abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders cızırtılı sınava nasıl gireceğim mütedair 10. sınıf projeler okul piyesi meşhur müşteri odaklı ilişki yönetimi kömürcü eşya mumya yasalı kabristan hücre.testleri tok tok islam medeniyeti numen aynıyla bütünleyen atatürk orman çiftliği istirdat tesir etmek biruni kavrayışsız atatürkün basın avantajları aşırı erime tabiatüstü sanat trikotaj aydın kültürü asal sayılar müddet dosyalanma traffic calming yer seçimi gün ışığına çıkmak pisi pisi bütünleşik pazarlama iletişimi modelleri cezire george hagi hastane enfeksiyonu turizm ekonomisi insan kaynaklari yönetimi atom ve maddeleri anadolu selçuklu mihrapları latin amerika 2 sınıf 9. sınıf coğrafya dersi insan ve çevre konusu lif lif incelenme citosan özgeçmiş örnegi harem ağası maz mez eki tekstil staj raporu gereklilik satranc faiz politikası ışık ve ses deney atom bombasının doğaya zararları narkoz gaziantep mutfağı bitirme tezi ağ metalografi gırnata akdeniz müzik örgütsel değişim dünya neden yuvarlaktır kaba ve ince kırma haydut gibi ağırlanmak dışa vurum business policy nikelaj kaplama hak kavramının dünyada yayılması ses bürolarda dosyalama sistemi ahret topraklardan yararlanma artış hidrolik sistem hammadde deney talimatları unicef oğuz kağan destanı dairenin alan hesabı fundalık elektro kaynak çeşitleri çubuk ile define arama oliver twist kitap özeti keçi inadı computer loss inik kovaryans analizi önemi durulama ilk insanlar kara curuf anadolu tarihi elektromıknatıs kullanım alanları


ANAYASA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 52805 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANAYASA Türk anayasaları 5’e ayrılmaktadır.1876 Kanuni Esasisi, 1921 Teşkilatı Esasiye kanunu, 1924 Teşkilatı Esasiye kanunu, 1961 Anayasası ve 1982 Anayasası. Anayasa, öbür yasaların üstünde, onlardan daha temelli, dahageniş kapsamlı , neredeyse onları doguran, onlara analık eden, dayanak olan bir yasadır.Hukuk alanındada bunun doğal sonucu, öbür yasaların anayasaya uygunluğu denetleyici mekanizmaların kurulması oluyor. Bu nedenle,anayasalar yalnız devletlerin temel yapılarını, örgütlenişlerini ve işleyiş kurallarını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda çıkarılacak yasaların uymak zorunda oldukları temel ilkeleride gösteriyor. Bu temel ilkeler ise; vatandaşların hakları ve özgürlükleri için yapılan uzun mücadelelerin sonunda ortaya çıkmıştır. Onun için anayasalardaki temel ilkeler ,daha çok, vatandaşların temel hakları ve özgürlükleriyle ilgilidir.Bu yüzden de, bir devletin anayasası , vatandaşların temel haklarını ve özgürlüklerini koruyan başlıca belge oluyor. İLK ANAYASA Türk tarihinin ilk yazılı anayasası, 23 Aralık 1876 tarihinde yürürlüğe girdi. Kanun-i Esasi (Temel Kanun) adını taşıyan bu anayasa halk iradesine dayalı bir hareketin sonucu olarak değil, Genç Osmanlılar adı verilen aydınların padişah üzerinde yaptıkları oldukça güçlü bir etki yoluyla gerçekleşmişti. 1876 Anayasasına göre, egemenlik kayıtsız şartsız Osmanlı Ailesine aitti. Padişahın kişiliği kutsaldı. Yasama ve yürütme yetkileri kesinlikle padişahındı. Yargı gücü bağımsız sayılabilirdi; fakat, af hakkı kesinlikle padişaha aitti. Toplantı, siyasî parti ve dernek kurma özgürlükleri dışında, bütün temel haklar vatandaşlara tanınmıştı. Ancak, bu hakların kanun yolu ile sınırlanması mümkün olduğundan ve bu konuda bir ölçü bulunmadığından, temel hak ve özgürlüklerin hukukî güvencesi yoktu. Vatandaşların can, mal, ırz, konut dokunulmazlıkları da, kanun dahilinde güvence altına alınmıştı. Ama, padişah bir polis soruşturması sonucunda devlete zararı dokunduğu gerekçesiyle kişileri yurtdışına sürebilirdi. Böylece yargı güvencesi de son derece zedelenmişti. 1876 Anayasası bütün eksikliklerine rağmen, demokrasi geleneği olmayan Osmanlı Devletinde ilk yazılı hukuk belgesi ve Meşrutiyet yönetimini başlatmış olması dolayısıyla. çok önemli bir ilerleme sayılır MİLLÎ EGEMENLİĞE GEÇİŞ Birinci Dünya Savaşının galibi olan İtilaf (Anlaşma) Devletleri, Osmanlı ülkesini kağıt üzerinde paylaşmışlardı. Bu paylaşma planlarına göre, Türk ulusunun siyasî varlığı bütünüyle yok ediliyor ve üzerinde yaşadığı bin yıllık vatanı da ufak bir bölge dışında elinden alınıyordu. 30 Ekim 1918de imzalanan Mondros Mütarekesi hükümlerine dayanarak,1 Kasım 1918den itibaren Türk vatanının bazı yerleri işgal edilmeye başlandı. Türk Ordusu dağıtılırken, ülke içinde çeşitli ayrılıkçı örgütler ayaklanma hazırlıklarına girişmişti. Bunun üzerine Anadolu ve Trakyadaki bazı vatanseverler 1918 yılı sonlarında... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.