abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders paralel yüz şeyhlik 7 sınıf tarih dersi alabanda atatürk ün yaptıgı yenilikler pascal milli piyango anadolu lisesi sakız basketbol kulüpleri ve faaliyetleri sucul tekdüzen hesap planı alem olmak yardım şiirleri italya giysileri hijyenik aleksander graham bell getirim 1998 edebiyat öys soruları karlı asayiş arpa güvesi sebze ve meyve kopuksuz atabet-ül hakayık tabiat bilimleri 1. dünya savaşı eserleri seçim bakır ipeği insanın çevreye etkileri kaynak dayanımı resen architecture paralık 1 m³ kaç litre su eder plaka kodlari kahırlı yardım etmek (veya yapmak) konaklama işletmeleri mahmut dama demek skinner akraba evliliğinin sakıncaları george cantor kavak endüstri meslek liseleri otomobilin tarihi eksantrık pres guatir yıllara sari ödeme öz odun evç çarpma sistemleri affettirmek ram müzik kurumları bilgisayar toplama cumhuriyet öncesi yönetim ses kirliliği manzum hikaye nedir masal özetleri sağlık evi defterhane metamorfoz geçiren canlılar hangi batı birisinden biri elinde kalmak asetilen kaynak 7. sınıf türkçe imdat etmek dürbün nasıl yapılır beyaz eşya faydaları kesirlerle toplama işlemi uv spektrometresi insan yuzu simetrik mi diş çekimi garez radyonun tarihi eti logosu yoldan çevirmek fransiz eğik deneyleri ozanca pahal lobici kuzulu insan nüfusu roman çeşitleri kaşıma beydaba hayatı bir genc kızın gizli defteri kuyucu pascal pointer sosyoloji anlamı atatürkün yaptığı yenilikler ve zamanı zedelenme atatürkün cumhuriyet yenilikler radius ekmeklik deve döşlü


BİRİNCİ DÜNA SAVAŞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 48 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Birinci Dünya Savaşı Sonunda Osmanlı Devletinin Durumu ve Mondros Ateşkes Antlaşması (30 Ekim 1918) Savaş devam ederken İtilâf Devletleri aralarındaki gizli antlaşmalarla Os- manlı Devleti ni paylaşmışlardı. Mondros Ateşkes Antlaşmasıda bunların deva- mı olduğundan şartları çok ağırdı. Antlaşmada alınan kararlar kısaca şöyleydi: 1) İtilâf Devletlerinin boğazlardan serbestçe geçişi sağlanacak ve boğazların , tünellerin , demiryollarının ve haberleşme ağlarının askeri kontrolü İtilâf Devletlerine bırakılacak. 2) İtilâf Devletlerinin fazla gördüğü Osmanlı askerleri terhis edilecek. 3) İtilâf Devletleri Osmanlı Devleti nin liman ve tersanelerinden yararlanacak. 4) Osmanlı Devleti nin savaş gemileri zincirlenecek. 5) İtilâf Devletleri güvenliklerini tehlikede gördükleri yerleri işgal edebilecek. 6) Erzurum , Elazığ , Bitlis , Van , Diyarbakır ve Sivas ta karışıklık çıkarsa bölge işgal edilecek. Bu antlaşmayla Osmanlı Devleti fiilen sona ermişti. Boğazların işgaliyle Anadolu ve Rumeli bağlantısı kopmuştu ; ayrıca 7. ve 24. Maddelere göre ülke- nin tamamının işgali kabul edilmiş oluyordu. Antlaşmadan sonra İngilizler, Fransızlar ,İtalyanlar, Yunanlılar yurdun büyük bir bölümünü işgal ettiler. Paris Barış Konferansı (18 Ocak 1919) ve İzmir in İşgali Savaş sonunda İtilâf Devletleri yenilenlerin durumunu görüşmek üzere Pariste toplandı. Konferansta Yunanistan sahte belgelerle Anadoluya sahip çıktı ve bu İngiltere nin işine gelince Yunanistan ın İzmir i işgaline karar verildi. Yunanlılar İzmire girmeden Türkler Rumları katlediyor. Diyerek Mon- dros Ateşkes antlaşmasına göre haklı hale geldiler ve tüm dünyayı kandırdılar. Yunanlıların İzmire girince taşkınlıklar yapması üzerine Kurtuluş Savaşı başladı Milli Mücadelede Cemiyetler Mondros Ateşkesi nden sonra yurtta bir çok cemiyet kuruldu. Bunlar ikiye ayrılır : 1. Yararlı Cemiyetler : Ülkenin kötü durumu bölgesel cemiyetlerin kurulmasına neden oldu. Bu cemiyetler sadece kuruldukları bölgeyi ve çevresini koruyabiliyordu. Bunlara örnek verirsek : Edirne ve İstanbul da Trakya Paşaeli cemiyeti, İzmir de İzmir Müdafaa-i Hukuk cemiyeti, doğuda Doğu Vilayetleri Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruldu. Ayrıca halka yardım etmek amacıyla bir çok cemiyet kurulmuştur. 2. Zararlı Cemiyetler : a-) Azınlıkların kurduğu zararlı cemiyetler : Mavri mira cemiyeti, Rumların Yunanistan a yardım için kurduğu bir cemiyettir. Pontus Rum cemiyeti de bu cemiyetin bir kolunu oluşturur. b-) Türklerin kurduğu zararlı cemiyetler : Padişahlığı geri isteyenlerin kurduğu Teâli İslâm Cemiyeti bu cemiyetlere örnektir. Ayrıca İngiliz sevenler Cemiyeti, İngiliz mandalığı isteyenlerin, padişa- hında yardımlarıyla kurduğu bir cemiyetti. Bu cemiyete, padişah ve Osmanlı Devleti hükümetinden pek çok kişi üyeydi. KURTULUŞ SAVAŞI Savaş tan önce, kurulan yararlı cemiyetler bir çatı altında toplandı. Buna Kuvayı Milliye hareketi denir... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.