abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders monden koşullanma cinsel istismar abdulhamit gemi boyası bulmaca çeşitleri uluslararası atom enerji ajansı düvenci rotatif gaz yağı fizik konu testi ambargo zaman çizelgeleme sanayi bitkileri jet motorları zebra görücü devlet teorisi çivril restitüsyon peleng yatırım analizi ve portföy yönetimi müzik çalgıları yeri var! demirin paslanması çek işlemleri 450 alan kodu edebiyat tarihi üçgen dik prizma reçete kordone jan jack russo şişlik cisim türk dili metin inceleme iletişim engelleri köylülük tekevvün bilgisayar donanımları endüstri mühendislik maddenin 4. özelliği parmaklık çubuk ile define arama güç beğenir kalpazan 2618 hükümranlık hayvanlar alemi döngüler ilkokul 2. sınıf dersleri show tv.com paranın tanımı atatürke mektup muhabbet rüzgar gülünün şekli gabardin emtia riski uzak hedef atom yükleri yöre mobilyacı reji odası sınav polis petrol üretimi arazi düzenleme archimedes iye 1. dünya savaşında güney cephesi meksefe efelik çetele keli kızmak hidrojen enerjisi gezgin satıcı radyasyondan korunma duran agabey odabaşı geçen taylor atatürkün insan haklarına verdiği değer işlemci akdeniz iklim bitki ve hayvan türleri ezberci su dalgalarında girişim itilâf temel atmak bayrak kırmızı anti virus kromozomun yapısı teadül dondurulmuş gıda nakl bitkilerin gelişimi guguk kuşu küf mantarları akıcı mozayik zar modeli seyda parite elektrik enerjisi nerede bulunur gönye


İSLAMİET VE SANAT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 4491 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ Konu : İSLAMİYET ve SANAT Öğretim Görevlisi : Nilgün VURAL Öğrencinin ; Adı : Zafer CANDAN Numarası : 200201017 Şube : 3/A İZMİR-2002 İSLAMİYET VE SANAT Günümüz İslâm dünyasında, yan yana getirmekte oldukça güçlükle karşılaşılan kavramlar arasında İslâm ile Sanat bulunmaktadır. Bugün İslâm ülkelerinin hemen hemen hepsinde, cemiyetin her kesiminde insanların bu iki kelimeyi bir arada düşünmekte bir hayli zorlandığını görmekteyiz. Sanatla İslâm kelimeleri bir arada kullanıldığında, kendisini dindar olarak kabul etmeyen kesim, İslâmı, sanata tahammül edemeyecek kadar geri görmekte; kendisini dindar olarak kabul eden kesim ise, sanatın İslâmla bağdaşmayacak kadar lüzumsuz olduğunu düşünmektedir. Birbirinden o kadar uzak görüşleri savunan bütün bu insanların ortak noktaları, tasvirin İslâmda yasak olduğu varsayımıdır. Bu insanlara, İslâmın sanata bakışının ne olduğu sorulduğunda tatmin edici cevap alınacağı sanılmamalıdır. Din ile sanatı, insanla sanatı birbirinden ayırmak, hayatımızdan tecrit etmek mümkün müdür? O halde; hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan sanat nedir? Sanatçı kime denir? gibi kavramların çerçevesini çizdikten sonra; sanatın lüzumunu, din ile ilişkisini izah etmeye çalışacağız. Sanat Nedir ? Arapça sanaa fiilinden türeyen sanat, çeşitli ansiklopedilerde değişik şekillerde tarif edilmekle birlikte onu insanların gördükleri, işittikleri, his ve tasavvur ettikleri olayları ve güzellikleri, insanlarda estetik bir heyecan uyandıracak tarzda ifade etmesi olayı olarak da görebiliriz. Bu tariften de anlaşılacağı üzere, bir çalışmanın sanat eseri olabilmesi için, insan elinden çıkmış olması, güzel olması ve orijinal olması gibi şartları haiz olması gerekmektedir. Bu sebeple, insan elinden çıkmayan nefis bir dağ manzarası, şelâle, peribacaları vs. güzel olmakla birlikte sanat eseri sayılmazlar, çünkü insan elinin mahsulü değildir. Yine aynı şekilde, bir insan tarafından yapılmış olsalar bile, insanda estetik hayranlık uyandırmayan basit bir masa, rahle veya tabak da sanat eseri sayılmazlar. Ancak bunlar, işinin ustası kimseler tarafından çok ince bir şekilde yapılıp tezyin edilirse, daha doğrusu görenlerde güzellik etkisi uyandırırsa o zaman sanat eseri sıfatı kazanırlar. Sanat, güzel ve bediî şeyler yapmak işidir. Meselâ; resim, musiki, şiir, mimari, tezyinat, hat, gibi gayesi güzellik olan işler birer sanattır. İnsanların yaptığı ve hayran oldukları birçok şeyler vardır ki, bir fayda temin etmez. Bir elbisenin kumaşları üzerindeki işlemeler veya yemek tabağı içine yapılmış olan çiçek resimleri neye yarar ? Böyle bir kumaş insanı işlemesiz bir kumaştan fazla ısıtmaz ve süslenmiş bir tabak, içindeki yemeğe daha fazla bir lezzet vermez. Fakat onların gözümüz ve ruhumuzda oluşturduğu zevk, maddi faydalardan daha büyüktür. İşte böyle bir güzellik duygusu meydana getiren ve r... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.