abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
İŞ ETÜDÜNÜN TEMEL AŞAMALARINI ARINTILI BİR ŞEKİLDE AÇIKLAARAK ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİNİN DİĞER DİSİPLİNLERİ ARASINDAKİ ÖNEMİNİN BELİRTİLMESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 51743 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İş Etüdünün temel aşamalarını ayrıntılı bir şekilde açıklayarak Endüstri Mühendisliğinin diğer disiplinleri arasındaki öneminn belirtilmesi İş Etüdünü şu şekilde tanımlayabiliriz: Belli bir iş ya da süreci ekonomiklik ve etkenlik yönünden etkileyen tüm kaynakları ve etmenleri dizgesel olarak araştırmaya yönelik ve insan çalışmasını geniş kapsamda inceleyen, metot etüdü ve iş ölçümü tekniklerini kapsayan bir yönetim tekniğidir. Bu tanımda dikkat edilecek nokta iş etüdünün dizgesel bir yöntem olmasıdır. Dizgesel, işlemle ilgili tüm olayların göz önünde tutulmasıdır. Bu bağlamda sorunların incelenmesinde ve çözümlerin ortaya çıkarılmasında, iş etüdü başarı sağlar. İş etüdü yapmak uğraş ister. Bu nedenle iş etüdü çalışmalarını yönetimin işinden ayırmak gerekir. İş etüdü, işi sürekli yapan ve her yerde gevşemeden uygulanmasını sağlayan birinin sorumluluğunda olmalıdır. Bu kişinin yönetime ilişkin hiçbir görevi olmamalıdır. Malzemede, zamanda, çabada ya da insan yeteneklerinde her ne şekilde olursa olsun israfı hoşgörüyle karşılamamak felsefesi hakim olmalıdır. Bu şekilde bir giriş yaptıktan sonra iş etüdünün temel aşamalarına geçecek olursak 8 ana basamak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar ; 1. Etüdü yapılacak işin ya da sürecin seçimi, 2. En uygun kayıt tekniğini kullanarak doğrudan gözlemle, oluşan her olayın kaydedilmesi. Böylelikle eldeki verilerin incelemeye en uygun şekli alacaktır. 3. Kaydedilen olayların eleştirilerek incelenmesi ve yapılan her şeyin sırası ile işin amacı, yapıldığı yer, yapılma sırası, yapan kişi, yapıldığı yol bakımından gözden geçirilmesi. 4. Bütün koşulları hesaba katarak en ekonomik yöntemin geliştirilmesi 5. Seçilen yöntemin kapsadığı iş miktarının ölçülmesi ve bu işin yapılması için gerekli standart zamanın hesaplanması. 6. Yeni yöntemin ve buna bağlı zamanın tanımlanması. 7. Yeni yöntemin ayrılan süre ile birlikte onaylanarak standart uygulama olarak yerleştirilmesi. 8. Yeni standardın iyi bir denetimle sürdürülmesi. Buradaki ilk üç basamak metot ve iş etüdünün ortak basamaklarıdır. Geriye kalanların üçü metot etüdüne ve diğer ikisi de iş ölçümüne ilişkin basamaklardır. Sağlıklı bir zaman etüdünün yapılması için işi kolaylaştırmak ve işin yapılışı için daha ekonomik yöntemler geliştirmek gerekir. Bu noktada öncelikli safha olarak metot etüdü karşımıza çıkmaktadır. Bu etütle, mevcut yöntem dizgesel olarak kaydedilir, eleştirel yönden incelenir, yeni metotlar geliştirilir ve uygulanır. Böylelikle, geliştirme yapmak ve maliyeti düşürmek için daha kolay ve etkili metotlar geliştirilecektir. METOT ETÜDÜ (Mevcut metodun geliştirilmesi) SEÇİM ( Etüt edilecek iş belirlenir.) KAYIT (Mevcut Durumun ayrıntılarını inceleme) İNCELEME GELİŞTİRME TARİF Zaman Etüdü, kalifiye bir işçinin belirli bir işi belirtilen bir perfo... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.