abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders heyhat sakalı iştiha kazan dairesi elektrik ve kuvvet tesisleri defter nasıl olur dolaylı vergı üniversite swot analizi gurup rengi özlemek mobilya baza killi yaver gitmek zemin etüdleri hal tercümesi görsel programlama asi radarlar nüfus artışının nedenleri 2007 hac ekstrafor çalışma psikolojisi sanayi politikaları aile adı tenvir doğal sayılar nasıl kullanılmıştır aborojinler ciğer piştov türkiye de ham petrol tam sayı sos oynaş saygılı yasama dokunulmazlıgı kat problemleri Özbekçe közleme neyse ne temel analiz irca petrol borusu ant vermek ana arı kalorimetre süslemek süprüntü enflasyon muhasebesi işlemleri girdap akımları yumurtlayan memeliler büyüme nedir 6. sınıf hayat bilgisi soruları emmek postalamak handan yasama nedir arkoloji emretmek johari penceresi editörlük dikişli boru üretimi cumhuriyet dönemi türk yunan ilişkileri ses duvarı haberleşme hakkında bilgi eskimo ışığın yararları toprak çeşitleri ve kullanım alanları gerilla pazarlama çalıkuşu hakkında bilgi çevreci kuruluşlar proje değerleme yöntemleri bozgunluk yatırım bankası bihter yoğunluk hesaplama yaşam süresi kavramı hayvanlarda davranış murdarlık anı tarihi başdanışman aria yasama orsat cihazı referans mektubu örneği metallerin elektrik iletkenliğinin sıralanışı muhtaç etmek kutluk devleti 0 236 protista fen bilgisi deneyleri tarım sınavı alüminyum folyo jön düz taban deyimi röle 2000 yılı sonrası bankacılık kürese ısınmanın ekonomi üzerindeki etkileri reşit olmak flip floplar


AVRUPA BİRLİĞİNE TAM ÜYELİK SÜRECİNDE TÜRKİYEDE YÖNETİMİN YENİDEN YAPILANMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 51122 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AVRUPA BİRLİĞİNE TAM ÜYELİK SÜRECİNDE TÜRKİYEDE YÖNETİMİN YENİDEN YAPILANMASI Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hazırlanan bu kitap, önce kamu yönetiminin yapısal alanda yeniden düzenlenmesi konusu ele alarak, gerek merkezi yönetimin gerek yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılmalarına ilişkin öneriler getirmiştir. Önerilerin bir bölümü, merkezi yönetimde, özellikle ekonomik ve mali yönetimde gözlenen parçalanmışlığı gidermeyi amaçlamaktadır. Avrupa Birliğine katılabilmenin ön koşullarından biri Birliğe yönetsel uyum sağlamaktır. Bunun için kamu yönetimi yeniden yapılandırılmalıdır. AB’nin kamu hizmet anlayışı, Türkiye’nin klasik kamu hizmet anlayışından farklıdır. AB, kamu hizmeti kavramı yerine, herkesçe erişilebilir, belirli nitelikte ve makul fiyattan sürekli ve düzenli sunulan, çağdaş bir insan için vazgeçilmez asgari ortak gereksinmeleri karşılayan hizmet anlamında “evrensel hizmet” kavramını kullanmaktadır. AB’nin bu yaklaşımı kamu hizmetlerini tür olarak sınırlandırdığı gibi, görülme usullerinde de değişime yol açmaktadır. Çünkü AB, kamu hizmetlerinin zorunlu olmadıkça doğrudan devletçe görülmesi yerine, devletin düzenleyici ve denetleyici rol oynamasını istemektedir. Ayrıca AB kamu hizmetlerinin tümünün aynı kurallara tabi tutulması yerine, sektörlerin özelliklerine uygun düzenlemelere gidilmesi, hizmetin görülmesinde rekabet kurallarına uygun davranılması ve fiyatlandırmada maliyetlerin temel alınması anlayışını da benimsemektedir. AB’ye tam üyeliği hedef alan Türkiye’nin de klasik kamu hizmeti anlayışını gözden geçirmek zorunda olduğu açıktır. Son yıllarda yapılan sektörel düzenlemelerde bu yaklaşım değişikliği gözlenmektedir. Uluslararası düzeyde bilgi ve bilgiye erişme sistemlerinde önemli gelişmeler görülmektedir. Öyle ki zamanımızda bilgi, sahip olunabilen en önemli güç olarak görülmeye başlanmıştır. Bu değişmeler, günümüz toplumunun bir bilgi toplumu olarak nitelendirilmesi sonucunu doğurmuştur. Bilgi toplumu kendini teknoloji alanındaki gelişmelerle göstermektedir. Hızlı değişime ayak uydurmaya çalışan Türkiye bu değişim sürecinden önemli ölçüde etkilenmektedir. Türkiye’nin Ar-Ge için GSMH’dan ayırdığı pay ve araştırmacı sayısı, OECD ülkeleriyle karsılaştırıldığında çok düşüktür. Bunun için bilim ve teknoloji alanında politikalar oluşturmak ve gerekli önlemleri zamanında almak üzere Bilim ve Teknoloji Bakanlığı kurulmalıdır. Avrupa Birliği ile tam üyeliğe yönelik uyum çalışmaları, ekonomik boyutu yanında mevzuat uyumu gibi teknik alanları da ilgilendirmesi nedeniyle, Avrupa Birliği İç Ekonomik ve Teknik Koordinasyon Kurulu’nun korunmasında, ancak üyelerinin yeniden belirlenmesinde yarar vardır. Avrupa Birliğinin ilgi ve yetki alanı çok geniştir ve kamusal yaşamın önemli bölümünü kapsamaktadır; böyle bir çerçeve yönetimde eşgüdüm sorununu öne çıkarmaktadır. Avrupa B... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.