abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yasak aşk barış manço hazır staj defteri derakap ahmet özer meşgale yönetim ve kuantum denktaş eğitim yönetimiyle ilgili projeler göbelek palamar karagöz ve hacivat mesabe kopukluk avrupada yenilikler gücü teknoloji ve tasarım arasındaki fark çöp sepeti sert kemik dokusu ehemmiyetli öklid teoremi kitabın konusu atik kagit nedir matematiksel istatistik bir şeftali bin şeftali çevre bilincinin gelişmesi ing kutsal kitaplar meleklerin sınıflandırılması william graham münzevi mülâki çehov ayı cumhuriyet tarihi kronolojisi angel delikli taş idrar testi etioloji matematik spor sıvıların içinde bulundukları kabın taban ve yan yüzeylerine uyguladığı kuvveti açıkla şemdinli havanda su dövmek tenge tohumsuz bitkiler 5 ocak ince ağrı par par kâinat bağıl atom dilekce yazma eli açık inglizce gelişim ogrenme devlet teorisi 0554 aşağılamak lojistik girdiler nükleer radyasyon rijit kat döşemeleri okutmanlık helme staj vinç inci aral yardımcı kontaktör 6. sınıf matematik testi pancur aycan zemin iyileştirme kronik ishal teleskop basın yayın kurulusları tek tek sözleşme örneği izzet öztoprak ebedi eser temiz üretim spor basini dokunulmaz ispiyon ortancalı kilit taşı cırcır kolu iskandil modelleme soğukkan teneke trampet 8. sınıf türkçe ilk araba resimleri klavye pisi balığı doğru açı gençlik nadan medine dönemi soluksuz lale devri mimarisi tanecikli aile şirketlerinde kurumsallaşma


JAKARLI DOKU MAKİNELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 53835 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

JAKARLI DOKU MAKİNELERİ Jakar tertibatları en gelişmiş ağızlık açma mekanizmasıdır.Bu bölümde aşağıdaki başlıklarda incelenmiştir. a)Jakar mekanizmasının tanımı b)Jakar mekanizmasının çalışma prensibi c)Jakar kartonları ve karton hazırlanma işlemi d)Jakar makinelerinin sınıflandırması e)Jakarlı dokuma JAKAR MEKANİZMASININ TANIMI Bir dokuma makinesına bağlanan ve çözgü tellerini tek tek kontrol etmeye olanak vererek büyük motifli desenler üretilmesini sağlayan ağızlık açma mekanizması.İsmini mekanizmayı icap eden Joseph Marie Jacguard’dan almaktadır. Jakar makinelerinde temel prensip ,büyük raporlu desenleri oluşturabilmek için çözgü ipliklerinin gerekirse herbirine ayrı ayrı kumanda edilebilmesi olayıdır. Bu desenleri üretmek armürlü tezgah kapasının üstünde olan özel bir tezgahla yani jakarlı tezgahla mümkündür. Tezgahın üstüne yerleştirilen bir jakar mekanizması ile her bir çözgü ipliği tek tek kontrol edilir. Böylelikle istenen herhangi bir desen mesela bir resim dokunabilir. Çözgü iplikleri eski tiplerde delikli bir takım kartlar tarafından kontrol edilir. Bu kartlarda piyanoya benzeyen bir makine ile delinir, yeni tip jakarlarda ise şerit kartonlar kullanılmaktadır. Bunlara deseni delinmesi ise mekanik veya elektronik makinelerle yapılmaktadır. Jakar makinasının temel elemanları Bir jakar makinesinde şu temel kısımlar bulunur. Yumruk desen silindiri Yerinde dönen kartonu iğne bloğuna bastırır. 5.6 köşeli olabilir. Desen kartonu: İstenilen desene göre çözgü iplerinin hareketlerini sağlamak için hazırlanan bir kartlar dizisidir. İğneler: Desen katonundan kumandayı alıp, platinlere iletirler. Palatinler İğnelerden aldıkları kumandayı bıçak bloğu ile hareket ederek harnişlere iletirler. Bıçak çerçevesi: Jakar mekanizmasında ağızlık oluşturulurken platinleri ve harnişleri kaldırmak için kullanılan bıçak grubu ve bunları taşıyan çerçeve Harnişler Jakar makinesinin çengellerinden aşağıya doğru uzanan ve çözgü ipliklerinin yukarı kaldırılmasını kontrol eden iplikler ve onların bağlantılarını oluşturduğu grup Jakar platinlerinin hareketlerini çözgü ipliğine taşımaya yararlar. Başlıca parçalar çengellere bağlanmış olan ipler levhadan geçen ana ipler bağlantılar, malyon delikleri ve malyon deliklerinden ağırlıklara olan bağlantılardır. Harniş tahtası, kor tahtası Jakarlı dokumada harniş ipliklerinin yükseklik genişlik ve aralıklarını saptayan, her bir harniş ipi için bir tane olmak üzere bir dizi deliği olan kancalardan bir metre kadar aşağıda bulunan, sert tahta veya seramikten yapılmış üzerinde çözgü ipliği sayısı ile bağlantılı delikler bulunan levhadır. Bu levha bölümler halinde yapılmış olabilir. Levha üzerinde harniş ipliklerinin tertibi desen ve jakara göre yapılır. Gücü malyonu 1) Jakar tertibatında; gücülere “lingo” denilen ağırlıkları bağlamak için kullanılan ipliklerdir. Harniş ipliklerini kancalara bağlamakta kul... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.