abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders fırt 252 3 boyutlu resim nedir fermi düzeyi iller ve ilçeleri atatürk ün 23 nisan ile ilgili sözleri enver paşa batıl inançlar başarılma amfoter iş hukuku hükümetlerin ekonomi sayman 2 0.05 0.1 7.668 matematikte para hudutsuz 20 elementin atom modeli kalebent kırma ögütme bomba yapımı simgelemek kaşkol istiğna preslenme kayganlık skyjack müstehlik etkili sanat sanat içindir binom açılım ethernet kartı ve kablolama ahmet özer krolonoji örnek olay analizi seri rlc devresi hidrolik devre barış tevhid-i tedrisat kanunu yoneticinin gorevleri trafik polisinin görevi evsiz insanlar şişmek bilimin yararları heyelanın olması defter yapım aşaması antik çağ ekonomisi muganniye diyabaz katır atatürk zaman suyun verimli kullanılması dünya deprem kuşağı harita madde örgütleri 13 kasım 1918 franchise lise 1 matematik soruları van gogh eserleri karbonhidratlar atatür yağ tayini hırsız anahtarı gülümser körfez 6. sınıf sifon tezler alessandro volta ayyar araba tarihi tahrip mıknatısın kullanım alanları sayış kurtlar vadisi kasıtsız pat krem taşıtların değişimi drahmi masa üstü yayıncılık anneler günü silikatlar bitkisel pedagojik formasyon Skoç direme su gücünün etkileri taşım tasnifleme cd izleme şiirin şekil özellikleri kısa 20. yüzyıl mikroplar ortaçağ roman sanatı erkek sabahlık organel çocuk kalbinin özeti biyo teknoloji 657 tekit etmek proglama abonman


GAP VE KAFES BALIKÇILIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 55256 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GAP VE KAFES BALIKÇILIĞI 1. GAP BÖLGESİ SU POTANSİYELİ Türkiye’nin en büyük projesi olan Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Fırat ve Dicle nehirlerinin aşağı bölümleri ile, bu iki nehir arasında uzanan ve Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Adıyaman, Şırnak, Diyarbakır ve Siirt illerini kaplayan, yaklaşık 74.000 km2 yi içermektedir(1). Sulama ve enerji üretim amaçlarının önde tutulduğu 13 ayrı projeden 7’si Fırat, 6 adeti de Dicle havzasında yürütülmekte olup, söz konusu projeler topluluğu, bölgedeki kullanım amaçlarının yanı sıra çok sayıdaki sektörü de geliştirmekte olduğundan, kısaca GAP adı ile anılmaktadır. GAP proje alanı olarak Türkiye’nin toplam alanının % 10’unu, sulayacağı arazilerin miktarı toplam sulanabilir alanın % 20’sini, akarsularının yıllık su potansiyeli toplam su potansiyelimizin % 35’ ini, yer altı suları toplam rezervimizin % 25’ ini, oluşturacağı göl alanı toplam göl alanının % 20’ sini karşılayan, su ve su ürünleri potansiyeli bakımından ülkemizin en şanslı bölgesidir (1). GAP projesinin tamamlanmasından sonra, yaklaşık 220.000 ha su alanı ve 2.235 km akarsu şebekesi bulunacaktır (Çizelge 1). GAP projesi çerçevesinde oluşan su potansiyeli ile halen 900 ton olan su ürünleri üretimi 9.000 tona ulaşacaktır. GAP projesi kapsamında 14’ü Fırat ve kollarında, 8’i Dicle ve kollarında olmak üzere 22 adet, GAP projesi haricinde ise, 6 adet baraj yapımı öngörülmektedir (2, 3). Kaynak Toplam Nehirler Doğal göller Baraj gölleri 2.235 km 6.481 ha 220.365 ha * * halen mevcut olan ve inşa halinde olanların toplamı Çizelge 1. GAP bölgesi su potansiyeli GAP projesi bünyesinde oluşturulan 22 adet baraj ile su ürünleri yetiştiriciliği ve doğal üretim açısından büyük bir potansiyel oluşturmaktadır. Yalınızca Atatürk barajı 81.700 ha yüzey alanı ile ülkemizin en büyük barajı olup, doğal gölleri içinde Van gölünden sonra ikinci sırada yer alan bir su rezervine sahiptir. GAP ve yakın çevresinde halen faaliyette olan baraj ve hidroelektrik santrallerinin toplam su hacmi yaklaşık 43 milyar m3 ve yüzey alanı 111.733 ha dır. Bu alan Marmara denizinin üçte biri kadardır (2). 2.GAP VE KAFES BALIKÇILIĞI GAP bölgesinde su ürünleri üretimi açısından oldukça büyük bir potansiyele sahiptir (Çizelge.1). Özellikle, bölgedeki barajlar (Çizelge. 2, 3) her kesimi ile balık üretimine uygun alanlardır. Başta Atatürk baraj gölü olmak üzere hepsinde tipik sıcak su balıkları hariç, tüm tatlı su balıkları üretimi mümkündür. Bölgedeki baraj göllerinin suları çok temiz olup, her türlü su ürünleri yetiştiriciliği için uygun kaliteye sahiptir. DSİ’ nin 1986 yılında tamamladığı 92 adet rezervuarda ortalama derinliğin 30 m’nin altında olduğu, sularının ılık ve sert sular grubuna girdiği ve diğer fiziksel ve kimyasal parametreler açısından su ürünleri yetiştiriciliğine uygun olduğu belirlenmiştir(2). GAP bölgesi baraj göllerin... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.