagnetik dönüştürücüler 2) elektrodinamik dönüştürücüler 3) elektrostatik dönüştürücüler 4) piezoelektrik dönüştürücüler 5) magnetostriktif dönüştürücüler 6) elektrostriktif dönüştürücüler Bu sıralamaya göre sesin elektriksel olarak oluşturulmasını ele alarak inceleyelim: ELEKTROMAGNETİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLER Elektromagnetik dönüştürücüyü, dolayısıyla bu yolla ses oluşturulma ilkesini ilk bulan Alexander Graham Bell’dir. Böyle bir dönüştürücünün ilke şeması şekil-1’deki gibidir. Elektromagnetik dönüştürücü, sürekli bir mıknatısla güçlendirilmiş bir elektromıknatısın kutup başlıkları önünde titreşim yapacak şekilde yerleştirilmiş bir demir veya çelik levhadan (membrandan) oluşur. Kutup başlıklarına sarılmış bulunan bobinden, bir değişken akım (örneğin konuşma akımı) geçirildiğinde, sürekli mıknatıs tarafından oluşturulan magnetik alan ve bu alanla birlikte demir veya çelik membran üzerine etkiyen kuvvetin şiddeti değişir. Akımdaki değişikliklere göre kuvvet azalır veya çoğalır. Bu kuvvet değişiminin temposunda, membran kutup başlıklarına doğru çekilir ve bırakılır, yani titreşimler yapar. Burada işaretin frekansının harmoniklerinin de etkili olduğu, yani bozulmaların ortaya çıktığı görülür. Bu yüzden elektromagnetik dönüştürücülerde kuvvetli bir sürekli mıknatısa gereksinim vardır. Elektromagnetik dönüştürücülerin membranları, ferromagnetik malzemeden (yumuşak demirden) yapılmış, kalınlığı takriben 0.1-0.3mm olan dairesel levhalardan ibarettir. Bu levhalar genellikle kenarlarından dairesel bileziklerle tutturulmuşlar veya sıkıştırılmışlardır. Titreşimler yapabilecek şekilde yerleştirilmiş bu levhaya f frekanslı bir değişken kuvvet uygulandığında levha, kuvvetin etkisiyle titreşimler yapar. Bu titreşimlerin genlikleri membrana etkiyen kuvvete bağlıdır. Fakat f frekansının bazı değerlerinde membranın titreşim genl... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.