abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders film incelemeleri münasebat puantör 17. yüzyıl osmanlı devleti üstüne gitmek Allah bir poliasit atatürk ün çocukluk anıları grafik sanat canlıların hayat döngüsü öz dışı çiğ renkçi açık oturum açık oturum nedir rezonans şen şatır genel yetenek testleri inhibitör meyve bahçesi hanımın çiftliği özet rusya özetlenmek şeker gibi ingilizce günlük konuşma dil möble üzüntü alet işletmelerde gelir analizi urfa 4 büyük kitap kıyas aile kültürü atatürk ve sosyal bilimlerin gelişmesi besin israfı milletvekili yaşı matbuat kriz öncesi yönetim organizasyonu su topu diyet özeti ferit edgü müzikolog istiklal marşı edebi sanatlar hayvanların insanlara yardımı necip fazılın şiirleri elektrokimyasal pil akar dava adamı tenekeci erol kaya İsveçli arkadaşlığın önemi kafes gibi dik üçgen ibrahim tatlıses hayatı ogretici metinler erzurum tanıtım hükümet baskısı nedir işlemci video 10 yıllık hava durumu 6. sınıf fen bilgisi soruları kezalik elâ toprağın oluşumu fert fecri ati içi pır pır etmek devlet muhasebesi film müziği kitapla ilgili atasözleri kaldıraç yapımı ışık yayan diyot sırları yükselteç asur devleti cins isim keloğlan rezeksiyon biyolojinin yararları anarşi ve terör kırşehir yöresi magaralar yapmacık görünümü gelibolu romanının özeti iron industry gökhan duru sofra duası ab akdeniz ülkeleri tarımı dagın otekı yuzu mikrodalga seminer sınav sonucu kızıştırma dekompresyon hastalığı hazır olma ulaştırma politikası düzeltici atatürk olmasaydı ne olurdu osmancık 10.sınıf matematik manzum rantiye


EKRAN KARTLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 34829 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

EKRAN KARTLARI Ekranda oluşacak görüntü;işlemci ile monitör arasında bir Arabilim olan ekran kartı tarafından toplanır.Bilgisayarın oluşturduğu bilgiler, ekran kartı tarafından monitöre video sinyali olarak gönderilir. Ekran kartları genel olarak 4 bölümden oluşur. Bunlar; • Ekran Belleği • Video Denetleyicisi • Video RAM • Karakter Üretici Video RAM’ de saklanan bilgiler, video denetleyicisi tarafından düzenli aralıklarla okunarak bu bilgiler monitöre gönderilir. Ekran kartları 18.4 khz-56 khz arasında yatay tarama, 50 hz-70hz arasında düşey tarama frekanslarında çalışmaktadırlar. Bu tarama hızları kullanıldıkları monitörle uyumlu olmak zorundadır. Düşey tarama hızı, ekranın ne kadar sıklıkla yenileneceğini, yatay tarama hızı ise, piksel satırlarının ne kadar hızlı oluşturulacağını belirler. Ekran kartları, çözünürlük, renk ve hızlarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Bazıları şunlardır: MDA ( Monochrome Display Adapter): PC’ lerin ilk yıllarında en çok kullanılan kartlardır. Bu kartlar, sadece harfleri, sayıları ve ASCII karakter setinde bulunan özel simgeleri gösterebiliyordu. Çözünürlüğü, 720*350 piksel’ dir. 80 karakter alabilen, 25 satır görüntüleyebilen, 4 KB’ lık bir Video RAM’ ı vardır. 18.4 KHz yatay, 50 Hz düşey frekanslardadır. CGA (Color Graphics Adapter): IBM tarafından üretilen ilk renkli ekran kartıdır.16 renk gösterebililen CGA monokron ekranlara da uyumlu çalışmaktadır. 16 renkte 160*100 piksel, 2 renkte 640*200 piksel çözünürlüğü vardır. 15.7 KHz yatay, 60 Hz düşey frekaslardadır. 64 KB video RAM’ ı vardır. EGA (Enhanced Graphics Adapter): EGA kartı, CGA’ den sonra çıkarılan ve çok daha gelişmiş olan bir karttır. 16 renkteki ekran çözünürlüğü, 640*350’ ye yükselmiştir. 64 KB ile 256 KB arasında video RAM’ a sahip olabilmektedir. 640*350 piksellik çözünürlükte 80 karakter 43 satır görüntülenebilir. 18.4-22 KHz yatay, 50-60 Hz düşey frekanslardadır. VGA (Video Graphics Array): Kullanılan en yaygın ve en iyi ekran kartıdır. Önceki tüm kartlara oranla çok daha iyi bir görüntü kalitesi sunar. Diğer kartlardan farklı olarak anolog sinyaller kullanır. 256 rengi görüntüleyebilir. Video RAM’ ı 356 KB ile 2 MB arasında değişmektedir. Yeni üretilen VGA kartlarda 4 MB RAM kullanılarak 24 milyon renk görüntülenebilmektedir. VGA kartın önceki tüm kartlardan farkı, monitöre sayısal sinyal yerine anolog sinyal göndermesidir. Sayısal sistemde, görüntü birkaç ayrı tel üzerinden monitöre iletilmekteydi. Anolog sistemde ise görüntü video sinyalinin voltaj seviyesine bağlı olarak iletilir. VGA kartları üzerinde sayısaldan anologa çevirici ( DAC/Digital-to-Analog Converter devreler vardır.BIOS’ u kendi üzerindedir. EKRAN KARTININ ESRARI Ekranınızı yenilerken kullanmak üzere bazı terimlerin anlamını öğrenmek gerekir. Pixel: Video sinyalini görüntüye çeviren tüp, monitörün ön camında noktalar oluşturur... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.