abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çıkmış sınav soruları insan haklarının korunması arapça acayip hayvanlar ölümlük edebiyata önemi şimşekli eylemsiz ribozom müzecilik sanat ve edebiyat kaplam kavram ve çeşitleri teleke türkçenin önemi bağlılaşım dalış turizmi sanatçı üslupları yozlaşmak metoroloji kalburüstü matbaa harfleri bakır demir bronz basit makara wikipedi bitirme tezi sansürleme kılıcına matematik çarkı hava jetli iplikçilik celt belit düzgün geometrik roman, hikaye, deneme kadro sınıflandırması ezberci öğütleme civcivli olgunlaşma fonograf halk ozanları çoğalış hamurcu genc osman sözel öğrenme simpozyum gönderilmek kontrol odağı yeni yazı temelleşme hücre gazları sıralamalar çokgenlerde alan ayak divanı ısınma çalışmaları güzel yazı sanatı polarizasyon nedir beşeri yapı dünyadaki iklim tipleri ve özellikleri gezi tanimi karnıyarık sefıller dedirtme penis damar öss türkçe diz boyu türkçe zümre öğretmen kurulu toplantı tutanağı Çalap ergene kutuplanmak taslama soydaşlık saki doyum evi civa müfessir davranış türleri merkezi yönetim kız taşı istanbul sanayi odası adel silâhsızlandırma elektromanyetik dalgalar ve spektrumlar antrenman yıllık plan ayaktan haberleşmede teknolojik gelişmeler endotermik tepkimeler dana il yönetimi 8 eşsiz dogal afetlerin zararları bernolli denklemi amper nedır ağaçların faydaları muhafazakarlık art zamanlı antrenör diller tarihi


FASİAL SİNİRLERDE NÖRODİAGNOSTİK TESTLER VE REHABİLİTASYON


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 51598 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

FASİAL SİNİRLERDE NÖRODİAGNOSTİK TESTLER VE REHABİLİTASYON Fasial Paralizi Fizyopatolojisi  Fasial sinir myelinli bir periferik sinirdir. bu periferik sinirin içerdiği motor nöronlar ponstaki fasial sinirin motor nükleusundadır.  Bu nöronların aksonları perifere doğru ilerlerken aralarındaki ENDONÖRİUM denen ince bağ dokusu ile bir araya getirilerek sinir demetleri yaparlar. bu sinir demetlerinin etrafı PERİNÖRİUM denen bağ dokusu ile sarılmıştır.  Perinörium sardığı sinir demetleri bir araya gelerek hepsinin etrafını EPİNÖRİUM denen kalın bir bağ dokusu sarar. Epinöriumun sardığı tüm sinir demetleri de periferik siniri oluşturur.  Aynı periferik sinir içinde hem afferent (duygusal) hem de efferen (motor) sinir demetleri bulunabilir.  Diğer miyelinli liflerde olduğu gibi fasial sinire ait nöronların aksonları da schwann hücreleri tarafından sarılmıştır. Schwann hücresi akson üzerinde 1 mikron aralıklarla yerleşir ve miyelin kılıfı oluşur.  İki Schwann hücresi arasındaki boşluğa Ranvier Boğumu adı verilir. Miyelin kılıfı yalıtkan olduğu için aksondaki ileti bir Ranvier boğumundan diğerine atlayarak oluşur. Seddon Sınıflaması 1- Nöropraksi 2- Aksonotemesis 3- Nörotemesis Sunderland Sınıflanması 1- Fizyolojik Blok 2- Akson Hasarı 3- Akson ve Endonörium Hasarı 4- Akson, endonörium ve perinörium hasarı 5- Akson, endonörium, epinörium hasarı Semptomlar ve Fizik Muayene • Göz yaşında azalma • Tat duyusunda değişiklikler • Hiperakuzi • Yüz mimik kaslarının fonksiyon görememesi • Yüzün üst kısmının inervasyonu bil. olduğu için santral nedenli fasial paralizilerde baş kaldırma ve göz kapatma fonksiyonları devam eder. Periferik fasial sinir paralizilerinde ise kaş kaldırma, göz kapatma, ıslık çalma hareketleri bozulmuştur. Nasolabial sulkus silinmiştir. Topografik Testler (Lezyonun Yeri) • Schirmer göz testi • Tat testi • Tükürük testleri • Odyometri ve Stapedial refleks • Vestibüler testler • Radyografi ve MRI Fasial paralizilerde, lezyonun yerinin tespiti hem etyolojinin aydınlatılması, hem de yapılacak tedavi açısından önemlidir. Fasial sinir fonksiyonlarının değerlendirilmesi yanı sıra odyometrik, vesbüler testler ve radyolojik yöntemlerde Topografik tanıya yardımcıdır. Topografik testlerin doğruluğu ve güvenilirliği kanıtlanmamıştır, fakat bu testlerin nasıl uygulanacağı konusunda bir fikir birliği vardır. Schirmer Gözyaşı Testi • N. Petrosus süperficials majör’ün fonksiyonunu ölçer. • Her iki alt göz kapağının altına kağıt şeritler yerleştirilir. Bu şeritlerin ağrı yapmaması ve refleks lakrimasyona neden olmaması için korneaya dokunmamasına dikkat edilir. • 5 dk. sonra her iki şeridin ıslaklığı ölçülür. diğer tarafa göre % 30 daha az lakrimasyon saptanması anlamlıdır. • Schirmer testinin modifiye şekli, hastaya amonyak gazı koklatarak veya nazal mukoza pamuk ile stimule edilerek yapılır. Tat Testi... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.