abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ihtisap eft odaklayıcı 24 kasım kompozisyon atatürkün dayısının çiftliği kimsesiz çocuk hector malot kiloğram litre metre evrim teorisi eski mısır 3. selimin yaptıgı yenilikler yeşil kiraz pet kalkış uluslar arası kuruluşlar edim öss 2001 avrupa birligine neden girmemeliyiz akaçlama müşteri karlılığı insan sevgisi ile şiir iskence resimleri basınç ölçmede kullanılan cihazlar carpi kesirli problemler hemoliz mükerreren asya hun devletinde kültür ve medeniyet döl eşi farksız Asyalı kafası boş ilerisi kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti sual hidrolik vinç sayacı oracle staj deprem dede dış ticaret yöntemleri üç fazlı motorun bir fazlı karizma allah ve peygamber sevgisi 29 ekim tören mobil savunma çekme dairesel permütasyon organik madde nedir doğal zenginlik kaynaklarımız dışlanma h. bergson deve yavrusu konumlamak gençlik kuruluşları rf verici talk indeterminate vba cumhuriyet ögeleri hidrolik makineler kord sa mevlananın özellikleri 19 mayıs konuşmaları radyasyonun etkisi ne kadardır anilin atatürkün kültür ve sanat anlayışı bilanço analiz programı sebiha smed çıkrıkçın kapatılış rafinasyon eşeysiz makina sanayii banka havaleleri ekonominin tanımı ön bilgi kıl 2. sınıf hayat bilgisi temiz olmalıyım onanma ferahlama gere gere muhayyel insanlar ve hayvanlar dilimizin yozlaşması işi Allaha kalmak birlikten kuvvet doğar atasözü düzgün çokgen prizmalar ağır metal besicilik 8. sınıf vatandaşlık dersi aritmatik diziler sürtmek süleyman çelebi mevlid almanca bilim özdeyişler farenjit 2.sinif ilkogretim nesneye yönelik akile hanım sokağı


RADYOAKTİF ELEMANLARIN YARI ÖMÜRLERİNİN TAYİNİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 53997 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

RADYOAKTİF ELEMANLARIN YARI ÖMÜRLERİNİN TAYİNİ DENEYİN AMACI Verilen bir radyoaktif maddenin yarı ömrünün tayini ARAÇ VE GEREÇLER Sintilasyon dedektörü, amplifikatör, sayıcı TEORİK BİLGİ RADYOAKTİF BOZUNMA Bi çekirdeğin kendiliğinden bozunup yeni bir çekirdek oluşturması olayına radyoaktif bozunum denir. Bu olay, bir çekirdeğin belirli bir zaman aralığındaki bozunma olasılığını açıklar. λ bir çekirdeğin birim zamandaki bozunum olasılığını versin(bozunum sabiti). N çekirdek sayısı olmak üzere NA N= m ——— olarak gösterilebilir; burada: A m: bozunan radyoaktif maddenin kütlesi NA: 6,023 x 1023 (avagagro sayısı) A: İzotopun atomic ağırlığıdır. Radyoaktif çekirdeklerin birim zamanda azalımı eldek çekirdek sayısı ile orantılıdır ve orantı katsayısı λ ‘dir. dN(t) - ———— = λ N(t) dt şeklindedir. T = 0 anında çekirdek sayısı N(0) olmak üzere bu denklemin çözümü şöyle olur: N(t) = N(0) e-λt T zamanı süresince çekirdeğin bozulmadan kalma olasılığı ise: T süresince bozulmayan çekirdekler N(0) e-λt ——————————————— = ———— = e-λt T=0 anındaki çekirdeki sayısı N(0) T ile t-dt arasında çekirdeklerin bozulma olasılığı da P(t) dt = [t zamanında bozunmaadn kalma olasılığı] [dt aralığında bozulma olasılığı] = e-λt λ dt şeklindedir. Buradan hareketle çekirdeğin ortalama ömrü aşağıdaki gibidir: ‗ ∫ t p(t)dt ∫ t e-λt dt 1 t = ———— = ———— = —— ∫ p(t)dt ∫ e-λt dt λ Yarıömür ise radyoizotoplar için sık kullanılan diğer bir kavramdır ve belirli sayıdaki çekirdeğin bozunarak yarısına inmesi için geçen süredir. N(t) / N(0) = 1 / 2 = e-λt T = ( ln 2 ) / λ Birim zamanda bozunan çekirdek sayısı numunenin aktivitesini verir ve birimi becquerel(Bq) veya Curie(Ci) ‘dir. A(t) = λ N(t) 1 Bg = 1 bozunum / sn. 1 Ci = 3,7 x 10 10 Bq Katılar için, aktivite/kütle, sıvı ve gazlar içinse aktivite/hacim oranına özgül aktivite denir. Bir maddeyi ancak sonsuz sure ışınlamakla aktivitesini doyma noktasına getirebiliriz, ama pratikte yarı ömrün birkaç misli ışınlamayla doyma aktivitesine gelindiği varsayılır. DENEYİN YAPILIŞI Bu çalışmada In115 reaktörde ışınlanarak In116 radyoizotopu oluşturulmuştur ve bu radyoizotopun yarı ömrü bulunacaktır. Bu izotop aşağıdaki denkleme göre bozunmaktadır: In115 42 + n1 0  In116  Sn50116(m) + β + γ In116(m) Indiyum 116’nın bir izomeridir. Izomer çekirdeklerin nötron ve proton sayıları aynı, enerjileri, yarı ömürleri ve bozunmaları farklıdır. Yukarıdaki reaksiyonun sonucu %25 oranında In116 ve %75 oranınad In166(m) çekirdekleri oluşur. Bu deneyde In166(m)’in yarı ömrünü tayin etmek için 100saniye aralıklarla bilgisayar yardımı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.