abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders desert mountaın sea monitör arızaları microprocessors politika nedir sıfırlama para banka kredi panel nedir plastik malzemeler bütünler müzikte doku satılık pitot tüpü bilgi daha önemlidir analog ve dijital devreler fermi mılılıtre ortak payda thomas birlikten güç doğar brüt maaş hesaplama temel bilimler voleybol kuralları faraday kanunu matematik de mantık minimini kan basıncı bilgisayar ağları duyarsızlık kiş mevsimi başvekil açıortay kuşların beslenme şekilleri dramatoloji kik paslanma nedir maksim gorki ana utanmazca türkiye iller haritası yüksek lisans 4500 anakart ve kasalar coğrafi atatürkün getirdiği hak ve hürriyet tekstil mühendisliği kamikaze neden bir çok bakanlık var kooperatif mikroorganizmalar metan patlaması uğultu ekosistemi korumak don kisot atatürk ve vergi dublörlük almanya sağlık sistemi dimağ krome kaza çeşitleri bismarck nişanlanma 0332 10. nutuk iş zenginleştirme merkezce gırtlak kanal üyelerinin belirlenmesi ytl maddenin 3 hali korkmak yoğuşmalı kazanlar ısıtma sistemleri yıllık planlar 2. sınıf avdet Polonyalı dahili islem rejimi saydam olmayan cisimler etrüsk konmak süpürgecilik iç salgı bilimi imalat padiş kadınlar komitesi enerji çeşitleri ve uygulama alanları jeneratör ilkeleri ülkemizin kaynakları bürolarda verimlilik eğitimle ilgili makaleler yumuk yumuk aerobik hareketleri din felsefesi test soruları lens elmas gibi katil tuhafiye yaşıt çizilmek üç silahşör genetiğin uygulama alanları


GAP VE KAFES BALIKÇILIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 55256 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GAP VE KAFES BALIKÇILIĞI 1. GAP BÖLGESİ SU POTANSİYELİ Türkiye’nin en büyük projesi olan Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Fırat ve Dicle nehirlerinin aşağı bölümleri ile, bu iki nehir arasında uzanan ve Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Adıyaman, Şırnak, Diyarbakır ve Siirt illerini kaplayan, yaklaşık 74.000 km2 yi içermektedir(1). Sulama ve enerji üretim amaçlarının önde tutulduğu 13 ayrı projeden 7’si Fırat, 6 adeti de Dicle havzasında yürütülmekte olup, söz konusu projeler topluluğu, bölgedeki kullanım amaçlarının yanı sıra çok sayıdaki sektörü de geliştirmekte olduğundan, kısaca GAP adı ile anılmaktadır. GAP proje alanı olarak Türkiye’nin toplam alanının % 10’unu, sulayacağı arazilerin miktarı toplam sulanabilir alanın % 20’sini, akarsularının yıllık su potansiyeli toplam su potansiyelimizin % 35’ ini, yer altı suları toplam rezervimizin % 25’ ini, oluşturacağı göl alanı toplam göl alanının % 20’ sini karşılayan, su ve su ürünleri potansiyeli bakımından ülkemizin en şanslı bölgesidir (1). GAP projesinin tamamlanmasından sonra, yaklaşık 220.000 ha su alanı ve 2.235 km akarsu şebekesi bulunacaktır (Çizelge 1). GAP projesi çerçevesinde oluşan su potansiyeli ile halen 900 ton olan su ürünleri üretimi 9.000 tona ulaşacaktır. GAP projesi kapsamında 14’ü Fırat ve kollarında, 8’i Dicle ve kollarında olmak üzere 22 adet, GAP projesi haricinde ise, 6 adet baraj yapımı öngörülmektedir (2, 3). Kaynak Toplam Nehirler Doğal göller Baraj gölleri 2.235 km 6.481 ha 220.365 ha * * halen mevcut olan ve inşa halinde olanların toplamı Çizelge 1. GAP bölgesi su potansiyeli GAP projesi bünyesinde oluşturulan 22 adet baraj ile su ürünleri yetiştiriciliği ve doğal üretim açısından büyük bir potansiyel oluşturmaktadır. Yalınızca Atatürk barajı 81.700 ha yüzey alanı ile ülkemizin en büyük barajı olup, doğal gölleri içinde Van gölünden sonra ikinci sırada yer alan bir su rezervine sahiptir. GAP ve yakın çevresinde halen faaliyette olan baraj ve hidroelektrik santrallerinin toplam su hacmi yaklaşık 43 milyar m3 ve yüzey alanı 111.733 ha dır. Bu alan Marmara denizinin üçte biri kadardır (2). 2.GAP VE KAFES BALIKÇILIĞI GAP bölgesinde su ürünleri üretimi açısından oldukça büyük bir potansiyele sahiptir (Çizelge.1). Özellikle, bölgedeki barajlar (Çizelge. 2, 3) her kesimi ile balık üretimine uygun alanlardır. Başta Atatürk baraj gölü olmak üzere hepsinde tipik sıcak su balıkları hariç, tüm tatlı su balıkları üretimi mümkündür. Bölgedeki baraj göllerinin suları çok temiz olup, her türlü su ürünleri yetiştiriciliği için uygun kaliteye sahiptir. DSİ’ nin 1986 yılında tamamladığı 92 adet rezervuarda ortalama derinliğin 30 m’nin altında olduğu, sularının ılık ve sert sular grubuna girdiği ve diğer fiziksel ve kimyasal parametreler açısından su ürünleri yetiştiriciliğine uygun olduğu belirlenmiştir(2). GAP bölgesi baraj göllerin... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.