abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders işlek ek faz denge diyagramı elma erik gibi düzeltilmek taş toprak küçülmek makineleri bakım onarım biyolojik çeşitlenme cüret bitirme tezi kısa 20. yüzyıl geçim yolu sol yapmak ingilizce rakamlar aksırık ikametgah ilmuhaberi ayıplama atatürk ve çevre bilgi kültürünün oluşturulması işkence etmek (veya yapmak) gençlerin istediği meslekler isim türleri future he travels by resimli kapılar göz kuyruğu 1/ sinif matamatik dış piyasa advanced structural design eksik etmemek flor yıldız üçgen bağlantı sönümsüz üzüm üzüm terzi yedinci gün saat tatsız +kaybolan meslekler dünyanın uydusu ay sesler ve ortamlar sinemacı aöf sınav sonuçları atatürk kişilik özellikleri isim çekim ekleri coca cola ağaçlık alan edison, ampul parlementer sistem 6. sınıf harçlı teslis açık mektup rahat olmak gözü dışarda madde ne demektir türk ressamlar gideğen 23 nisanın anlamı çoraklaşmak cafe ihya eski uygarlıkların kullandığı matematik sistemleri esterler konumlanma asparagas tekel bayii telgrafı ornegı bevvap 1982 anayasa maddeleri akraba nedir belirsiz ısı yalıtım haram olsun! inci romanı bol doğramak deniz yeli randevulaşma gaile pis pis gülmek sözde kızların özeti ana okulu yıllık planları buhar hentboll oyun kurallar ilköğretim dersim 6. sınıf bilgisayar donanım stajı sıska olmak dil ile ilgili özdeyişler bankacılıkta müşteri memnuniyeti staj yerleri övünmek okul cadde park temizlik ve bakım varakpare protozoon piyes kuran buharlı çekme traktörü atıksu arıtımı otuzbir iş hayatında


BASINÇ SENSÖRLERİNİN ENDÜSTRİDE KULLANIMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 53118 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Basınç sensörlerinin endüstride kullanımı Basınç sensörleri için, farklı pazarlarda değişik önemler taşıyan pek çok uygulama vardır. Şekilde kimya endüstrisiyle ilgili bir kullanım görülmektedir. Mutlak Basınç Seviye ölçümü Akış Ölçümü Şekil 1 1. Basınç nedir? Fiziksel tanım Genel tanımı “alan başına düşen kuvvet” tir. P= F/A (1) p [PA]: basınç F [N]: kuvvet A [m2]: alan F ‘ nin yönü vardır (kuvvet bir vektördür). Basıncın ise yönü yoktur, skaler büyüklüktür. Bu sonuç, basınç sensörü uygulamaları için önemlidir: basınç sensörünün montaj pozisyonu bile önemli değildir. Sensörün, basıncı tespit etmek için konteynerin dibine yüzü yukarı dönük yerleştirilmesi şart değildir ( Bkz.(3) ). Bir başka önemli nokta ise toplam basınçtır; örneğin açık konteynerin dibinde bulunan komponentler, yerçekimi ve hava basıncı toplanarak kolayca bulunabilir. F vektörken P değildir ve hesaplar için bir formül olmalıdır.   (2) F = pA p [PA]: basınç F [N]: kuvvet A [m2]: alan Alan bir vektör olarak tanımlanmıştır. Alan vektörü alana diktir. (2) düz yüzeyler ve sabit basınçlar içindir. (“küçük” sensörler için sorun değildir.) Şekil 3 Konteynerdeki basınç çeperlere dik bir kuvvet uygular. Bu basit bilgi basıncın nasıl ölçüldüğünü gösterir. Ortama koyulacak bir sensörle ölçüm yapılabilir. Eğer bu kuvvet mekanik deformasyona sebep oluyorsa basınç lineer olarak ölçülebilir. Elektronik ürünlerde uzunluktaki değişim elektrik sinyallerine dönüştürülebilir. basınçkuvvetmekanik deformasyonuzunluktaki değişim Piston basit bir ölçüm aleti olabilir. Bir tarafta ölçülecek basınç, diğer tarafta da bir yay. Yay basınca göre az veya çok sıkışır. Basınç yayın boyuna göre ölçülür. Hidroliklerde sistem basıncının görüntülenmesi için kullanılan mekanik piston basınç sviçleri bu prensibe göre çalışır. Şekil 4 Şu da görülür ki kuvvet bileşenini alana dik almak önemlidir. Eğer, örneğin Şekil 5’ teki gibi, piston kolu pistona belli bir açıyla monte edilirse, yay sadece dik yönde değil paralel yönde de deformasyon gösterecektir. Eğer sadece dik yönde ölçüm yapılıyorsa bir ölçüm hatası oluşacaktır. Aynı problem, kuvvet bir dişli yardımıyla iletildiğinde de ortaya çıkar. Modern ekipmanlarla bu problemin önüne geçilmiştir. Şekil 5 Birimler SI birimleri m, kg ve sn’ dir. Basınç gibi birimler de bunların türevleridir. Almanya’ da bu birimler DIN 1314 standardına dahildir. Basınç birimi: 1 Pascal = 1 Pa = 1 N / m2 Hava durumu tahmini için kullanılan birim ise: 1 Hectopascal = 1 hPa = 100 Pa Pascal birimi otomasyon teknolojisinde pek sık kullanılmaz. Otomasyon teknolojisinde daha çok 1 bar = 105 Pa kullanılır. Örnek 1: 1 cm2 lik bir alanda duruyorsunuz. Oluşturduğunuz basınç ne kadardır? (1) ‘e göre : p »10 m / s2 * 70 kg / 10–4 m2 = 7 * 106 Pa = 70 bar Kütlenin 70 kg olduğu varsayılmıştır. Kuvvet (ağırlık) de y... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.