abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 6. sınıf konu anlatımları açılarla ilgili sorular ödenmemiş senetler basit faiz kırşehir oyunları çil çil anadolu uygarlıkları elastomer kardinal 1960-1980 türkiye 17. yüzyılda yapılan ıslahatlar ccp kopernic sanatçı kimdir metallerin özellikleri balık yağı merceğin kullanım alanları yapısal programlama temelleri kontrol muhasebesi erkân içi sıkılmak abone olmak zararsız bitki hücresi ile hayvan hücresi karşılaştırma davranış türleri ürün ağacı insan ilişkileri tartıcı dünyada bulunan akarsular dirençler basketbolun tarihi vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon nerede dallanma adı batmak insan haklari dusuncesinin ortaya çıkışı ve insan hakları düşüncesinin gelişimi tekrar ibrahim ordu ist.posta.kodu implant malzemeler türk devrimi üzücü tıbbi tekstiller düz cözgü kurandan ayetler fatih sultan mehmetin istanbulun fethi yagmur efekti ebelik müsemma abd suriye ilişkileri çözünürlüğe etki eden faktörler 10 yılın öss soruları tasasız ölü renk bosna tarihi andık milli gelir hesaplama art elden dalgıç kıyafetleri kriko resmi abdest ni için alınır alın teri lisan iç türeme uyku ile ilgili bilmece solfej adam etmek atatürkün öğrenim gördüğü okullar kalite fonksiyonu yayılımı çaprazvari odyometre cihazı acımasızlık akraba evliliklerinin sakıncaları dünyanın küreye dörtgen soruları kalıplaşma ışık ve ses fen bilgisi rlc devresi üstün dökmen şerif mardin edebiyat sosyal hayat ilişkisi uluslararası iktisat örtülü omurgalılar sayesinde midilli öksürme hazir cv ceza vermek bozkirdaki cekirdek kantın ahlak felsefesi atatürkün ölçülerde yaptığı degişiklikler şeytan otu konya ve çevre atilla ilhan sokaktaki adam basamaklı kesirler küsküt tarihsel materyalizm rüzgar gibi geçti uygarlık


KOHLBERG’E GÖRE AHLAK GELİŞİMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 52674 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Kohlberg’e Göre Ahlak Gelişimi Kohlberg (1969) Piaget’nin kuramını geliştirmiştir. Kohlberg de Piaget gibi, kültürel sınırları aşan, doğal olan ve bilişsel temele dayanan ahlak gelişimi devreleri üzerinde durmuştur. Kohlberg deneklerine Piaget’nin hikayelerinden daha karmaşık ve daha derin ahlaki çatışmalar içeren hikayeler okumuştur. Dolayısıyla da, Piaget’nin ikili devresinin ötesine geçerek altı devreli, ergenlik ve yetişkinliğe uzanan ahlak gelişimi devreleri bulmuştur. Kohlberg’in ahlak gelişimi devreleri giderek yükselen bir ahlak anlayışını içeren üç düzey ve bunların her birindeki iki devre ile belirlenir. Ahlak Gelişimi Devreleri: I.DÜZEY; Gelenek Öncesi Düzey; Bu düzeyde kişi iyi-kötü, doğru-yanlış gibi kültürel kural ve değerlere açıktır. Ancak bunları, ceza ödül gibi fiziksel sonuçlarına göre ya da bu kuralları ortaya koyan kimselerin fizik gücüne göre değerlendirir. Bu düzey iki devreyi kapsar; 1. devre : İtaat ve Ceza Yönelimi: Bu devrede davranışın sonuçları, o davranışın iyi yada kötü olduğunu tayin eder. Bir davranış cezalandırılıyorsa kötü, cezalandırılmıyorsa iyidir. Cezadan kurtulmak ve yetkiye karşı tam riayet kendi başına değerlidir.çocuk için büyüklerin sözünden çıkmamak önemlidir, çünkü onlar büyük ve güçlüdür. Başın derde girmemesi önemlidir. 2. devre : Saf Çıkarcı Yönelim: Doğru davranış, kişinin gereksinmelerini tatmin eden davraniştır. Pragmatik alış-veriş kavramı ( sen bana yardım et, ben sana ederim ), sevgi, bağlılık ve adalet kavramı yerine geçerlidir. Çocuk, ödüllendirilen davranışları yapar,cezalandırılanlardan çekinir. II.DÜZEY; Geleneksel Düzey: Bu düzeyde, kişinin bir üyesi olduğu ailenin, arkadaş grubunun yada çevrenin beklentileri kendi başına değer taşır. Seçilen referans grubunun doğru kabul ettikleri, çocuğun gözünde de doğrudur. Buradaki tutum sadece sosyal düzen ve beklentilere uymak değil aynı zamanda onlara sadakattir.Mevcut sosyal düzenin korunması ve desteklenmesi ve bu düzenin kurum ve gruplarıyla özdeşleşmek önemlidir. Bu düzey iki devreden oluşur; 3. devre : İyi Çocuk Eğilimi: Bu devrede iyi davranış, başkalarını memnun eden , onlara yardımcı olan yada onlar tarafından takdir edilen davranıştır. Yaygın davranış normlarına uyma ön plandadır. Davranış niyete göre değerlendirilir. ‘İyi niyetli olmak’ önem kazanır. Güven, sadakat, saygı, karşılıklı ilişkilerin devamlılığı ve minnettarlık önemlidir. 4. devre : Kanun ve Düzen Eğilimi: Bu devrede önemli olan, başkalarını memnun edecek davranışlarda bulunmak değil, yerleşmiş kurallar ve sosyal düzeni korumaktır. Doğru davranış, görevini yapmak, otoriteye saygı göstermek, kural ve yasalara uymaktır. Kurulu sosyal düzen eleştirilmeden kabul edilir. III.DÜZEY; Gelenek Üstü ( Özerk yada İlkeli) Düzey: Bu Düzeyde geçerliği ve uygulanırlığı olan ahlaki değerleri ve ilkeleri, bunları ortaya koyan grup yada kişilerin yetkilerinden ve kişinin bu grupl... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.