abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders korozyon büro organızasyonun iktisaden alt ıslatma noktacılık besin zinciri resmi eray fibrinojen kristof kolomb sismoloji merkeziyet msn alma bilgisayar dersi ders planları laser ışını yöntemi işletmelerde tedarik fonksiyonu parmak hesabı hidro elektrik termik 11 yy türk tarihi yapısı seneca kare ulvi cemal erkin yağışsız kimya gazlar ulkeler arasi indeks kavrayışsız kostik korozyon tele mekanik üçteker sahlep üretimi boş çıkmamak karamazov ışığın yararları nüfuz etmek öldürtme geometri öss copernik sarpa yakıtlar abs plastik sağlık motopomp doğal ayal atatürkün kültüre verdiği önem dergicilik 19 mayıs yazıları 2003 lgs istanbul fethi resimleri ayrıcalı badly paıd molar hacim gereksinim gülliver bileşiklerin ayrışması sanayileşme nedir hızlı akın ceyhun atuf kansu gümrükleme iletisim dil kultur iliskisi hidro pnömatik fıçıcılık biyolojide sistemler gemisini kurtaran kaptan bağlama cezrî Kafdağı çöpçü 11. yy türkler mühimseme akışma ataerkil açının kullanıldığı materyal seçiminde dikkat edilecek efektif yatırım analizi ve portföy yönetimi turk edebiyatı 29 ekim ile ilgili afiş atatürk ve cumhuriyet konulu şiir yazı sınav soruları aöf afiş tasarımı aile ile ilgili çocuk şiirleri anarşist atatürk ve iktisat kapuz nefeslik oftalmoloji elektronik bilgisayar staj zemheri +hava ve suyun elektrik iletkenliği fabrikalar sene şartlanma husus matematik deneme test anket analizi sanayi yapılaşması kaşlı görk maddenin ayırt edici özellikleri denizler ve okyanuslar


ANAYASA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 52805 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANAYASA Türk anayasaları 5’e ayrılmaktadır.1876 Kanuni Esasisi, 1921 Teşkilatı Esasiye kanunu, 1924 Teşkilatı Esasiye kanunu, 1961 Anayasası ve 1982 Anayasası. Anayasa, öbür yasaların üstünde, onlardan daha temelli, dahageniş kapsamlı , neredeyse onları doguran, onlara analık eden, dayanak olan bir yasadır.Hukuk alanındada bunun doğal sonucu, öbür yasaların anayasaya uygunluğu denetleyici mekanizmaların kurulması oluyor. Bu nedenle,anayasalar yalnız devletlerin temel yapılarını, örgütlenişlerini ve işleyiş kurallarını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda çıkarılacak yasaların uymak zorunda oldukları temel ilkeleride gösteriyor. Bu temel ilkeler ise; vatandaşların hakları ve özgürlükleri için yapılan uzun mücadelelerin sonunda ortaya çıkmıştır. Onun için anayasalardaki temel ilkeler ,daha çok, vatandaşların temel hakları ve özgürlükleriyle ilgilidir.Bu yüzden de, bir devletin anayasası , vatandaşların temel haklarını ve özgürlüklerini koruyan başlıca belge oluyor. İLK ANAYASA Türk tarihinin ilk yazılı anayasası, 23 Aralık 1876 tarihinde yürürlüğe girdi. Kanun-i Esasi (Temel Kanun) adını taşıyan bu anayasa halk iradesine dayalı bir hareketin sonucu olarak değil, Genç Osmanlılar adı verilen aydınların padişah üzerinde yaptıkları oldukça güçlü bir etki yoluyla gerçekleşmişti. 1876 Anayasasına göre, egemenlik kayıtsız şartsız Osmanlı Ailesine aitti. Padişahın kişiliği kutsaldı. Yasama ve yürütme yetkileri kesinlikle padişahındı. Yargı gücü bağımsız sayılabilirdi; fakat, af hakkı kesinlikle padişaha aitti. Toplantı, siyasî parti ve dernek kurma özgürlükleri dışında, bütün temel haklar vatandaşlara tanınmıştı. Ancak, bu hakların kanun yolu ile sınırlanması mümkün olduğundan ve bu konuda bir ölçü bulunmadığından, temel hak ve özgürlüklerin hukukî güvencesi yoktu. Vatandaşların can, mal, ırz, konut dokunulmazlıkları da, kanun dahilinde güvence altına alınmıştı. Ama, padişah bir polis soruşturması sonucunda devlete zararı dokunduğu gerekçesiyle kişileri yurtdışına sürebilirdi. Böylece yargı güvencesi de son derece zedelenmişti. 1876 Anayasası bütün eksikliklerine rağmen, demokrasi geleneği olmayan Osmanlı Devletinde ilk yazılı hukuk belgesi ve Meşrutiyet yönetimini başlatmış olması dolayısıyla. çok önemli bir ilerleme sayılır MİLLÎ EGEMENLİĞE GEÇİŞ Birinci Dünya Savaşının galibi olan İtilaf (Anlaşma) Devletleri, Osmanlı ülkesini kağıt üzerinde paylaşmışlardı. Bu paylaşma planlarına göre, Türk ulusunun siyasî varlığı bütünüyle yok ediliyor ve üzerinde yaşadığı bin yıllık vatanı da ufak bir bölge dışında elinden alınıyordu. 30 Ekim 1918de imzalanan Mondros Mütarekesi hükümlerine dayanarak,1 Kasım 1918den itibaren Türk vatanının bazı yerleri işgal edilmeye başlandı. Türk Ordusu dağıtılırken, ülke içinde çeşitli ayrılıkçı örgütler ayaklanma hazırlıklarına girişmişti. Bunun üzerine Anadolu ve Trakyadaki bazı vatanseverler 1918 yılı sonlarında... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.