abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders iyesi olmak teknoloji yararları dülgerlik lezyon free hand karşılayış matematikde sayılar natürmort müstahdem kırmızı ve siyah mobilya bölümü ortalama fren basıncı tartımlı kavara görev tanımları beydaba masalları insan kaynaklarının planlaması ayak kaloriferci bağ doku atatürkün bütün söylevleri deneyler laboratuvar ekonomik ev bilmeden besinlerin taze tüketimi şase orman ürünleri sarı ırk 11.sınıf konuları angiosperm gymnosperm osmanlı devleti ve bilim atatür bilim ve teknoloji gündüzün mevsimler ve oluşumu mani çanakkale şehitlerine iyi niyet turk ekonomisinin yapisal sorunlari bostan korkuluğu hamur işi düzem beşeri dokusu aöf e sınav krom staj haklı olmak hipotes depremlerin zararları makineleri onarımı islamiyetin doğuşu matematik yıllık planlar alçı şirket türleri jip sıcak sular yarı iletkenler smps münteha büyükbaş hayvan projeleri eksi uç pizza ırgatlık demograf kalın ünlü bırlesıkler milli güvenlik kurulu adison selim ileri 2008 plan çekirdek sonraki iki değişkenli fonksiyon basınçlı döküm milton kaybolmuş cennet batıl inançlar boğdurulma çok sesli pata olmak yasalaşma ölmez asitler,bazlar mavi şist hedef pazar araştırmaları meyve isimleri e hazır giyim binalar ve geometri dikiş domuz gibi canlılar ile grafik soru devlet denetleme kurumu 13. yüzyılda anadolu jeneratör kısımları ihzarî kpss matematik 34 bakışımsız cumhuriyet şiir bilanço analizi mizansen procedure


JAKARLI DOKU MAKİNELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 53835 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

JAKARLI DOKU MAKİNELERİ Jakar tertibatları en gelişmiş ağızlık açma mekanizmasıdır.Bu bölümde aşağıdaki başlıklarda incelenmiştir. a)Jakar mekanizmasının tanımı b)Jakar mekanizmasının çalışma prensibi c)Jakar kartonları ve karton hazırlanma işlemi d)Jakar makinelerinin sınıflandırması e)Jakarlı dokuma JAKAR MEKANİZMASININ TANIMI Bir dokuma makinesına bağlanan ve çözgü tellerini tek tek kontrol etmeye olanak vererek büyük motifli desenler üretilmesini sağlayan ağızlık açma mekanizması.İsmini mekanizmayı icap eden Joseph Marie Jacguard’dan almaktadır. Jakar makinelerinde temel prensip ,büyük raporlu desenleri oluşturabilmek için çözgü ipliklerinin gerekirse herbirine ayrı ayrı kumanda edilebilmesi olayıdır. Bu desenleri üretmek armürlü tezgah kapasının üstünde olan özel bir tezgahla yani jakarlı tezgahla mümkündür. Tezgahın üstüne yerleştirilen bir jakar mekanizması ile her bir çözgü ipliği tek tek kontrol edilir. Böylelikle istenen herhangi bir desen mesela bir resim dokunabilir. Çözgü iplikleri eski tiplerde delikli bir takım kartlar tarafından kontrol edilir. Bu kartlarda piyanoya benzeyen bir makine ile delinir, yeni tip jakarlarda ise şerit kartonlar kullanılmaktadır. Bunlara deseni delinmesi ise mekanik veya elektronik makinelerle yapılmaktadır. Jakar makinasının temel elemanları Bir jakar makinesinde şu temel kısımlar bulunur. Yumruk desen silindiri Yerinde dönen kartonu iğne bloğuna bastırır. 5.6 köşeli olabilir. Desen kartonu: İstenilen desene göre çözgü iplerinin hareketlerini sağlamak için hazırlanan bir kartlar dizisidir. İğneler: Desen katonundan kumandayı alıp, platinlere iletirler. Palatinler İğnelerden aldıkları kumandayı bıçak bloğu ile hareket ederek harnişlere iletirler. Bıçak çerçevesi: Jakar mekanizmasında ağızlık oluşturulurken platinleri ve harnişleri kaldırmak için kullanılan bıçak grubu ve bunları taşıyan çerçeve Harnişler Jakar makinesinin çengellerinden aşağıya doğru uzanan ve çözgü ipliklerinin yukarı kaldırılmasını kontrol eden iplikler ve onların bağlantılarını oluşturduğu grup Jakar platinlerinin hareketlerini çözgü ipliğine taşımaya yararlar. Başlıca parçalar çengellere bağlanmış olan ipler levhadan geçen ana ipler bağlantılar, malyon delikleri ve malyon deliklerinden ağırlıklara olan bağlantılardır. Harniş tahtası, kor tahtası Jakarlı dokumada harniş ipliklerinin yükseklik genişlik ve aralıklarını saptayan, her bir harniş ipi için bir tane olmak üzere bir dizi deliği olan kancalardan bir metre kadar aşağıda bulunan, sert tahta veya seramikten yapılmış üzerinde çözgü ipliği sayısı ile bağlantılı delikler bulunan levhadır. Bu levha bölümler halinde yapılmış olabilir. Levha üzerinde harniş ipliklerinin tertibi desen ve jakara göre yapılır. Gücü malyonu 1) Jakar tertibatında; gücülere “lingo” denilen ağırlıkları bağlamak için kullanılan ipliklerdir. Harniş ipliklerini kancalara bağlamakta kul... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.